Գիորգի Կոպաձե. Մենք խոստանում ենք, որ ինքնակառավարման մարմնում կներգրավենք բազում արժանի հայերի, ովքեր շատ են մեր քաղաքում
Հունիսի 15-ին Ախալցխան ընտրելու է քաղաքապետ: Այս առիթով Akhaltskha.Net-ի հարցերին է պատասխանել «Վրացական Երազանք»-ից Ախալցխայի քաղաքապետի թեկնածու պարոն Գիորգի Կոպաձեն:
-Պրն. Գիորգի, Դուք 90-ականներին եղել եք Ախալցխայի քաղաքապետ, ինչո՞ւ կրկին որոշեցիք դնել ձեր թեկնածությունը այս ընտրություններում:
– Ես ծնվել եմ Ախալցխայում: Ինձ համար ծանոթ են քաղաքում առկա խնդիրներն ու կարիքները: Գիտեմ բոլոր փողոցների, թաղամասերի բնակիչների խնդիրները և իմ խմբի հետ մեկտեղ կփորձեմ գտնել դրանց լուծումները: Ինձ համար կարեւոր է Ախալցխան ժամանակակից քաղաք դարձնելու հարցը: Իմ քաղաքի գեղեցկացումն ու նրա յուրաքանչյուր բնակչի, ինչպես վրացի այնպես էլ ազգությամբ հայ քաղաքացիների համար հարմարավետ միջավայրի ստեղծումը  իմ քաղաքապետ դառնալու հիմնական նպատակն է:
-Դուք ամեն օր նախընտրական քարոզչության շրջանակում հանդիպումներ եք ունենում քաղաքի բնակիչների հետ, ի՞նչ խնդիրներ են հիմնականում անհանգստացնում մարդկանց:
– Բնակիչներին անհանգստացնում են բազում խնդիրներ, որոնցից հիմնականը  աշխատատեղերի բացակայությունն է, խմելու ջրի և կոյուղիների խնդիրներն են, և մանկական խաղադաշտերի բացակայությունն է: Քաղաքապետ ընտրվելու դեպքում իմ համաքաղաքացիների համար կկարգավորեմ միջքաղաքային և քաղաքի ներքին ճանապարհների կայանատեղիների խնդիրները, բարձրահարկ շենքերի բակերի վերանորոգման խնդիրը:
-Նախկին իշխանության օրոք քաղաքի հայ ազգաբնակչությունը գրեթե անտեսված էր իշխանության կողմից: Մարդկանց մոտ փորձում էին առաջացնել վախի մթնոլորտ: Տեղացի հայերը լիարժեք չէին ներգրավված աշխատանքի Ախալցխայի ինքնակառավարման մարմիններում: Ինչպես եք պատրաստվում լուծել տվյալ խնդիրները:
– Համամիտ եմ: Նախկին իշխանության օրոք անտեսված էին ոչ միայն ազգությամբ հայ բնակիչները, նույնիսկ վրացիները: Ինը տարվա ազգայինների կլանային ղեկավարությունը փորձում էր ճնշել ժողովրդին և առաջացնել վախ: Հենց «Վրացական երազանք» կոալիցիայի հիմնական նպատակը այն է, որ մարդիկ ազատվեն իրենց վախերից և ճնշումից: Իսկ ինչ վերաբերում է ազգությամբ հայերի ներգրավվածությանը տեղի ինքնակառավարությունում, դրա մասին խոսում է մեր կուսակցության ցուցակը: Ախալցխայի ինքնակառավարման պատմության մեջ առաջին անգամ շրջանի մաժորիտար է ներկայացված ազգությամբ հայ Համբարձում Բաբոյանը: Մենք խոստանում ենք, որ ինքնակառավարման մարմնում կներգրավենք բազում արժանի ազգությամբ հայերի, ովքեր շատ կան մեր քաղաքում:
-Դուք հանդիպում եք ունեցել Ախալցխայի Հայկական Երիտասարդական Կենտրոնի ղեկավարության և քաղաքի Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգեւորականների հետ: Ինչպես եք գնահատում տվյալ հանդիպումները, եւ ի՞նչ խնդիրներ էին հուզում նրանց:
–  Հանդիպումները գնահատում եմ դրական, որոնք շատ կարեւոր էին ինձ և իմ խմբի համար: Շատ կարեւոր խնդիրներ էին ներկայացվել, և մատնանշվել էին դրանք լուծելու ուղիները: Իմ քաղաքապետ ընտրվելու դեպքում անպայման հաշվի եմ առնելու դրանք:

Гиорги КОПАДЗЕ: Мы обещаем, что в орган самоуправления будут вовлечены достойные армяне, которых в нашем городе много
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/06/unnamed19.jpg)
Пятнадцатого июня Ахалцих будет избирать мэра. В этой связи на вопросы Akhaltskha.Net отвечает кандидат в мэры Ахалциха от «Грузинской мечты» господин Гиорги Копадзе.
– Господин Гиорги, в 90-е Вы были мэром Ахалциха, почему решили вновь выдвинуть свою кандидатуру на этих выборах?
– Я родился в Ахалцихе. Мне знакомы все проблемы и нужды города. Знаю проблемы жителей всех улиц, кварталов, и вместе со своей командой постараюсь найти их решения. Для меня главное – сделать Ахалцих современным городом. Сделать мой город краше, создать комфортную среду для каждого его жителя – как грузина, так и армянина, – главная цель выдвижения моей кандидатуры.
– В рамках предвыборной агитации Вы ежедневно встречаетесь с жителями города: какие проблемы в основном волнуют людей?
– Жителей беспокоит множество проблем, основные из которых – отсутствие рабочих мест, проблема питьевой воды и канализации, отсутствие детских игровых площадок. В случае избрания мэром урегулирую для граждан моего города вопрос стоянок междугороднего и внутригородского транспорта, благоустрою дворы многоквартирных зданий.
– При прежних властях армянским населением города пренебрегали. Людям пытались внушить страх, местные армяне не в полной мере были вовлечены в органы самоуправления Ахалциха. Как собираетесь решать эти проблемы?
– Согласен. При прежних властях пренебрегали не только населением армянской национальности, но и грузинским. На протяжении девяти лет национально-клановое руководство пыталось притеснять народ, породить атмосферу страха. Основная цель коалиции «Грузинская мечта» в том и состоит, чтобы люди избавились от страха и давления. Что касается вовлеченности армянского населения в местном самоуправлении – об этом свидетельствует список нашей партии. Впервые в истории самоуправления Ахалциха по мажоритарному округу выдвинут армянин Амбарцум Бабоян. Мы обещаем, что в орган самоуправления будут вовлечены достойные армяне, которых в нашем городе много.
– У Вас была встреча с руководством Армянского молодежного центра Ахалциха и духовенством Армянской Апостольской церкви города. Как Вы оцениваете эти встречи и какие проблемы волновали людей?
– Встречи оцениваю позитивно, они были очень важны для меня и моей команды. Очень важные проблемы были озвучены и указаны пути их решения. В случае избрания мэром непременно учту их.