Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց բանաստեղծ Ալեքսանդր Պորյադոչնիին
Հունիսի 8-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց բանաստեղծ Ալեքսանդր Պորյադոչնիին` ուղեկցությամբ Հայաստանի հրեական համայնքի նախագահ տիկին Ռիմա Վարժապետյանի:
Հանդիպմանը Ամենայն Հայոց Հայրապետը շնորհավորեց տիար Ալեքսանդր Պորյադոչնիին՝ հայ ժողովրդի անցյալին, նրա անկոտրում հավատքին և Արցախյան հերոսամարտին նվիրված «Արծաթե թել» պոեմի հայերեն թարգմանության լույսընծայման ու օրերս Հայաստանում տեղի ունեցած շնորհանդեսի առիթով: Նորին Սրբությունն իր օրհնությունն ու գնահատանքը բերեց բանաստեղծին հայ ժողովրդի նկատմամբ ցուցաբերած ջերմ վերաբերմունքի համար՝ ընդգծելով, որ նրա հեղինակած պոեմը մեծ ծառայություն է` մատուցված հայ ժողովրդին:
Անդրադառնալով պատմության ընթացքում հայ ժողովրդի կրած ցավի ու տառապանքի, հավատի ու լավատեսության հաղթական ոգու՝ բանաստեղծի կողմից գեղարվեստական արծարծմանը՝ Ամենայն Հայոց Հայրապետը խոսեց նաև հայ և հրեա ժողովուրդների ընդհանրությունների և ներկայիս սերտ կապերի մասին: «Մեր երկու ճակատագրակից ժողովուրդները մշտապես հալածվել են ու հայրենազրկվել` կորցնելով իրենց երկիրը, բայց շնորհիվ իրենց հավատքի խոր ապրումի և Աստծու անսահման ողորմածության՝ նրանք մշտապես դիմագրավել են բոլոր տեսակի փորձություններն ու վերստին հարություն առել», – ընդգծեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Իր հերթին բանաստեղծ Ալեքսանդր Պորյադոչնին իր սերն ու հարգանքն արտահայտեց հայ ժողովրդի, նրա պատմական անցյալի ու հարուստ մշակույթի հանդեպ, ապա Վեհափառ Հայրապետին ներկայացրեց «Արծաթե թել» պոեմի գրության դժվարին ընթացքը՝ ընդգծելով, որ այդ զգացումները մեծ ներշնչանք և խանդավառություն են պարգևել իրեն ստեղծագործական կյանքում:
Զրույցի ավարտին Նորին Սրբությունն իր աղոթքը վերառաքեց առ Բարձրյալն Աստված, որպեսզի Երկնավոր Տերը խաղաղության մեջ պահի համայն մարդկությանը:
Հանդիպմանը ներկա էր ԱՄՆ Հայոց Արևելյան թեմի՝ Վաշինգտոնում թեմական պատվիրակ, թեմի Միջեկեղեցական հարաբերությունների տնօրեն Տ. Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնեցին Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի տեղեկատվական ծառայությունից:

On 8 June, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians received poet Aleksandr Poryadochni at the Mother See of Holy Etchmiadzin. Accompanying Poryadochni was leader of the Jewish community of Armenia Rima Varzhapetyan.
During the meeting, the Catholicos of All Armenians congratulated Mr. Aleksandr Poryadochni on releasing the Armenian version of the poem “Silver Thread” devoted to the history of the Armenian people, their unbreakable will and the heroic battle for Artsakh, as well as on the occasion of the recent presentation of the poem in Armenia. His Holiness gave his blessing and expressed his appreciation to the poet for his generosity towards the Armenian people and stressed the fact that his poem is a great service to the Armenian people.
Touching upon the pain and suffering that the Armenians have experienced throughout history, as well as the the poet’s reflection on faith and optimism, the Catholicos of All Armenians also talked about the commonalities between the Jews and the Armenians and the current close ties. “Our nations have always been persecuted and have been deprived of their homelands, losing their country, but thanks to their great faith and God’s piety, they have always resisted all trials and tribulations and have risen again,” said the Catholicos of All Armenians.
In his turn, poet Aleksandr Poryadochni expressed his love for and respect towards the Armenian people, their past and rich culture, after which he presented the difficult process of composing the poem “Silver Thread”, underlining that those feelings have inspired him and have filled him with enthusiasm throughout his career.
In the end, His Holiness prayed to God to keep all mankind in peace.
The meeting was attended by Diocesan Delegate of the U.S. Eastern Diocese in Washington, Director of Inter-Church Relations, Father, Archbishop Vigen Aykazyan, reports the information service of the Mother See of Holy Etchmiadzin to “Hayern Aysor”.