Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց ԱՊՀ արտգործնախարարների խորհրդի նիստին
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 9-ին մասնակցեց Մինսկում կայացած Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների արտգործնախարարների խորհրդի նիստին։
Ինչպես տեղեկացնում են ԱԳՆ լրատվական կենտրոնից, խորհրդի օրակարգը ներառում էր շուրջ երկու տասնյակ հարցեր, այդ թվում նաև` հոկտեմբերի 10-ին կայանալիք ԱՊՀ գագաթաժողովի քննարկմանը ներկայացվելիք փաստաթղթերի և ԱՊՀ ձևաչափում իրականացվող բազմակողմ համագործակցության վերաբերյալ:
ԱՊՀ երկրների արտգործնախարարների կողմից հավանության արժանացավ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակի կապակցությամբ ԱՊՀ մասնակից երկրների ղեկավարների ուղերձի նախագիծը, որում կոչ է արվում աշխարհի երկրներին և ժողովուրդներին վճռականորեն հակազդել նացիստական շարժման հերոսացմանը, ֆաշիստական գաղափարախոսության վերակենդանացմանը, այլատյացության և ռասիզմի տարածմանը, զոհերին և դահիճներին հավասարեցնելու փորձերին:
Նախարարների խորհրդում քննարկվեց հումանիտար բնագավառում 2015-2016թթ. ԱՊՀ շրջանակներում իրականացվելիք համագործակցության ծրագիրը, որով նախատեսվում է մշակույթի, կրթության, գիտության, տեղեկատվական, գրահրատարակչության բնագավառներում շուրջ 200 միջոցառումների կազմակերպում։
Խորհրդի մասնակիցները որոշում կայացրին գրավոր ժառանգության պահպանման և վերականգնման ոլորտում ԱՊՀ բազային կազմակերպության կարգավիճակ շնորհել Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտին։
Նիստի մասնակիցները հավանության արժանացրին ապօրինի միգրացիայի դեմ հակազդեցության բնագավառում ԱՊՀ մասնակից երկրների 2015-2019թթ. համագործակցության ծրագիրը։ Նախարարներն անդրադարձան ԱՊՀ մասնակից երկրների արտաքին սահմանների պահպանության, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, մարդկանց առևտրի դեմ պայքարի ոլորտներում համագործակցության, իրավապահ մարմինների միջև փոխգործակցության հարցերին։
Արտգործնախարարները քննարկեցին ԱՊՀ հետագա զարգացման հայեցակարգի իրականացման ընթացքը։
Նախարարները որոշեցին ԱՊՀ արտգործնախարարների հաջորդ նիստն անցկացնել 2015թ. ապրիլին՝ Ղրղզստանի Օշ քաղաքում։

Edward Nalbandian participated in the CIS Foreign Ministers Council Session
On October 9 Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian participated in the Session of the Council of Foreign Ministers of the Commonwealth of Independent States in Minsk.
The agenda of the Council comprised approximately twenty topics, including questions on documents to be discussed at the CIS Summit on October 10, and the multilateral cooperation being realized within the format of the CIS.
Foreign Ministers of the CIS countries approved the draft Address of CIS leaders on the 70th anniversary of Great Patriotic War, in which the Leaders call on the entire world and peoples to decisively counter the heroization of the Nazi movement, revival of fascist ideology, spread of hatred and racism, attempts to equalize victims and murderers.
The cooperation within the framework of the CIS in humanitarian sphere for 2015-2016 to be realized within CIS was discussed in the Ministerial Council by which around 200 events are scheduled to be organized in the fields of culture, education, science, information, publication.
Participants made a decision to give the Mesrop Mashtots Research Institute of Ancient Manuscripts the status of a CIS base institution in the field of protection and recovery of written heritage.
Participants of the Session adopted the CIS participating states’ 2015-2019 Cooperation Plan on the counteraction to illegal migration. The ministers touched upon the issues on protection of the external borders of the participating states, cooperation in the fields of illegal drug trafficking, human trafficking, cooperation between the law enforcement authorities.
The Foreign Ministers discussed the implementation process of the concept of further development of the CIS.
The Ministers decided to held the next CIS Foreign Minister Council Session in April 2015, in Osh, Kyrgyz Republic.