«Հալեպ, հարյուր տարի անց». արգենտինացի գրողի հոդվածը՝ Հայոց ցեղասպանության մասին
Իսպանական հայտնի «Vegamediapress» կայքում սեպտեմբերի 28-ին լույս է տեսել արգենտինացի ականավոր գործիչ, գրող Մարիանո Սարավիայի հոդվածը «Հալեպ, հարյուր տարի անց» վերնագրով: Հոդվածում հեղինակը անդրադարձ է կատարում Հայոց ցեղասպանության թեմային և ցեղասպանությունից 100 տարի անց Սիրիայի հայաբնակ Հալեպ քաղաքում իրադարձությունների կրկնությանը: Այս մասին հաղորդում է Tert.am-ը:
Մասնավորապես հեղինակը նշում է, որ իր նպատակն է հոդվածում ներկայացնել նրանց մասին, ում մեղսակից անտարբերության և ցեղասպանին օժանդակելու պատճառով է, որ Թուրքիան ժխտում է իր կողմից 1915թ. իրականացրած հայերի կոտորածները: Իսկ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին Թուրքիայի մերժողական կեցվածքը պայմանավորված է ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների համար Թուրքիայի աշխարհաքաղաքական կարևորությամբ:
Հեղինակը շեշտում է այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ի բոլոր նախագահները իրենց նախագահական քարոզարշավներում մշտապես խոսելով հայոց ցեղասպանության մասին, ցանկանում են ստանալ ԱՄՆ-ի ազդեցիկ հայկական համայնքի
օժանդակությունը, իսկ ստանձնելով նախագահի պաշտոնը, մոռացության են մատնում իրենց տված խոստումները և առաջնորդվում է միմիայն քաղաքական շահերով:
100 տարի անց ոչինչ չի փոխվել, իսկ հալեպաբնակ հայերը այսօր էլ ենթարկվում են խոշտանգումների և կոտորածների: Վերջին տասնամյակներում Հաֆեզ ալ Ասադի և Բաշար ալ Ասադի վարչակարգերի օրոք երաշխավորված էր
Սիրիայում բնակվող էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների, այդ թվում նաև հայկական համայնքի անվտանգությունը, իսկ այսօր Իսլամական պետության ահաբեկիչները իրենց գործողությունների թիրախակետեր են դարձրել հայկական
Նոր գյուղը, Զվարթնոց եկեղեցին, ՀՕՄ-ի հավաքատեղին և բազմաթիվ հայկական թաղամասեր:
Եթե 100 տարի առաջ ցեղասպանության իրականացման համար մեղսակից էին Թալեաթ, Էնվեր, Ջեմալ փաշաները, Երիտթուրքերի և Աթաթուրքի կառավարությունները, ապա այսօր Իսլամիստ ահաբեկիչների գործունեությունը
ԱՄՆ-ի մեղսակցության արդյունք է: Ջորջ Բուշ Կրտսերի կողմից Իրաք ներխուժման և Սադդամ Հուսեյնին տապալման, իսկ այնուհետև Բարաք Օբամայի կողմից Սիրիայում անուղղակիորեն գործելու հետևանքով ի հայտ եկավ այս ահաբեկչական խմբավորումը: Իսկ Պենտագոնը իր աշխարհաքաղաքական խաղերի թիրախակետը դարձրել է Սիրիան և վերջինիս դաշնակիցներ Իրաքը և Ռուսաստանը: Բաշար ալ Ասադի վարչակարգը տապալալեու համար ԱՄՆ-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել «Ալ Քաիդայի» ճյուղ կազմող Ալ Նուսրա ահաբեկչական խմբավորման հետ, իսկ վերջինիս զինելու և հովանավորելու համար օգտագործում է Սաուդյան Արաբիային և Թուրքիային: Իսկ օրեր առաջ
ԱՄՆ-ի կողմից Սիրիայի ռմբակոծության հետևանքները ամերիկացիները ներկայացնում են որպես կողմնակի վնասներ. դա այն է, ինչ մենք անվանում ենք անմեղ զոհեր: Իսլամիստ ահաբեկիչների զենքից մազապուրծ եղած հայերը, ինչպես և 100 տարի առաջ, թողել են իրենց բնակավայրերը և դարձել փախստականներ:
Ինչպես նշել է Ադոլֆ Հիտլերը դեռևս 1939թ. «Ո՞վ է այսօր հիշում Հայոց ցեղասպանության մասին»: Եվ իրոք, համայն աշխարհի անտարբերությունը և Թուրքիայի անպատիժ մնալը հանգեցնում է ցեղասպանության կրկնությանը:
Հայերի ցեղասպանության հերթական վայրը Հալեպ քաղաքն է: Ինչպիսի՜ճակատագրի հեգնանք 100 տարի անց: Ինչպես միշտ, մեղսակիցները չեն փոխվել:

«Алеппо, сто лет спустя»: статья аргентинского писателя о Геноциде армян
На известном испанском сайте «Vegamediapress» 28 сентября появилась статья известного аргентинского деятеля, писателя Мариано Саравиа, озаглавленная «Алеппо, сто лет спустя». В статье автор затрагивает тему Геноцида и повторение событий спустя 100 лет в армянонаселенном сирийском городе Алеппо. Об этом сообщает Tert.am.
В частности, автор отмечает, что его цель – представить в статье тех, по причине преступного безразличия и содействия осуществляющим геноцид Турция отрицает осуществленные ею в 1915 году истребления армян. А позиция отрицания Турции в канун 100-летия Геноцида армян обусловлена геополитической важностью Турции для США и их союзников.
Автор подчеркивает то обстоятельство, что все президенты США, в своих президентских гонках постоянно говоря о Геноциде армян, стремятся получить поддержку влиятельной армянской общины США, а вступив в должность президента, забывают данные обещания и руководствуются исключительно политическими выгодами.
Спустя 100 лет ничего не изменилось, а проживающие в Алеппо армяне и сегодня подвергаются истязаниям и истреблению. За последние десятилетия, в дни правления администраций Хафеса ал Саада и Башара ал Саада была гарантирована безопасность проживающих в Сирии этнических и религиозных меньшинств, в том числе и армянской общины, а сегодня террористы �?сламского государства сделали мишенью своих действий армянский Нор Гюх, церковь Звартноц, штаб САП и многочисленные армянские кварталы.
Если 100 лет назад к осуществлению Геноцида были причастны Талаат, Энвер, Джемал паши, правительства младотурков и Ататюрка, то сегодня деятельность исламистских террористов – результат сопричастности США. Вследствие вторжения Джорджем Бушем младшим в �?рак и свершения Саддама Хусейна, а затем опосредованные действия Барака Обамы в Сирии появилась эта террористическая группировка. А Пентагон сделал мишенью своих геополитических игр Сирию, а также союзников последней �?рак и Россию. Для свержения режима Башара ал Саада США договорились с террористическим формированием Ал-Нусра, являющимся ответвлением Ал-Каиды. Для ее финансирования и вооружения используются Саудовская Аравиа и Турция. А последствия совершенной несколько дней назад бомбардировки Америкой Сирии США представляют как сторонние факты: это то, что мы называем невинными жертвами. Армяне, едва спасшиеся от оружия исламистов-террористов, как и сто лет назад, покинули родные места и стали беженцами.
Как отмечал Адольф Гитлер еще в 1939 году, «Кто сегодня помнит о Геноциде армян». �? действительно, безразличие всего мира и безнаказанность Турции приводят к повторениям геноцидов. Очередное место Геноцида армян – город Алеппо.