Արտգործնախարարը ելույթ ունեցավ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված խորհրդարանական լսումներին
Հունիսի 13-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների և գիտության, կրթության, մշակույթի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովների կողմից կազմակերպված Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ խորհրդարանական լսումներին, որոնք տեղի ունեցան Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում։
Ելույթ ունենալով լսումներին ներկա պատգամավորների, հասարակական կազմակերպությունների, գիտահետազոտական կենտրոնների ներկայացուցիչների առջև` նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ արտաքին գործերի նախարարության, Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների կողմից իրականացվող աշխատանքները՝ ընդգծելով Սփյուռքի նախարարության և հայ համայնքային կառույցների հետ համակարգված գործունեության կարևորությունը։
«Դիվանագիտական ներկայացուցչություններից ստացված առաջարկությունների հիման վրա և նկատի առնելով հավատարմագրման յուրաքանչյուր երկրի առանձնահատկությունները՝ կազմվել է 2014-15 թթ. միջոցառումների ծրագիր: Միջոցառումները նախատեսվում է իրականացնել տասնյակ պետություններում» – ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը։
Անդրադառնալով ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային հանրության ջանքերին` նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը ջանում է միանալ այդ ուղղությամբ գործադրվող այլ երկրների, միջազգային կառույցների նախաձեռնություններին՝ ուղղված ցեղասպանությունների կանխարգելման առավել արդյունավետ մեխանիզմների մշակմանը։
Ելույթից հետո Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանեց լսումների մասնակիցների բազմաթիվ հարցերին, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

Minister of Foreign Affairs delivered a speech during the parliamentary hearings on the 100th anniversary of the Armenian Genocide
On June 13 Minister Edward Nalbandian participated in the parliamentary hearings on the 100th anniversary of the Armenian Genocide organized by the Standing Committee on Foreign Relations and the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport of the National Assembly. The hearings took place at the Armenian Genocide Museum-Institute.
Addressing the Members of Parliament, representatives of NGOs, research centers, Edward Nalbandian presented the activities the Ministry of Foreign Affairs and Diplomatic Missions of Armenia abroad with respect to the 100th anniversary Commemoration of the Armenian Genocide, emphasizing the importance of coordinated activities together with the Ministry of Diaspora and the structures of the Armenian communities.
“2014-2015 an Action plan was developed on the basis of the proposals received from the Diplomatic Missions and taking into consideration the peculiarities of each state of accreditation. Events are planned to be held in dozens of states,” mentioned Edward Nalbandian.
Touching upon the international efforts in the prevention of the crime of genocide, Minister Nalbandian noted that Armenia seeks joining the initiatives of other states and international organizations towards the development of more effective mechanisms on the prevention of the crime of genocide.
Following the speech Edward Nalbandian answered numerous questions raised by the participants of the hearings.