Մեծ Բրիտանիան փոխում է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ քաղաքականությունը իրավաբան Ռոբերտսոնի տեղեկագրից հետո
Միջազգային իրավունքի հայտնի բրիտանացի մասնագետ Ջեֆրի Ռոբերտսոնը 2009 թվականին քառասուն էջանոց մի տեղեկագիր էր պատրաստել՝ բացահայտելով Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարության կեղծ և ոչ հավաստի հայտարարությունները Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Ռոբերտսոնի «Արդյոք եղե՞լ է Հայոց Ցեղասպանությունը» խորագրով հետաքննական տեղեկագիրը՝ հիմնված բրիտանական ներքին փաստաթղթերի վրա, որոնք ձեռք էին բերվել «Տեղեկատվության ազատություն» օրենքի շնորհիվ, բացահայտել էր, որ արտգործնախարարությունը ժխտել էր Հայոց ցեղասպանությունը և ապակողմնորոշել Բրիտանական խորհրդարանն այս հարցում՝ Թուրքիային սիրաշահելու համար:
Ռոբերտսոնը ինձ ուղարկել էր 286 էջանոց իր նոր գրքի՝ «Անհարմար ցեղասպանություն. ո՞վ է այսօր հիշում հայերի մասին» նախնական օրինակը, որն այս ամիս կհրատարակվի Մեծ Բրիտանիայում, Ավստրալիայում, Կանադայում և Միացյալ Նահանգներում: Յուրաքանչյուր ոք, ով կարդա հեղինակավոր իրավաբանի մանրազնին ուսումնասիրությունը, կասկածի նշույլ անգամ չի ունենա Ցեղասպանության իսկական փաստերի և փոխհատուցման համար հայ ժողովրդի արդար պահանջների վերաբերյալ:
Ռոբերտսոնի կողմից վերջերս ձեռք բերված Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարության գաղտնի փաստաթղթերը բացահայտում են, որ բրիտանական խորհրդարանն աստիճանաբար փոխում է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իր դիրքորոշումը՝ ժխտումից անցնելով դեպի տեսակետ արտահայտելուց խուսափելուն: Արտգործնախարարությունն ընդունում է, որ պետական քաղաքականության մեջ փոփոխությունը՝ Ռոբերտսոնի 2009 թ. զեկույցում առաջ քաշած հզոր իրավական փաստարկների ուղղակի արգասիքն է:
Մինչև վերջերս Մեծ Բրիտանիան համառորեն կառչած էր Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իր բացահայտ ժխտողական դիրքորոշմանը: Ռոբերտսոնի մեջբերած արտգործնախարարության 1999 թ. գաղտնի հուշագրում խոստովանություն կա, որ բրիտանանական կառավարությունը «քննադատելի է բարոյական առումով: Սակայն հաշվի առնելով Թուրքիայի հետ մեր հարաբերությունների (քաղաքական, ռազմավարական և առևտրային) կարևորությունը, և որ ցեղասպանության ճանաչումը գործնականում ոչ մի օգուտ չի տա Մեծ Բրիտանիային կամ սպանություններից դեռևս ողջ մնացած մի քանի վերապրածների, ոչ էլ կօգնի Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հաշտեցմանը, ուստի ներկայիս գիծը միակ հնարավոր տարբերակն է»:
Սակայն Ռոբերտսոնի 2009 թ. զեկույցի հրապարակումից հետո բրիտանացի պաշտոնյաները փոխեցին իրենց դիրքորոշումը՝ ժխտումից անցնելով ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ դիրքորոշում արտահայտելուց խուսափելուն: Արտգործնախարարության 2010 թ. ներքին հուշագրում նշված է. «Պարոն Ռոբերտսոնի զեկույցից և այն լայն տարածում ստանալուց հետո, մենք թարմացրել ենք մեր հանրային գիծը, որպեսզի հստակեցնենք, որ Նորին մեծության կառավարությունը համարում է, որ մեր գործը չէ վճիռ կայացնել (պատմական կամ իրավական), թե արդյոք հայոց ջարդերը ցեղասպանություն էին»: Մեկ այլ հուշագրում արտգործնախարարությունը պարզաբանել է, որ նա այլևս չի պնդելու, թե «պատմական վկայությունը բավարար չէր մեզ համոզելու, որ այս