Հայկական հետազոտություններ թուրքական ուղեղային կենտրոններում
Արդի դարաշրջանում տեղեկատվական պատերազմներն ընթանում են գրեթե բոլոր դաշտերում՝ այդ գործընթացներում ներառելով պետական և ոչ պետական հաստատություններին։
Համացանցի և տեղեկատվական այլ տեխնոլոգիաների զարգացման, գիտակրթական նոր ձեռքբերումների հետ միասին մատչելի դարձավ նաև տեղեկություն ստանալը, ինչն առաջ բերեց նաև տեղեկատվական հոսքերի ընդգրկուն տիրույթ։ Վերջին 20 տարիներին տարբեր երկրներում հիմնվեցին զգալի թվով ուղեղային կենտրոններ (ՈւԿ) ՝ այդ տիրույթում եղած տեղեկատվական նյութի հայթայթման, մշակման, վերահսկման և վերլուծման համար։ Այս տեսանկյունից բացառություն չէ Թուրքիան։ ՈւԿ-ները, որոնք ընդունված է համարել «հինգերորդ իշխանություն», անմասն չեն տեղեկատվական-քարոզչական գործողություններից։
Մինչև սոցճամբարի փլուզումը հայկական հետազոտությունները բացառապես իրականացվում էին ակադեմիական կառույցների շրջանակներում։ Առկա ստվարաթիվ վերլուծական կենտրոնների հիմնական մասի, այդ թվում՝ «փակ վերլուծական» խմբերի հետազոտական աշխատանքները կենտրոնացած էին հիմնականում հայկական սփյուռքում տեղի ունեցող տեղաշարժերի և մեծ մասմաբ ԱՍԱԼԱ-ի գործունեության հետազոտությունների վրա։ Ներկայումս այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են հայ-թուրքական հարաբերությունները, Հայոց ցեղասպանության, սփյուռքի և ընդհանրապես Հայաստանին ու Հայությանը վերաբերող քաղաքական, ռազմավարական նշանակության հիմնախնդիրները, բացի ակադեմիական կառույցներից, դարձել են նաև թուրքական վերլուծական հաստատությունների հետազոտությունների առարկա։
Արժե հիշատակել, որ վերջին տարիներին Թուրքիայում հայերենի դասավանդման ուղղությամբ ևս քայլեր են արվում։ Մասնավորապես, այդ նպատակով ակադեմիական հաստատություններում հիմնադրվել են տարբեր ստորաբաժանումներ, նեղ մասնագիտացված ինստիտուցիոնալ բաժիններ։ Դրանք հայոց լեզվի և գրականության բաժիններ են և գործում են հիմնականում ուսումնակրթական ծրագրերի ու դասընթացների շրջանակներում։ Միևնույն ժամանակ, որոշ համալսարաններում ստեղծվել են նաև հայկական հետազոտական կենտրոններ, որոնց հետազոտական բուն նպատակը Ցեղասպանության թեմաներով ուսումնասիրություններն են, և այս ուղղությամբ աշխատանքները բավական մեծ տոկոս են կազմում։
Կենտրոնների «ինտելեկտուալ արտադրանքն» ունի, նախ՝ քարոզչական, երկրորդ՝ ճանաչողական և, ի վերջո, կիրառական նշանակություն։ Աչքի անցկացնելով վերջին հինգ տարիներին մոտ 10 հետազոտական կենտրոնների հրատարակած հոդվածները, գրքերը, զեկույցները՝ հայկական հետազոտությունները կարելի է բաժանել երկու մասի՝ պատմական և արդի։ Պատմական հետազոտությունները վերաբերում են հետևյալ թեմաներին.
