ՀՀ նախագահ. Նման բարբարոսությունը պարզապես հանցավոր անաստվածություն է
Երեկ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանում հնչեցրած իր ելույթում անդրադարձել է նաև սեպտեմբերի 21-ին Դեր Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու՝ «Իրաքի եւ Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինների կողմից պայթեցման իրողությանը.
«Երկու օր առաջ ահաբեկիչների կողմից ականապատվեց և պայթեցվեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված, Մեծ Եղեռնի բազմաթիվ նահատակների մասունքներն ամփոփող Դեր Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին: Նման բարբարոսությունը պարզապես հանցավոր անաստվածություն է, որը որևէ հավատքի հետ կապ ունենալ չի կարող»:
Նախագահը խոսել է նաև Սիրայում և Իրաքում տիրող իրավիճակի մասին՝ նշելով. «Սիրիայում և Իրաքի հյուսիսում ստեղված աղետալի իրավիճակն ահագնանում է օր-օրի, և այսօր արդեն ուղղակի վտանգի տակ են հարյուր հազարվոր խաղաղ մարդիկ, այդ թվում նաև Հալեպի տասնյակ հազարավոր հայերը: Սա հենց այն վտանգավոր իրավիճակներից է, որը պետք է դիտարկվի մարդկության դեմ ուղղված ոճրագործությունները կանխարգելելու մեր համատեղ հանձնառությունների շրջանակում: Հայաստանը բարձրաձայնել է Սիրիայի հայ բնակչության և Իրաքի հյուսիս-արևմուտքում բնակվող եզդի բնակչության պաշտպանությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը, և քաջալերված ենք տեսնելու միջազգային համայնքի միասնական դիրքորոշումն այս հարցում»:

Президент РА об армянской церкви Србоц Наатакац: Подобное варварство – просто преступное безбожие
Президент Серж Саргсян в своем вчерашнем выступлении на 69-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН коснулся также факта взрыва  армянской церкви Србоц Наатакац в Дейр Зоре, совершенном 21 сентября боевиками группировки «�?сламского государства �?рака и Леванта»:
«Два дня назад террористами была заминирована и взорвана воздвигнутая в память о жертвах Геноцида армян армянская церковь Святых Мучеников в Дер Зоре, где покоятся останки многочисленных жертв Большой Резни. Подобное варварство является просто преступным безбожием, которое не может иметь связи с какой-либо религией».
Глава государства говорил также о ситуации, царящей в Сирии и �?раке, отметив: « Создавшаяся в Сирии и на севере �?рака катастрофическая ситуация ухудшается с каждым днем, и сегодня уже прямая опасность угрожает сотням тысяч мирных людей, в том числе и десяткам тысяч армян Алеппо. Это как раз одна из тех опасных ситуаций, которые должны рассматриваться в рамках наших совместных обязательств по предотвращению направленных против человечества преступлений. Армения во всеуслышание заявила о необходимости обеспечения защиты армянского населения Сирии и проживающего на северо-западе �?рака езидского населения, и мы рады увидеть единую позицию международного сообщества в этом вопросе».