իրադարձությունները պետք է դասակարգել որպես ցեղասպանություն»: Հուշագիրը շարունակում է հաստատել, որ «ավելի շատ համաձայնություն կա հայ համայնքի կրած կորուստների և տառապանքների մասշտաբների վերաբերյալ, և որ «իրավագիտությունը ցեղասպանության, և հատկապես մտադրություն փաստելու պարագաների և պահանջված փաստաթղթերի առնչությամբ զգալիորեն փոխվել է 90-ականներին, Ռուանդայում և Բալկաններում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետևանքով»: Սակայն, արտգործնախարարությունը դեռևս խորհուրդ է տալիս դեմ արտահայտվել ցեղասպանության բացահայտ ճանաչմանը, քանի որ «հայկական սփյուռքը Մեծ Բրիտանիայում համեմատաբար փոքր է (20 հազարից պակաս) և առկա է սահմանափակ հանրային հետաքրքրություն»:
Այդուհանդերձ, Հայոց ցեղասպանության առաջիկա հարյուրամյակի առիթով, բրիտանական կառավարությունը որոշել է մի փոքր ավելի զիջող դառնալ այս հարցի առնչությամբ: Անցյալ տարի, երբ Լիբանանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը դիմել էր Լոնդոնին՝ Բեյրութում Ապրիլի 24-ի ոգեկոչմանը մասնակցելու համար ցուցում ստանալու, արտգործնախարարությունը նրան խորհուրդ էր տվել գնալ արարողությանը: Արտգործնախարարությունը նաև խորհուրդ է տվել իր աշխատակազմին՝ չստեղծել «այնպիսի տպավորություն, որ մենք ժխտում ենք 1915-ին տեղի ունեցածը… մենք շարունակում ենք դրանք (ջարդերն ու տեղահանությունները) համարել իսկապես զարհուրելի և հիշատակման արժանի»:
Ցեղասպանության հարցին իրավական լուծում տալու համար Ռոբերտսոնը երկու առաջարկություն է անում. կամ Հայաստանի կառավարությունն այն ներկայացնում է «վճիռ կայացնելու համար Արդարադատության միջազգային դատարան [Համաշխարհային դատարան]՝ համաձայն Ցեղասպանության կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածի» կամ խնդրում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին՝ ստեղծել հատուկ դատարան Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Պետք է արժանին հատուցել Ջեֆրի Ռոբերտսոնին՝ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախօրեին այս կարևորագույն գրքի հեղինակման համար: Մեծ Բրիտանիայի Հայ դատի հանձնախումբն արդեն ձեռք է բերել գրքի 1000 օրինակ՝ Լոնդոնում պաշտոնյաների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների շրջանում տարածելու համար: Գիրքը հասանելի է Amazon.com կայքից: Ինձ համար մեծ պատիվ է, որ Ռոբերտսոնն իր աշխատության մեջ վեց անգամ հղում է արել իմ հոդվածներին:
Ռոբերտսոնը արժանիորեն իր գիրքը ձոնել է Բեն Ուիտակերի՝ ՄԱԿ-ի 1985 թ. զեկույցի հեղինակի պայծառ հիշատակին, ով հայերի զանգվածային ջարդերը որակել էր որպես ցեղապանություն:

После доклада юриста Робертсона Великобритания меняет политику в отношении Геноцида армян
�?звестный британский специалист международного права Джефри Робертсон в 2009 году подготовил 40-страничный доклад, выявив лживые и недостоверные заявления Министерства иностранных дел Великобритании относительно Геноцида армян.
�?сследовательский доклад Робертсона под названием «Был ли Геноцид армян», основанная на внутренних документах Великобритании, полученных благодаря Закону о свободе информации, выяснил, что Министерство иностранных дел отрицало Геноцид армян и дезориентировало британский парламент в этом вопросе ради заигрывания с Турцией.
