Գիորգի Կոպաձե. Մենք խոստանում ենք, որ ինքնակառավարման մարմնում կներգրավենք բազում արժանի հայերի, ովքեր շատ են մեր քաղաքում
Հունիսի 15-ին Ախալցխան ընտրելու է քաղաքապետ: Այս առիթով Akhaltskha.Net-ի հարցերին է պատասխանել «Վրացական Երազանք»-ից Ախալցխայի քաղաքապետի թեկնածու պարոն Գիորգի Կոպաձեն:
-Պրն. Գիորգի, Դուք 90-ականներին եղել եք Ախալցխայի քաղաքապետ, ինչո՞ւ կրկին որոշեցիք դնել ձեր թեկնածությունը այս ընտրություններում:
– Ես ծնվել եմ Ախալցխայում: Ինձ համար ծանոթ են քաղաքում առկա խնդիրներն ու կարիքները: Գիտեմ բոլոր փողոցների, թաղամասերի բնակիչների խնդիրները և իմ խմբի հետ մեկտեղ կփորձեմ գտնել դրանց լուծումները: Ինձ համար կարեւոր է Ախալցխան ժամանակակից քաղաք դարձնելու հարցը: Իմ քաղաքի գեղեցկացումն ու նրա յուրաքանչյուր բնակչի, ինչպես վրացի այնպես էլ ազգությամբ հայ քաղաքացիների համար հարմարավետ միջավայրի ստեղծումը  իմ քաղաքապետ դառնալու հիմնական նպատակն է:
-Դուք ամեն օր նախընտրական քարոզչության շրջանակում հանդիպումներ եք ունենում քաղաքի բնակիչների հետ, ի՞նչ խնդիրներ են հիմնականում անհանգստացնում մարդկանց:
– Բնակիչներին անհանգստացնում են բազում խնդիրներ, որոնցից հիմնականը  աշխատատեղերի բացակայությունն է, խմելու ջրի և կոյուղիների խնդիրներն են, և մանկական խաղադաշտերի բացակայությունն է: Քաղաքապետ ընտրվելու դեպքում իմ համաքաղաքացիների համար կկարգավորեմ միջքաղաքային և քաղաքի ներքին ճանապարհների կայանատեղիների խնդիրները, բարձրահարկ շենքերի բակերի վերանորոգման խնդիրը:
-Նախկին իշխանության օրոք քաղաքի հայ ազգաբնակչությունը գրեթե անտեսված էր իշխանության կողմից: Մարդկանց մոտ փորձում էին առաջացնել վախի մթնոլորտ: Տեղացի հայերը լիարժեք չէին ներգրավված աշխատանքի Ախալցխայի ինքնակառավարման մարմիններում: Ինչպես եք պատրաստվում լուծել տվյալ խնդիրները:
– Համամիտ եմ: Նախկին իշխանության օրոք անտեսված էին ոչ միայն ազգությամբ հայ բնակիչները, նույնիսկ վրացիները: Ինը տարվա ազգայինների կլանային ղեկավարությունը փորձում էր ճնշել ժողովրդին և առաջացնել վախ: Հենց «Վրացական երազանք» կոալիցիայի հիմնական նպատակը այն է, որ մարդիկ ազատվեն իրենց վախերից և ճնշումից: Իսկ ինչ վերաբերում է ազգությամբ հայերի ներգրավվածությանը տեղի ինքնակառավարությունում, դրա մասին խոսում է մեր կուսակցության ցուցակը: Ախալցխայի ինքնակառավարման պատմության մեջ առաջին անգամ շրջանի մաժորիտար է ներկայացված ազգությամբ հայ Համբարձում Բաբոյանը: Մենք խոստանում ենք, որ ինքնակառավարման մարմնում կներգրավենք բազում արժանի ազգությամբ հայերի, ովքեր շատ կան մեր քաղաքում:
-Դուք հանդիպում եք ունեցել Ախալցխայի Հայկական Երիտասարդական Կենտրոնի ղեկավարության և քաղաքի Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգեւորականների հետ: Ինչպես եք գնահատում տվյալ հանդիպումները, եւ ի՞նչ խնդիրներ էին հուզում նրանց:
–  Հանդիպումները գնահատում եմ դրական, որոնք շատ կարեւոր էին ինձ և իմ խմբի համար: Շատ կարեւոր խնդիրներ էին ներկայացվել, և մատնանշվել էին դրանք լուծելու ուղիները: Իմ քաղաքապետ ընտրվելու դեպքում անպայման հաշվի եմ առնելու դրանք:

Giorgi Kopadze: “We promise to involve worthy Armenians in local self-government bodies, and there are a lot of such Armenians in our city”
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/06/unnamed19.jpg)
Citizens of Akhaltskha will elect a new mayor on June 15. In light of this, Akhaltskha.Net’s correspondent sat down for an interview with mayoral candidate of Akhaltskha from the “Georgian Dream” political party, Mr. Giorgi Kopadze.
Akhaltskha.Net: Mr. Kopadze, you were mayor of Akhaltskha in the 1990s. Why did you decide to run in these elections?
Giorgi Kopadze: I was born in Akhaltskha, and I am aware of the citizens’ needs and problems. I know the problems facing the citizens on all streets and in all districts and will try to solve those problems with my team. It’s important for me to turn Akhaltskha into a modern city. My main objective is to make my city beautiful and create a comfortable environment for all citizens, including Georgians and Armenians.
Akhaltskha.Net: You have meetings with citizens on a daily basis. What are their main problems of concern?
G. K.: They have many problems, but the major problem is the lack of jobs, drinking water and sewerages. There is also a lack of playgrounds for children. If elected, I will solve the problems with sewerages within the city and on the internal roads, as well as the problem with renovating the yards of multi-story buildings.
Akhaltskha.Net: The former authorities practically ignored the Armenians in Akhaltskha. They were trying to intimidate the people. The local Armenians weren’t fully involved in Akhaltskha’s local self-government bodies. How do you plan on solving these problems?
G. K.: I agree. The former authorities not only ignored the Armenians, but even the Georgians. For nine years, the clan was trying to pressure and intimidate the people. The main purpose of the “Georgian Dream” coalition is to help people not feel pressured and intimidated. As for the Armenians’ involvement in local self-government bodies, our political party’s list is evidence. For the first time in the history of Akhaltskha’s local self-government, Hambardzum Baboyan is represented as the majoritarian deputy in Akhaltskha. We promise to engage as many worthy Armenians as possible, and there are a lot of them in our city.
Akhaltskha.Net: You have met with the leaders of the Armenian Youth Center of Akhaltskha and clergymen of the Armenian Apostolic Church. How would you assess those meetings? What problems do they face?
G. K.: I can positively assess the meetings. They were very important for me and my team. The youth and clergymen raised very important issues and indicated the ways of solving them. If elected, I will definitely take them into consideration.