- Հայերը տարածաշրջանում թյուրքական նվաճումից առաջ
- Հայերը Սելջուկյան ժամանակաշրջանում
- Հայերն Օսմանյան կայսրությունում (սոցիալական, քաղաքական, ժողովրդագրական, կրթական և մշակութային իրադրությունը)
- Հայկական կուսակցություններն Օսմանյան կայսրությունում
- Հայոց ցեղասպանությունը
- Լոզանի պայմանագիրը և Հայկական հարցը
- Հայկական համայնքը հանրապետական Թուրքիայում։
- Արդի խնդիրների ուսումնասիրությունները վերաբերում են՝
- ՀՀ հիմնմանը
- ՀՀ ժողովրդագրական, մշակութային խնդիրները, հանրության սոցիալական կառուցվածքին
- Թուրքիա-Հայաստան և Թուրքիա-Ադրբեջան-Հայաստան հարաբերություններին
- ԼՂ հիմնախնդրին
- Հայկական հարցին միջազգային հարաբերությունների համատեքստում
- Հայկական սփյուռքին
- Հայերի ներկայությանը կիբեռտարածությունում
- Հայկական ԶԼՄ և մեդիա-դաշտի ուսումնասիրություններին
- ՀՀ արտաքին քաղաքականությանը և այլն։
Երկու դեպքում էլ շարքը կարելի է շարունակել՝ հավելելով նաև այլ ուղղություններ, սակայն վերոհիշյալ հետազոտություններին ավելի մեծ տեղ է հատկացվում։ Թեև միշտ չէ, որ ՈւԿ-ները կատարում են պատմական հետազոտություններ, այդուհանդերձ, դրանք հազվադեպ, բայց որոշ ՈւԿ-ների պարագայում առկա են։ Մնացած դեպքերում պատմական հետազոտությունները կատարվում են կամ համալսարաններին կից գործող հետազոտական-վերլուծական կառույցներում (օրինակ՝ Սաքարիայի և Աթաթյուրքի համալսարանների թուրք-հայկական հարաբերությունների հետազոտությունների կենտրոններում), կամ «հայագիտական» հարցերում մասնագիտացված ՈւԿ-ներում։
Պատմական և արդի խնդիրներով զբաղվող խոշորագույն «հայագիտական» կենտրոնը, որտեղ հայկական հետազոտությունները կրում էին հիմնարար բնույթ, ժամանակին Թուրքիայի Եվրասիական ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնին կից գործող, 2001թ. հիմնադրված և քարոզչական մեծ ապարատի վերածված Հայկական հետազոտությունների ինստիտուտն էր (Ermeni Araştırmaları Enstitüsü)։ 2009թ. վերոհիշյալ կենտրոնը դադարեցրեց գործունեությունը։ Թուրքական լրատվամիջոցները նշեցին ֆինանսական աջակցությունից զրկվելու հանգամանքը, մինչդեռ այն փակվեց քաղաքական դրդապատճառներով։
Հայկական հետազոտությունների ինստիտուտն այժմ շարունակում է աշխատանքները մեկ այլ հետազոտական կենտրոնում՝ AVIM-ում (Եվրասիական ուսումնասիրությունների կետրոն), Կովկաս և Հայկական հարց բաժնի կարգավիճակով, նախագահն է նախկին դիվանագետ Օմեր Էնգին Լյութեմը։ AVIM-ը և մեկ այլ ռազմավարական կենտրոն՝ ORSAM-ը (Մերձավորարևելյան ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոն) հիմնադրվել են Թուրքմենական համագործակցության և մշակույթի հիմնադրամի կողմից։ Ընդհանրապես, միջինարևելյան թուրքմենական կապիտալի ներդրումը Թուրքիայի գիտավերլուծական կենտրոնների գործունեության մեջ նոր և եզակի երևույթ է, որը նկատելի է վերջին հինգ տարիներին։
Ինչ վերաբերում է հայկական հետազոտություններին, կենտրոնը հրատարակում է երկու ամսագիր՝ «Հայկական հետազոտությունների հանդես»-ը (թուրքերեն) և «Review of Armenian Studies»-ը (անգլերեն)։ Որոշ տվյալների համաձայն՝ այն վերահսկվում է Թուրքիայի գիտական և տեխնոլոգիական հետազոտությունների խորհրդին կից Ազգային ակադեմիական ցանցի և տեղեկատվական կենտրոնի կողմից։
