Հրանդ Տինքի Գործով Հերթական Դատական Նիստ
«Ակօս» թերթի գլխաւոր խմբագիր Հրանդ Տինքի սպանութեան գործով կասկածեալ, Տրապիզոնի ոստիկանութեան նախկին հրամանատար Ալի Օզի դատավարութիւնը կը շարունակուի: Օզ մեղադրուած է Տինքի սպանութեան կազմակերպման մասին տեղեակ ըլլալու եւ սակայն սպանութիւնը չկանխելու եւ պարտականութիւնները լիարժէք չկատարելու յանցանքով:
Տրապիզոնի ծանր յանցագործութիւնները քննող դատարանին մէջ ընթացող այս նիստին, կասկածեալը՝ Ալի Օզ, ներկայ չէ եղած: Դատական նիստին չեն մասնակցած նաեւ Տինքի ընտանիքի փաստաբան Հաքան Պաքըրճըօղլու եւ Ալի Օզի իրաւաբան Ալի Սիւրմեն: Այս անգամ եւս դատավարութիւնը յետաձգուած է մինչեւ Տինքի գործով Տրապիզոնի թիւ 2 հաշտարար դատարանի նախկին վճիռի բողոքարկման շուրջ՝ Վճռաբեկ ատեանի որոշումի ստացումը:
Ալի Օզի գործով դատական յաջորդ նիստին թուական նշանակուած է Սեպտեմբեր 11ը:
Թուրքիոյ Վճռաբեկ դատարանը նախապէս որոշած էր Ալի Օզի դատավարութիւնը յանձնել ծանր յանցագործութիւններու դատարանին: Վճռաբեկ դատարանը այդ որոշումին յանգած էր՝ մեկնելով այն իրողութենէն, որ Օզ ոճիրէն 6 ամիս առաջ տեղեակ եղած էր Տինքի սպանութեան ծրագիրին մասին, սակայն զայն կանխելու ոչ մէկ քայլի դիմած էր:
Սպանութենէն 6 տարի ետք, Ալի Օզ Տրապիզոնի թիւ 1 առաջին ատեանի եւ թիւ 2 հաշտարար դատարաններուն կողմէ մեղաւոր նկատուած էր՝ «յանցագործութեան մասին իմանալու, բայց պատկան կառոյցները չտեղեկացնելու» յանցանքով, եւ ուստի դատապարտուած էր 6 ամսուան բանտարկութեան: Վճռաբեկ դատարանը, Օզը ծանր յանցագործութիւններու դատարանին կողմէ կրկին դատելու իր որոշումը առած է՝ Տինքի ընտանիքի փաստաբաններուն ներկայացուցած բողոքին հիման վրայ:

Очередное судебное заседание по делу Гранта Динка
Судебный процесс над подозреваемым по делу об убийстве главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка экс-начальником полиции Трапезунда Али Оза продолжается. Он обвиняется в том, что был осведомлен об организации убийства Динка, однако не предотвратил его, в полной мере не выполнив свои обязанности.
На этом заседании Трапезундского суда по тяжким преступлениям подозреваемый Али Оз не присутствовал. Отсутствовали также адвокат семьи Динков Хакан Паркчогли и адвокат Али Оза. Судебное заседание и в этот раз было отложено до вердикта Кассационного суда по обжалованию решения Мирового суда №2 Трапезунда.
Следующее судебное заседание по делу Али Оза состоится 11 сентября.
Кассационный суд Турции предварительно решил передать рассмотрение дела Али Оза суду по тяжким преступлениям, исходя из того факта, что Оз еще за шесть месяцев до преступления был осведомлен о плане убийства Динка, однако не предпринял шагов для предотвращения.
Спустя 6 лет после убийства Али Оз сразу двумя судами Трапезунда был признан виновным «в осведомленности, но не информировании о преступлении» и осужден на 6 месяцев ареста. Кассационный суд свое решение о повторном суде Оза судом по тяжким преступлениям принял на основании жалобы, представленной адвокатами семьи Динков.