ՀՀ նախագահ. Նման բարբարոսությունը պարզապես հանցավոր անաստվածություն է
Երեկ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանում հնչեցրած իր ելույթում անդրադարձել է նաև սեպտեմբերի 21-ին Դեր Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու՝ «Իրաքի եւ Լևանտի իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայինների կողմից պայթեցման իրողությանը.
«Երկու օր առաջ ահաբեկիչների կողմից ականապատվեց և պայթեցվեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված, Մեծ Եղեռնի բազմաթիվ նահատակների մասունքներն ամփոփող Դեր Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին: Նման բարբարոսությունը պարզապես հանցավոր անաստվածություն է, որը որևէ հավատքի հետ կապ ունենալ չի կարող»:
Նախագահը խոսել է նաև Սիրայում և Իրաքում տիրող իրավիճակի մասին՝ նշելով. «Սիրիայում և Իրաքի հյուսիսում ստեղված աղետալի իրավիճակն ահագնանում է օր-օրի, և այսօր արդեն ուղղակի վտանգի տակ են հարյուր հազարվոր խաղաղ մարդիկ, այդ թվում նաև Հալեպի տասնյակ հազարավոր հայերը: Սա հենց այն վտանգավոր իրավիճակներից է, որը պետք է դիտարկվի մարդկության դեմ ուղղված ոճրագործությունները կանխարգելելու մեր համատեղ հանձնառությունների շրջանակում: Հայաստանը բարձրաձայնել է Սիրիայի հայ բնակչության և Իրաքի հյուսիս-արևմուտքում բնակվող եզդի բնակչության պաշտպանությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը, և քաջալերված ենք տեսնելու միջազգային համայնքի միասնական դիրքորոշումն այս հարցում»:

RA President on the Holy Martyrs Armenian Church: “Such a barbarity is criminal Godlessness”
In his speech at the 69th session of the UN General Assembly yesterday, President Serzh Sargsyan also addressed the bombing of the Holy Martyrs Armenian Church of Deir Zor by ISIS.
“Two days ago, on Independence Day of the Republic of Armenia, the Holy Martyrs Armenian Church of Deir-ez-Zor, Syria, dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide, where their remains were housed, was mined and blown up by terrorists. Such a barbarity is criminal Godlessness in no way or shape related to any faith.”
The President also talked about the situation in Syria and Iraq, mentioning: “The catastrophic situation in Syria and the north of Iraq continuously deteriorates, and today hundreds of thousands of peaceful people are directly imperiled. Among them are tens of thousands of Armenians of Aleppo. This is an instance of a peril to consider in the context of our joint commitments to preventing the crimes against humanity. Armenia has voiced on numerous occasions the necessity to defend the Armenian population of Syria and the Yezidi population of north-western Iraq, and we are encouraged by the unified stance of the international community in this regard.”