Ջավախքում կատարվեց եկեղեցու հիմնարկեքի կարգ
Նինոծմինդայի շրջանի Մեծ Արագյալ գյուղում հունիսի 24-ին, հանդիսապետությամբ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի, մասնակցությամբ Սամցխե-Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Տ. Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանի և հոգևոր դասի, կատարվեց գյուղի հնօրյա խոնարհված Սուրբ Խաչ եկեղեցու տեղում կառուցվող եկեղեցու հիմնարկեքի արարողություն:
Մեծ Արագյալը Նինոծմինդայի շրջանի հայկական գյուղ է, որի նախնիները Էրզրումի գավառի Բրթունք գյուղից այստեղ են եկել 1830 թվականին: Գյուղն ընկած է Ջավախք լեռնաշխարհի հյուսիսարևելյան մասում, Թափարվան գետի ձախ ափին: 1840 թվականից հիշատակվում է գյուղի փայտաշեն եկեղեցին, որից հետո գյուղացիները իրենց
միջոցներով կառուցում են մի քարաշեն եկեղեցի`  տալով նրան Սուրբ Խաչ անունը:
Մեծ Արագյալի խոնարհված եկեղեցու տեղում կկառուցվի գմբեթավոր եկեղեցի, որի շինարարության մեջ կօգտագործվեն հին եկեղեցու քարերը:
Եկեղեցու բարերարությունը ստանձնել են ծնունդով Մեծ Արագյալից, այժմ Ռուսաստանի Դաշնությունում բնակություն հաստատած Արթուր և Աիդա Իսոյան ամուսինները: Արթուր Իսոյանը Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության անվանի անդամ, գրող,հասարակական գործիչ Ալբերտ Իսոյանի զավակն է: Արժանավոր հայորդին իր երազանքներում միշտ էլ ունեցել է ծննդավայրի եկեղեցին վերակառուցված տեսնելու նպատակը:
Հիմնարկեքի արարողությանը ներկա էին Վրաստանի խորհրդարանի Նինոծմինդայի շրջանից պատգամավոր Հենզել Մկոյանը, Ախալքալաքի շրջանից՝ Սամվել Պետրոսյանը, ինչպես նաև Նինոծմինդայի և Ախալքալաքի
շրջանային ժողովների նախագահներ Սմբատ Կյուրեղյանը և Համլետ Մովսիսյանը, Նինոծմինդայի շրջանային վարտչության նախագահ Գագիկ Կարսլյանը և Ախալքալաքի շրջանային վարչության նախագահ Էդվարդ Աղասարյանը: Հյուրեր էին ժամանել մայր հայրենիքից և Վրաստանի տարբեր շրջաններից, նաև Ռուսաստանից:

В Джавахети прошла церемония закладки и освящения фундамента церкви
24 июня в селе Большой Арагял района Ниноцминда, под предводительством Его Преосвященства Епископа Вазгена Мирзаханяна, главы Епархии ААЦ в Грузии, при участии главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети архимандрита Бабкена Салбияна и духовных лиц, на месте старой сельской разрушенной церкви Сурб Хач (Святого Креста) прошла церемония закладки и освящения фундамента.
Предки жителей армянского села Большой Арагял района Ниноцминда переселились сюда из села Бртунк вилайета Эрзрум в 1830 году. Село расположено в северо-восточной части горного региона Джавахети, на левом берегу реки Тапарван. В 1840 году упоминается деревянная сельская церковь, после чего жители деревни своими средствами строят каменную церковь, дав ей имя Святого Креста.
На месте разрушенной церкви Большого Арагяла будет возведена купольная базилика, в построении которой применят камни старой церкви.
Расходы по постройке храма взяли на себя супруги Артур и Аида �?сояны, уроженцы села Большой Арагял, ныне проживающие в Российской Федерации. Артур �?соян – сын известного члена Союза армянских писателей Грузии «Вернатун», писателя и общественного деятеля Альберта �?сояна. Достойный сын в своих мечтах хотел увидеть церковь родных мест восстановленной.
На церемонии закладки и освящения фундамента церкви присутствовали депутат парламента Грузии от района Ниноцминда Энзель Мкоян, от Ахалкалакского района – Самвел Петросян, а также председатели районных сакребуло Ниноцминда и Ахалкалаки Смбат Кюрегян и Гамлет Мовсисян, председатель Ниноцминдского районного совета Гагик Карслян и председатель Ахалкалакского районного совета Эдуард Агасарян. Гости прибыли из Армении, России и разных регионов Грузии.
По завершении церемонии, людям раздали освященную по этому поводу традиционную жертву – «матаг». Пока проходила церемония, в селе распространилась весть о рождения сына в одной из семей. Заслышав радостную весть, проводящие церемонию люди приняли прекрасное решение – крещение новорожденного провести в день освящения строящейся церкви.