Ռոբերտո Մալխասյան. «Հայոց ցեղասպանությունը պետք է ճանաչել նաև իրավական տեսանկյունից»
Օրերս Հայաստանում էր Պողոս Արզումանյան հիմնադրամի անդամ, միջազգային իրավունքի մասնագետ, իրավաբան, փաստաբան, արգենտինահայ պրոֆեսոր Ռոբերտո Մալխասյանը, ում ընդունեց նաև ՀՀ սփյուռքի նախար Հրանուշ Հակոբյանը:
Ներկայացնում ենք «Հայերն այսօրի» թղթակցի հարցազրույցը հայ անվանի իրավաբանի հետ:
– Պարո´ն Մալխասյան, ծնվել եք Սալոնիկում, բայց արդեն 55 տարի է` ապրում եք Բուենոս Այրեսում: Ի՞նչ գործունեություն եք ծավալում Արգենտինայում:
– Բուենոս Այրեսի Ազգային համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետում դասավանդում եմ՝ մարդու իրավունք, միջազգային իրավունք և Հայոց ցեղասպանության իրավական հարցեր առարկաները: Շաբաթական երկու օր դասախոսություն եմ կարդում «Հայոց ցեղասպանության իրավական ասպեկտները» թեմայով: Ուսանողների թվում կան նաև բազմաթիվ օտարերկրացիներ: Դասախոսության նպատակն է արգենտինացիներին առավել ճանաչելի դարձնել Հայոց ցեղասպանության իրավական ասպեկնտները և հասնել նրան, որպեսզի նրանք սկսեն լրջորեն ուսումնասիրել Հայոց ցեղասպանությունը:
– Պարո´ն Մալխասյան, մի փոքր պատմեք Արգենտինայի հայ համայնքի մասին:
– Արգենտինայի հայ համայնքը շատ կազմակերպված է, ապրում է ակտիվ հասարակական-քաղաքական կյանքով: Ամեն կերպ փորձում ենք աջակցել դպրոցներին և եկեղեցիներին:
Արգենտինացիները մեր ազգանունի «յան»-ը տեսնելով հարցնում են` հա՞յ ես ու շարունակում` օ՜, հայերը շատ լավ մարդիկ են, շատ աշխատասեր և ազնիվ: Սա է հայերի անունը, դիրքը:
Արգենտինայի հայերը շատ զորավոր են հատկապես կաշվի և բամբակի առևտրում: Կան նաև շատ բժիշկներ, փաստաբաններ: Միասնական համայնք է, միասնական` Առաքելական Եկեղեցիով ու լեզվով:
– Պարո´ն Մալխասյան, առաջիկայում ի՞նչ ծրագրեր ունեք:
– Նախատեսվում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված կոնֆերանսներ, համաժողովներ, կլոր սեղան- քննարկումներ:
Պողոս Արզումանյան հիմնադրամի միջոցով ազգանպաստ ծրագրեր ենք իրականացնում. կարիքավոր գյուղերին տրամադրում ենք դրամական օգնություն, ինչպես նաև աջակցում ենք Երևանի «Արգենտինյան Հանրապետություն» հայկական դպրոցին:
Աշխատանքներ են տարվում Հայաստանի և Արգենտինայի միջև մշակութային կապեր հաստատելու և զարգացնելու ուղղությամբ:

Roberto Malkhassian: “The Armenian Genocide should also be recognized from the legal angle”
Member of the Boghos Arzumanian Foundation, international law expert, lawyer, advocate, Argentinean-Armenian professor Roberto Malkhassian was recently in Armenia and had a meeting with RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan.
We present “Hayern Aysor”’s interview with the renowned Armenian lawyer.
“Hayern Aysor”: Mr. Malkhassian, you were born in Thessaloniki, but you have been living in Buenos Aires for the past 55 years. What do you do in Argentina?
Roberto Malkhassian: I give lectures on human rights, international law and the legal issues of the Armenian Genocide in the Faculty of Law at the National University of Buenos Aires. I give lectures on the legal aspects of the Armenian Genocide twice a week. I also have many foreign students. The goal of the lectures is to show the Argentineans the legal aspects of the Armenian Genocide and have them start seriously studying the Armenian Genocide.
“Hayern Aysor”: Mr. Malkhassian, could you tell us a little about the Argentinean-Armenian community?
R. M.: The Argentinean-Armenian community is well-organized and is socially and politically active. We do everything we can to support Armenian schools and churches.
When the Argentineans see the “yan” of our last names and ask us if we’re Armenian, and when we tell them we are, they say Armenians are great people and are very honest and diligent. This is the reputation of the Armenians in Argentina.
The Argentinean-Armenians are very powerful, especially in trading leather and cotton. There are also many doctors and lawyers. They are united as one with the language and the Armenian Apostolic Church.
“Hayern Aysor”: What are your future plans?
R. M.: I plan to participate in forums, conferences and roundtable discussions devoted to recognition of the Armenian Genocide.
We carry out pro-national programs, provide financial assistance to villages in need and support the Argentine Republic Armenian School in Yerevan through the Boghos Arzumanian Foundation.