Робертсон прислал мне предварительный вариант своей новой 286-страничной книги «Неудобный геноцид: кто сегодня вспоминает об армянах», которая в этом месяце будет издана в Великобритании, Австралии, Канаде и США. Каждый, кто прочитает подробное исследование авторитетного юриста, не сохранит и намека на сомнение относительно подлинных фактов Геноцида и справедливого требования армянского народа о возмездии.
Добытые недавно Робертсоном секретные документы М�?Д Великобритании раскрывают, что британский парламент постепенно меняет свою позицию в отношении Геноцида армян, переходя от отрицания к избежания высказывания точки зрения. М�?Д признает, что изменение в государственной политике – результат мощных юридических доводов, приведенных в докладе Робертсона 2009 года.
До недавнего времени Великобритания упорно придерживалась своей позиции открытого отрицания Геноцида армян. В приведенном Робертсоном секретном меморандуме М�?Д от 1999 года содержится признание, что британское правительство «в нравственном плане заслуживает критики. Однако учитывая важность наших отношений с Турцией (политических, стратегических и торговых) и то, что признание Геноцида не принесет никакой практической выгоды ни Великобритании, ни пока еще сохранившихся нескольких переживших истребления, не поможет также примирению Армении и Турции, посему нынешняя линия  – единственный возможный вариант».
Однако после публикации доклада Робертсона 2009 года британские чиновники изменили свою позицию, перейдя от отрицания к политике избежания высказывания позиции по данному вопросу.
Во внутреннем документе М�?Д от 2010 года отмечено: «После доклада господина Робертсона и его широкого распространения мы обновили нашу общественную линию, дабы уточнить, что правительство Ее Величества считает, что вынесение вердикта (исторического или юридического) о том, было или нет истребление армян геноцидом, не наше дело».
В другом документе М�?Д разъяснил, что более не будет настаивать на том, что «исторические свидетельства недостаточны, чтобы убедить нас в том, что эти события следует квалифицировать как геноцид». Документ продолжает настаивать, что «имеется большее согласие относительно масштабов понесенных армянской общиной потерь и мук, и  что «юриспруденция в отношении геноцида и особенно свидетельств о намерении и востребованных документах значительно изменилась в 90-е годы вследствие событий, имевших место в Руанде и на Балканах». Однако М�?Д пока рекомендует высказываться против открытого признания Геноцида, поскольку «армянская Диаспора Великобритании относительно мала (менее 20 тысяч) и наличествует ограниченный общественный интерес».
Тем не менее, в связи с предстоящим 100-летием Геноцида армян британское правительство решило стать несколько более уступчивым в этом вопросе. В прошлом году, когда посол Великобритании в Ливане обратился в Лондон за указанием относительно участия в поминальных мероприятиях 24 апреля в Бейруте, М�?Д рекомендовал ему присутствовать на церемонии. Также рекомендовал своему аппарату  не создавать «такого впечатления, что мы отрицаем события 1915 года… Мы продолжаем считать их (погромы и депортацию) действительно ужасными и достойными поминовения».
Чтобы придать вопросу Геноцида армян юридическое решение, Робертсон высказывает два предложения: либо правительство Армении представляет его «для вынесения вердикта в Международную юридическую инстанцию (Международный трибунал) согласно ст.9 Конвенции о геноциде, либо просит Генерального секретаря ООН создать специальный трибунал по вопросу Геноцида армян.
Следует воздать должное Джеффри Робертсону за эту важнейшую книгу в канун 100-летия Геноцида армян. Комиссия Ай-Дат Великобритании уже приобрела 100 экземпляров книги для распространения среди чиновников и журналистов Лондона. Книга доступна на сайте Amazon.com. Для меня большая честь, что Робертсон в своем труде 6 раз упоминает мои статьи.
Робертсон достойно посвятил свою книгу светлой памяти автора доклада ООН 1985 года  Бена Уитакера, который квалифицировал массовое истребление армян как Геноцид.