Տեղի է ունեցել Նիժնի Նովգորոդի «Սուրբ Ամենափրկիչ» եկեղեցու օծման արարողությունը
Մայիսի 25-ին տեղի է ունեցել Նիժնի Նովգորոդի «Սուրբ Ամենափրկիչ» եկեղեցու օծման արարողությունը՝  Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյան ձեռամբ: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում են ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունից:
Օծման արարողությանը ներկա էին բարձրաստիճան հյուրեր, այդ թվում ՌԴ-ում ՀՀ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանը, Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը, Հայաստանի բարձրաստիճան հոգևորականներ: Ելույթներով և շնորհավորական ուղերձներով հանդես եկան ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օ.Եսայանը, Նիժնի Նովգորոդի և Արզամասի միտրոպոլիտ Գեորգին, ՌՀՄ նախագահ Ա.Աբրահամյանը: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի անունից Եզրաս Սրբազանը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր այն բարերարներին, ում ջանքերով կառուցվել է տաճարը: Յուրաքանչյուրին հանձնվեցին պարգևներ և շնորհակալագրեր: Եկեղեցու կառուցման հիմնադիր և շինարարության հիմնական մասնակից Ա.Ալեքյանին շնորհվեց Սբ.Ներսես Շնորհալու անվան շքանշանը:
ՌՀՄ նախագահ Ա.Աբրահամյանը եկեղեցու օծման կապակցությամբ նվիրաբերեց Աստվածամոր ոսկե սրբապատկերը: Նա մասնավորապես նշեց հայ եկեղեցու հատուկ դերը ոչ միայն հավատքի պահպանման, այլ նաև հայ ժողովրդի միասնականության գործում:
Նույն օրը տեղի ունեցավ հոգևոր-լուսավորչական և նորակառույց թանգարանի բացման արարողությունը, որին մասնակցեցին Նիժնի Նովգորոդի շրջանի ղեկավար Օ.Կոնդրաշովը և Նիժնի Նովգորոդի և Արզամասի միտրոպոլիտ Գեորգին: Օ.Կոնդրաշովը իր ելույթում նշեց Նիժնի Նովգորոդում հայկական տաճարի գոյության յուրահատկությունը: Նրա խոսքերով՝ սա հատուկ կարևորության իրադարձություն է հայ համայնքի կյանքում, ոչ միայն հոգևոր, կրոնական, այլ նաև ազգային մշակույթի կենտրոն է: Նորակառույց եկեցեղու բակում տեղադրված է ռուս-հայկական բարեկամությանը նվիրված հուշ-խաչքար: Այն օծվեց Տ. Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի  և Նիժնի Նովգորոդի և Արզամասի միտրոպոլիտ Գեորգիի կողմից:
Տեղեկանք. Առաջին հայկական եկեղեցին Նիժնի Նովգորոդում կառուցվել էր դեռ 1828թ, սակայն մոտ 100 տարի անց` խորհրդային տարիներին, այն հիմնովին քանդվել էր: Նոր տաճարի կառուցումը նախատեսված էր իրականացնել 1993թ, սակայն շինարարական աշխատանքները սկսվել են միայն 2008թ:

The Holy Savior Church was consecrated in Nizhni Novgorod by Prelate of the Armenian Diocese of the Armenian Apostolic Church of Russia and Nor Nakhichevan, Father, Archbishop Yezras Nersisyan on May 25, reports the RA Embassy in the Russian Federation to “Hayern Aysor”.
Among those attending the ceremony were high-ranking guests, including RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Russian Federation Oleg Yesayan, President of the Union of Armenians of Russia Ara Abrahamyan and high-ranking clergymen of Armenia.
RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Russian Federation Oleg Yesayan, mitropolit Georgi of Nizhni Novgorod and Arzamas and President of the UAR Ara Abrahamyan gave speeches and congratulatory remarks. On behalf of the Catholicos of All Armenians, His Holiness Yezras thanked all the benefactors who had helped build the church. All the benefactors received gifts and letters of gratitude. A. Alekyan, who had laid the foundation for and had helped build the church, was granted the St. Nerses Shnorhali Medal.
President of the UAR Ara Abrahamyan donated the golden icon of St. Mary on the occasion of the consecration and particularly mentioned the unique role of the Armenian Church in not only the preservation of faith, but also for the unity of the Armenian people.
On the same day, head of the Nizhni Novgorod region O. Kondrashov and mitropolit Georgi of Nizhni Novgorod and Arzamas participated in the opening ceremony of the newly built spiritual-enlightening museum. In his speech, Kondrashov mentioned the uniqueness of the Armenian church in Nizhni Novgorod. Kondrashov said this is a special event for the Armenian community and the church is not only a spiritual center, but also a center for the people and culture. A commemorative cross-stone dedicated to the Russian-Armenian friendship is placed in the yard of the newly built church and was consecrated by Father, Archbishop Yezras Nersisyan and mitropolit Georgi of Nizhni Novgorod and Arzamas.
Reference: The first Armenian Church in Nizhni Novgorod was built in 1828, but was destroyed completely nearly a 100 years later during the Soviet era. The new church was supposed to have been built in 1993, but only in 2008 did construction begin.