Թեև ամսագրերում հրատարակվող հոդվածներն անդրադառնում են հայագիտության տարբեր բնագավառների, այնուամենայնիվ, գերակշռող են Ցեղասպանության ժխտողականության վերաբերյալ հրապարակումները, ինչը վկայում է, որ դրանք շարունակում են գործել Անկարայի հայկական ինստիտուտի որդեգրած սկզբունքներով։ Ժամանակ առ ժամանակ ամսագրերում կարելի է հանդիպել հայոց պատմության տարբեր ժամանակաշրջաններին վերաբերող հոդվածների, որոնց նպատակն անաչառության պատրանքի ստեղծումն է։ Թուրք հեղինակներից բացի, ամսագրերում հրատարակվում, ինչպես նաև խմբագրական խորհրդում ընդգրկված են արևմտյան և ադրբեջանցի հեղինակներ ակադեմիական և վերլուծական շրջանակներից, ինչը միջազգային բնույթ է տալիս պարբերականներին։ Հակահայկական, քարոզչական բնույթի հրապարակումները չեն սահմանափակվում սույն պարբերականներով։ Կենտրոնը նման աշխատանքներ ներկայացնում է նաև զեկույցների տեսքով։
Հայկական հարցերում մասնագիտացված են նաև Աթաթյուրքի և Սաքարիայի համալսարաններին կից թուրք-հայկական հարաբերությունների հետազոտությունների կենտրոնները։ Երկար ժամանակ երկու կենտրոններն էլ գործակցում էին Անկարայի հայկական ինստիտուտի հետ, իսկ այժմ ավելի սերտ են դրանց և AVIM-ի հարաբերությունները։
Հայկական հետազոտություններով և ուսումնական գործունեությամբ զբաղվող թուրքական կառույցների (ակադեմիական, թե վերլուծական) միջև համագործակցության մակարդակը բարձր է։ Նրանք աշխատում են փոխլրացման սկզբունքով։ Այդ հարաբերությունները հնարավորություն են տալիս լուծել մի քանի առանցքային խնդիրներ. կադրերի վերապատրաստում, ռազմավարական նպատակների հստակեցում և իրագործում, համատեղ ծրագրերի, գիտաժողովների իրականացում և այլն։
Հատկանշական է, որ վերոհիշյալ կենտրոնների ռազմավարական նպատակներից մեկն էլ հայերի կողմից թուրքերի հանդեպ իրականացված «գենոցիդի» թեզիսի զարգացումն ու տարածումն է արտերկրում։ Պատահական չէ, որ թուրքական ազգայնականության օջախ համարվող Էրզրում քաղաքում գործող Աթաթյուրքի համալսարանի վերը նշված կենտրոնն այդ նպատակով մի քանի գյուղերում հիմնել է «ցեղասպանության թանգարաններ» և 2015 թվականին իրականացվելիք գիտական և այլ միջոցառումների մասնակիցներից մեկն է։
Եթե հակահայագիտական կենտրոնների գործունեությունն ինչ-որ տեղ հասկանալի է, ապա զարմանալի է, թե ինչպես են տնտեսական և սոցիալական հետազոտական ուղղվածություն ունեցող կենտրոնները հայտնվում քարոզչության տիրույթում (օրինակ, Անկարայում գործող Եվրասիայի տնտեսական հարաբերությունների ասոցիացիան՝ EkoAvrasya, www.ekoavrasya.net, կամ Սոցիալական և ռազմավարական հետազոտությունների հիմնադրամը՝ www.koksav.org.tr): Բանն այն է, որ EkoAvrasya-ն համաթյուրքական նշանակություն ունի, և ակնհայտ է ադրբեջանական ձեռագիրը, որի միջոցով էլ ԼՂ և Խոջալուի վերաբերյալ վերլուծական աշխատություններ են հրատարակվում։ Եվ սա չի վերաբերում միայն այս կառույցներին։
Չենք թվարկի նմանատիպ այլ կենտրոնները. ակնհայտ է, որ ՀՀ և Հայության վերաբերյալ հետազոտությունները կրում են հիմնականում պարբերական, մնացած դեպքերում՝ դիպվածային կամ իրավիճակային բնույթ։ Դրանց մեծ մասն իրականացվում է կովկասյան, տարածաշրջանային և այլ անվանումներ կրող ենթաբաժինների կողմից։
Այսպիսով, ակադեմիական հաստատությունների հայկական հետազոտությունների կողքին՝ չի կարելի անտեսել նաև ՈւԿ-ների դերը, որոնք այս դեպքում ներկայանում են որպես հավելյալ ներուժ։

АРМЯНСК�?Е �?ССЛЕДОВАН�?Я В ТУРЕЦК�?Х МОЗГОВЫХ ЦЕНТРАХ
В современную эпоху информационные войны имеют место почти во всех сферах, вовлекая в эти процессы государственные и негосударственные учреждения.
