Հայրենիքում հայտնի գերմանահայ նկարիչ Օհաննես Թափյուլի նկարների ցուցադրության սպասումով
Հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց գերմանահայ նկարիչ Օհաննես Թափյուլին և տարածաշրջանային փորձագետ Սարգիս Հացպանյանին:
Օհաննես Թափյուլին ՀՀ սփյուռքի նախարարին հայտնեց իր մեծ ցանկությունը՝ ցուցադրել իր աշխատանքները Հայրենիքում:
Բարձր գնահատելով արվեստագետի բացառիկ տաղանդը եռաչափ հարթությունում կտավներ ստեղծելու գործում՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Հիացած եմ Ձեր աշխատանքներով և ուրախ, որ ի վերջո Ձեր աշխատանքների մասին կիմանա հայաստանցի արվեստասեր հասարակությունը: Մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի 2015թ.՝ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, Ձեր նկարները հավուր պատշաճի ցուցադրվեն Հայաստանում»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը բարձր գնահատեց նկարչի ցանկությունը՝ գալ ու հաստատվել Հայրենիքում և ստեղծագործություններից մի քանիսը նվիրել հայաստանյան պատկերասրահներին:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ գերմանահայ նկարիչը նշեց. «Ուրախ եմ, որ ստեղծվել է սփյուռքի խնդիրներով զբաղվող նախարարություն և մենք Հայաստան վերադառնալիս այլևս գիտենք, թե ում դիմենք և վստահ ենք, որ պիտի ստանանք բոլոր հարցերի պատասխանները»:
Քննարկվեցին կտավների ցուցահանդեսի կազմակերպմանը վերաբերող այլ հարցեր:
Օհաննես Թափյուլի ծնողները Հայոց Ցեղասպանությունից մազապուրծ լինելով՝ բռնի տեղահանվել են: Նկարիչը Գերմանիա է հասել 1965թ. առանց որևէ կարողության, փաստաթղթերի, սկզբնական ժամանակահատվածում քնել է կայարաններում, այգիներում, սակայն իր տաղանդի և աշխատասիրության շնորհիվ կարողացել է հիմնավորվել երկրում, ընդունվել և ավարտել Գերմանիայի գեղարվեստի ակադեմիան: Նկարչի աշխատանքները հիմնականում եռաչափ հարթությունում են:
«Դուք Ձեր նկարներում արտացոլել եք Ցեղասպանություն վերապրած Ձեր ծնողների վիշտը: Ցեղասպանությունը վերհիշելն ու ստեղծագործություններում վերապրելը մեր ժողովրդի գենետիկ հիշողությունն է, որ փոխանցվում է սերնդեսերունդ: Աշխարհի որ ծայրում էլ ապրելիս լինեն հայերը, անդրադառնում են և ոգեկոչում իրենց զոհերի հիշատակը, ձայն են բարձրացնում և իրենց բնակության երկրների իշխանություններին կոչ ուղղում՝ ընդունել 20-րդ դարասկզբին կատարված ոճրագործությունը», – նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը:
Սարգիս Հացպանյանը նշեց, որ դեռևս 1985թ. ապրիլի 24-ին Բեռլինում բացվել է Օհաննես Թափյուլի նկարների ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված յուրաքանչյուր աշխատանքի շրջանակը երիզված է եղել սև ժապավենով՝ ի նշան հայ ժողովրդի մեծ վշտի: Հաջորդ օրը այս մասին գրել են Գերմանիայի գրեթե բոլոր թերթերը:

В ожидании демонстрации на родине картин известного немецкого художника, армянина Оханнеса Тапюла
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 14 октября приняла немецкого художника, армянина Оханнеса Тапюла и регионального эксперта Саркиса Ацпаняна.
Оханнес Тапюл поделился с министром Диаспоры РА своей заветной мечтой – продемонстрировать на Родине свои работы.
Высоко оценив исключительный талант деятеля искусства в создании полотен в трехмерном формате, министр Грануш Акопян отметила: «Восхищена Вашими работами и рада, что о Ваших произведениях наконец-то узнают любители искусства Армении. Мы сделаем все, чтобы в 2015 году, к 100-летию Геноцида армян, Ваши картины должным образом были продемонстрированы в Армении».
Министр Диаспоры РА высоко оценила желание художника – приехать и поселиться на Родине и несколько своих произведений преподнести галереям Армении.
Выразив благодарность за теплый прием, немецкий художник армянин отметил: «Рад созданию Министерства, занимающегося проблемами Диаспоры, и мы, возвращаясь в Армению, уже знаем, к кому обратиться, и уверены, что получим ответы на все вопросы».
Были обсуждены другие вопросы, связанные с организацией демонстрации полотен.
Родители Оханнеса Тапюла, едва спасшись от Геноцида армян, были депортированы. Художник добрался до Германии в 1965 году без какого-либо имущества и документов, в начальный период спал на вокзалах, в парках, однако благодаря своему таланту и трудолюбию сумел обосноваться в стране, поступить и окончить Академию художеств Германии. Работы художника в основном в трехмерном формате.
«В своих картинах Вы отразили в основном скорбь Ваших родителей, переживших Геноцид. Вспоминать Геноцид и переживать его в своих произведениях – генетическая память нашего народа, переходящая из поколения в поколение. В каком бы уголке мира ни жили армяне, они затрагивают и поминают свои потери, возвышают свой голос и призывают власти стран проживания признать преступление, совершенное на заре XX века», – отметила министр Диаспоры РА.
Саркис Ацпанян отметил, что еще 24 апреля 1985 года в Берлине открылась выставка картин Оханнеса Тапюла, рамка каждой из работ была окантована черной лентой в знак большой скорби армянского народа. На следующий день об этом написали почти все газеты Германии.