Հայոց ցեղասպանությունն իտալական Կալյարի քաղաքում միջազգային ժողովի առանցքային թեման է
Իտալիայի Սարդինիա կղզու սրտում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ համաեվրոպական մեծ ակցիա է ծրագրվում: Այդ նպատակով Իտալա-արաբական «Ասսադակահ» կենտրոնի նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 24-ին և 25-ին իտալական Կալյարի քաղաքում կկայանա Միջերկրածովյան քաղաքականության 2-րդ միջազգային ժողովը, որի քննարկումներից մեկն ամբողջությամբ կնվիրվի Հայոց ցեղասպանությանը:
Ինչպես «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին «Ասսադակահ» կենտրոնից, երկու օր շարունակվելիք քննարկումներին կմասնակցեն իտալացի և օտարերկրյա քաղաքական գործիչներ, գիտնականներ ու լրագրողներ:
Հայոց ցեղասպանության մասին քննարկումները կլինեն հոկտեմբեր 25-ին: Այդ օրը կրկին կազդարարվի Կալյարիում 2015թ. Հայոց ցեղասպանության հիշատակի տարի հռչակելու որոշման մասին: Խոսքով հանդես կգան Կալյարիի քաղաքապետ Մասսիմո Զեդդան, Իտալիայում Հայաստանի դեսպան Սարգիս Ղազարյանը, «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը, Կալյարիի համալսարանի հետազոտող Նիկոլա Մելիսը, ռազմական լրագրող Թալալ Խրաիսը, հայկական ծագումով սիրիացի լրագրող Նաման Տարչանը, «Սպոնդասուդ» լրատվականի աշխարհաքաղաքական հարցերով խմբագիր, լրագրող Ալեսանդրո Արամուն: Հայոց ցեղասպանության շուրջ քննարկումների կոորդինատորը լինելու է «Ասսադակահ» կենտրոնի գլխավոր քարտուղար Ռայմոնդո Սկիավոնեն:
Մյուս քննարկումները նվիրված կլինեն Միջագետքում նոր աշխարհաքաղաքական զարգացումներին, ինչպես նաև պատերազմական իրավիճակներում լրատվամիջոցների դերին ու նշանակությանը:
Իտալա-արաբական կենտրոնը բազմիցս հանդես է եկել հայամետ նախաձեռնություններով, որոնց նպատակն է վառ պահել 1915 թվականին հայերի դեմ իրականացված զարհուրելի իրադարձությունների հիշատակը, ովքեր պարզապես ցանկացել են պաշտպանել իրենց հողը և հնագույն մշակույթը Օսմանյան բռնապետությունից: Կենտրոնը Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի 2015 թվականը հռչակել է Հիշատակի տարի Իտալիայում: Այն նույնիսկ Եվրախորհրդարանին է առաջարկել հաջորդ տարին հռչակել Հայոց ցեղասպանության հիշատակի տարի:

Геноцид армян – ключевая тема международного форума в итальянском Кальяри
На острове Сардиния �?талии к 100-летию Геноцида армян инициируется большая всеевропейская акция. В связи с этим по предложению �?тало-Арабского центра «Ассадакан» 24-25 октября в итальянском городе Кальяри состоится 2-ой Международный форум средиземноморской политики, одно из обсуждений которого будет полностью посвящено теме Геноцида армян.
Как сообщили «Арцахпресс» в центре «Ассадакан», в двухдневных обсуждениях примут участие политические деятели, ученые, журналисты �?талии и других зарубежных стран..
Обсуждения по вопросу Геноцида армян состоятся 25 октября. В этот день собравшимся еще раз напомнят о решении: провозгласить 2015 год в Кальяри «Годом памяти Геноцида армян». Выступят мэр Кальяри Массимо Зеддан, посол Армении в �?талии Саргис Казарян, директор информационного агентства «Арменпресс» Арам Ананян, исследователь университета Кальяри Никола Мелис, военный корреспондент Талал Храис, сирийский журналист с армянскими корнями Наман Тарчан, редактор геополитического издания «Спондасуд», журналист Александро Араму. Координатором обсуждений на тему Геноцида армян будет генеральный секретарь центра «Ассадакан» Раймондо Скиавоне.
Другие обсуждения будут посвящены новым геополитическим развитиям в Средиземноморье, а также роли и значению СМ�? в ситуации войны
�?тало-Арабский центр неоднократно выступал с проармянскими инициативами, чтобы память о злодейском преступлении 1915 года в отношении армян, которые пытались защитить свою землю и свою древнюю культуру от посягательств Османской империи, не была предана забвению.
В связи со 100-летием Геноцида армян Центр провозгласил 2015 год Годом памяти в �?талии. Центр даже предложил Европарламенту также провозгласить будущий год Годом памяти Геноцида армян.