Տեղի է ունեցել Նիժնի Նովգորոդի «Սուրբ Ամենափրկիչ» եկեղեցու օծման արարողությունը
Մայիսի 25-ին տեղի է ունեցել Նիժնի Նովգորոդի «Սուրբ Ամենափրկիչ» եկեղեցու օծման արարողությունը՝  Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյան ձեռամբ: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում են ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունից:
Օծման արարողությանը ներկա էին բարձրաստիճան հյուրեր, այդ թվում ՌԴ-ում ՀՀ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանը, Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը, Հայաստանի բարձրաստիճան հոգևորականներ: Ելույթներով և շնորհավորական ուղերձներով հանդես եկան ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օ.Եսայանը, Նիժնի Նովգորոդի և Արզամասի միտրոպոլիտ Գեորգին, ՌՀՄ նախագահ Ա.Աբրահամյանը: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի անունից Եզրաս Սրբազանը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր այն բարերարներին, ում ջանքերով կառուցվել է տաճարը: Յուրաքանչյուրին հանձնվեցին պարգևներ և շնորհակալագրեր: Եկեղեցու կառուցման հիմնադիր և շինարարության հիմնական մասնակից Ա.Ալեքյանին շնորհվեց Սբ.Ներսես Շնորհալու անվան շքանշանը:
ՌՀՄ նախագահ Ա.Աբրահամյանը եկեղեցու օծման կապակցությամբ նվիրաբերեց Աստվածամոր ոսկե սրբապատկերը: Նա մասնավորապես նշեց հայ եկեղեցու հատուկ դերը ոչ միայն հավատքի պահպանման, այլ նաև հայ ժողովրդի միասնականության գործում:
Նույն օրը տեղի ունեցավ հոգևոր-լուսավորչական և նորակառույց թանգարանի բացման արարողությունը, որին մասնակցեցին Նիժնի Նովգորոդի շրջանի ղեկավար Օ.Կոնդրաշովը և Նիժնի Նովգորոդի և Արզամասի միտրոպոլիտ Գեորգին: Օ.Կոնդրաշովը իր ելույթում նշեց Նիժնի Նովգորոդում հայկական տաճարի գոյության յուրահատկությունը: Նրա խոսքերով՝ սա հատուկ կարևորության իրադարձություն է հայ համայնքի կյանքում, ոչ միայն հոգևոր, կրոնական, այլ նաև ազգային մշակույթի կենտրոն է: Նորակառույց եկեցեղու բակում տեղադրված է ռուս-հայկական բարեկամությանը նվիրված հուշ-խաչքար: Այն օծվեց Տ. Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի  և Նիժնի Նովգորոդի և Արզամասի միտրոպոլիտ Գեորգիի կողմից:
Տեղեկանք. Առաջին հայկական եկեղեցին Նիժնի Նովգորոդում կառուցվել էր դեռ 1828թ, սակայն մոտ 100 տարի անց` խորհրդային տարիներին, այն հիմնովին քանդվել էր: Նոր տաճարի կառուցումը նախատեսված էր իրականացնել 1993թ, սակայն շինարարական աշխատանքները սկսվել են միայն 2008թ:

Состоялась церемония освящения церкви Святого Всеспасителя Нижнего Новгорода
Двадцать пятого мая состоялась церемония освящения церкви Святого Всеспасителя Нижнего Новгорода, которую совершил предстоятель российской и новонахичеванской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Езрас Нерсисян. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из посольства РА в РФ.
На церемонии освящения присутствовали высокопоставленные гости, в том числе Чрезвычайный и Полномочный посол РА в РФ Олег Есаян, президент Союза армян России Ара Абрамян, представители высокопоставленного духовенства Армении. С речами и поздравительными посланиями выступили Чрезвычайный и Полномочный посол РА в РФ Олег Есаян, Митрополит Нижегородский и Арзамасский Георгий, президент САР Ара Абрамян. От имени Католикоса Всех армян Святейший Езрас выразил благодарность всем благотворителям, чьими усилиями был возведен храм. Каждому были вручены награды и Благодарственные грамоты. Основателю сооружения церкви и основному участнику строительства А.Алекяну был вручен орден Св. Нерсес Шнорали.
Президент САР А.Абрамян по случаю освящения церкви преподнес золотую икону Боргоматери. Он в частности отметил особую роль Армянской Церкви не только в сохранении веры, но и сплочении армянского народа.
В тот же день состоялась церемония открытия новопостроенного религиозно-просветительного музея, в которой участвовали руководитель Нижегородского района О.Кондрашов и Митрополит Нижегородский и Арзамасский Георгий. О.Кондрашов в своей речи отметил своеобразие существования в Нижнем Новгороде армянского храма. По его словам, это событие особой важности в жизни армянской общины – храм является не только центром духовной жизни, но и национально-культурным. Во дворе новоосвященной церкви установлен мемориальный хачкар, посвященный русско-армянской дружбе – он был освящен архиепископом Езрасом Нерсисяном и Митрополитом Нижегородским и Арзамасским Георгием.
Справка. Первая армянская церковь в Нижнем Новгороде была построена в 1828 году, однако спустя около 100 лет, в советские годы она была полностью разрушена. Возведение нового храма планировалось осуществить в 1993 году, однако строительные работы начались только в 2008-м.