Развитие �?нтернета и других информационных технологий наряду с новыми научно-образовательными достижениями сделало доступным также получение информации, что привело также к появлению глобального пространства информационных потоков. За последние 20 лет в различных странах было учреждено множество мозговых центров (МЦ) с целью выявления, обработки, контроля и анализа имеющейся в этом пространстве информации. Турция в этом плане не исключение. МЦ, которые принято считать «пятой властью», занимаются также информационно-пропагандистской деятельностью.
До распада соцлагеря арменоведческие исследования проводились исключительно в рамках академических структур. Работы основной части многочисленных аналитических центров, в том числе «закрытых аналитических» групп, сосредотачивались в основном на процессах, происходящих в армянских диаспоре и на исследования деятельности АСАЛА. Сегодня такие вопросы, как армяно-турецкие отношения, Геноцид армян, проблемы политического и стратегического значения, касающиеся Армении и армянства в целом, помимо академических структур, стали также предметом исследования турецких аналитических учреждений.
Следует напомнить, что в последние годы в Турции предпринимаются шаги, в том числе по преподаванию армянского языка. В частности, с этой целью в академических учреждениях созданы различные подразделения, узкоспециализированные отделы в разных институтах. Это секторы армянского языка и литературы, действующие в основном в рамках учебно-образовательных программ и учебных курсов. В то же время в некоторых университетах открылись также армянские исследовательские центры, целью которых являются исследования на темы Геноцида армян, и работы в этом направлении составляют довольно большой процент.
«�?нтеллектуальная продукция» МЦ имеет, в первую очередь, пропагандистское, познавательное и, наконец, прикладное значение. Анализирующие статьи, книги и доклады, опубликованные за последние пять лет примерно десятью исследовательскими центрами, армянские исследования можно разделить на две группы: исторические и современные.
Темы исторических исследований:
– Армяне в регионе до тюркского завоевания
– Армяне в Сельджукский период
– Армяне в Османской империи (социальное, политическое, демографическое, образовательное и культурное положение)
– Армянские партии в Османской империи
– Геноцид армян
– Лозаннский договор и Армянский вопрос
– Армянская община в республиканской Турции
Темы исследований по современной проблематике:
– Основание РА
– Демографические, культурные вопросы, социальная структура РА,
– Отношения Турция-Армения и Турция-Азербайджан-Армения
– Проблема НКР
– Армянский вопрос в контексте международных отношений
– Армянская диаспора
– Присутствие армян в киберпространстве
– Внешняя политика РА и пр.
В обоих случаях перечень можно продолжить, добавив также другие направления, однако упомянутым темам отводится большее место. Хотя для МЦ исторические исследования не столь характерны, тем не менее в некоторых МЦ они осуществляются. Во всех остальных случаях исторические исследования проводятся либо в действующих при университетах исследовательских и аналитических структурах (например, в центрах исследования армяно-турецких отношений, действующих в университетах Сакарии и Ататюрка), либо в специализирующихся на «арменоведческих вопросах» МЦ.
