Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնն ընդունեց «Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակիցներին…
Շարունակվում են ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրի մասնակիցների համար նախատեսված միջոցառումների շարքը:
Հերթական այցելության վայրը «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնն էր, որտեղ ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակիցների ուղեկցությամբ այցելեցին բոլոր մասնակիցները:
Նրանց դիմավորեց կենտրոնի հասարակության հետ կապերի պատասխանատու Գայանե Այվազյանը: Գայանեն հանդիպման սկզբում հյուրերին ներկայացրեց «Թումո» կենտրոնի ստեղծման պատմությունը, ապա հանգամանալից պատմեց գործունեության, սաների ընդունելության կարգի մասին: Այս ամենին հաջորդեցին կարճամետրաժ հետաքրքիր ֆիլմերի ցուցադրումը, որի միջոցով պարզ դարձավ, թե ինչով են զբաղվում կենտրոնի սաները, ինչ ծրագրեր են մշակում և ինչ առօրյա ունեն այնտեղ:
Տեղեկացվեց, որ սփյուռքի երիտասարդների համար նույնպես ծրագիր ունեն նախատեսած, որը «Թումո ճամբար» է կոչվում: Ծրագրին կարող են մասնակցել 12-16 տարեկան աշխարհասփյուռ բոլոր հայ երիտասարդները: Ծրագիրը 1-2 շաբաթ է տևում, որի ընթացքում երիտասարդները հնարավորություն են ունենում սովորել ռոբոտաշինություն, կայքերի պատրաստում, անիմացիա, երաժշտության, ֆիլմերի, խաղերի, ստեղծագրությունների ստեղծում և այլն: Ծրագրին մասնակցություն են ունեցել ԱՄՆ-ից, Իսպանիայից, Հունաստանից, ՌԴ մի շարք քաղաքների և այլ երկրների հայ երիտասարդները:
Ապա ջերմ մթնոլորտում տեղի ունեցավ հարցուպատասխան: «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրի մասնակիցները հնչեցրին իրենց հուզող հարցերը, որոնք սպառիչ պատասխաններ ստացան: Իսկ հանդիպման վերջում բոլորը շրջեցին «Թումո» կենտրոնում, ծանոթացան այնտեղի տեխնիկական հագեցվածությանը և զրուցեցին սաների հետ:  Օրն ամփոփվեց համատեղ լուսանկարվելով, որն էլ վառ հիշողություն կմնա նրանց սրտերում:

Центр креативных технологий «ТУМО» принял участников летней школы «Спюрк»
Продолжается цикл мероприятий, предусмотренных для участников программы летняя школа «Спюрк» Министерства Диаспоры РА. Местом очередного посещения стал  Центр креативных технологий «ТУМО», который в сопровождении сотрудников Министерства Диаспоры РА посетили все участники. �?х встретила ответственный Центра по связям с общественностью Гаяне Айвазян. В начале встречи Гаяне представила гостям историю создания центра «ТУМО» затем подробно рассказала о его деятельности, порядке приема учащихся. Затем последовал просмотр интересных короткометражных фильмов, из которых стало ясно, чем занимаются воспитанники центра, какие разрабатывают программы и как проходят здесь будни. Было сообщено, что для молодежи Диаспоры здесь также есть программа, именуемая «Лагерь ТУМО». В ней могут участвовать армянские юноши со всего мира в возрасте 12-16 лет. Длительность программы – 1-2 недели, в течение которых молодые люди имеют возможность изучить роботостроение, подготовку сайтов, анимацию, музыку, создание фильмов, игр, произведений и др. В программе участвовали молодые армяне из США, �?спании, Греции, РФ и ряда другших стран.
Затем в теплой непринужденной обстановке состоялись вопросы и ответы. Участникеи летней школы «Спюрк» озвучили волнующие их вопросы, на которые были даны исчерпывающие ответы. А в завершение встречи все совершили экскурсию по центру «ТУМО», ознакомились с его технической оснащенностью и побеседовали с воспитанниками. Завершилась встреча общей фотографией, которая останется ярким воспоминанием в их сердцах.