Крупнейшим «арменоведческим» центром, занимающимся историческими и современными проблемами, где армянские исследования носили фундаментальный характер, был действующий в свое время при Турецком Центре евразийских стратегических исследований �?нститут армянских исследований (Ermeni Araştırmaları Ens¬titüsü), учрежденный в 2001г. и превратившийся в мощный пропагандистский аппарат. В 2009г. центр прекратил свою деятельность. Согласно турецким СМ�?, это было обусловлено прекращением финансирования, между тем он был закрыт по политическим мотивам.
�?нститут армянских исследований нынче продолжает свои работы в другом исследовательском центре – AVIM (Центр евразийских исследований) в статусе отдела Кавказа и Армянского вопроса, председатель центра – бывший дипломат Омер Энгин Лютем. AVIM и другой стратегический центр – ORSAM (Центр ближневосточных стратегических исследований) были учреждены Туркменским фондом сотрудничества и культуры. Вообще, внедрение средневосточного туркменского капитала в деятельность научно-аналитических центров – заметное в последние пять лет новое и исключительное явление.
Что же касается армянских исследований, центр издает два журнала – «Журнал армянских исследований» (на турецком языке) и «Review of Armenian Studies» (на английском языке). Согласно некоторым данным, работы центра контролируют действующие при совете научных и технологических исследований Турции академическая сеть и информационный центр.
Хотя публикуемые в журналах статьи обращаются к различным сферам арменоведения, тем не менее доминируют публикации на темы отрицания Геноцида – это свидетельствует о том, что они продолжают действовать по принципам Анкарского армянского университета. Время от времени в журналах можно встретить статьи, касающиеся различных периодов истории Армении, цель которых – создание иллюзии объективности. Помимо турецких авторов, в публикации и редакционные коллегии журналов вовлекаются зарубежные и азербайджанские авторы из академических и аналитических кругов, что придает периодическим изданиям международный характер. Статьи антиармянского пропагандистского характера не ограничиваются этими публикациями: центр представляет аналогичные работы также в виде докладов.
В армянских вопросах специализируются также центры исследования армяно-турецких отношений при университетах Ататюрка и Сакарии. Долгое время оба центра сотрудничали с Анкарским армянским институтом, а сегодня у них более тесные отношения с AVIM.
Между турецкими структурами (как академическими, так и аналитическими), занимающимися армянскими исследованиями и образовательной деятельностью, высокий уровень сотрудничества. Они работают по принципу взаимодополнения. Эти отношения дают возможность решать несколько ключевых задач: подготовка кадров, уточнение и реализация стратегических целей, совместные программы, проведение научных конференций и пр.
Примечательно, что одной из стратегических целей вышеупомянутых центров является развитие тезиса о «геноциде», совершенном армянами в отношении турок, и его распространение за рубежом. Не случайно, что вышеупомянутый центр при Университете Ататюрка, действующем в городе Эрзерум (считающимся очагом турецкого национализма), с этой целью в нескольких селах основал «музеи геноцида» и является одним из участников научных и иных мероприятий, запланированных на 2015г.
Если деятельность антиармянских центров в какой-то мере понятна, то удивляет появление в пропагандистском пространстве центров экономической и социальной исследовательской направленности (например, действующая в Анкаре Ассоциация евразийских экономических отношений EkoAvrasya, www.ekoavrasya.net или же Фонд социальных и стратегических исследований www.koksav.org.tr). Дело в том, чтоEkoAvrasya имеет общетюркское значение, и очевиден азербайджанский почерк, посредством которого публикуются аналитические труды про НКР и Ходжалы. �? это относится не только к вышеупомянутым структурам.
Не будем перечислять другие аналогичные центры: очевидно, что исследования относительно РА и армянства носят в основном периодический, а в остальных случаях – эпизодический или ситуативный характер. Большинство из них проводят кавказские, региональные и именуемые по-другому подструктуры.
Таким образом, наряду с армянскими исследованиями академических учреждений нельзя игнорировать также роль МЦ, которые в данном случае выступают как дополнительный антиармянский потенциал.