«Արամ Խաչատրյանը դարձավ քաղաքակրթության մեր վկայականը» . այսօր կոմպոզիտորի ծննդյան օրն է
Հունիսի 6-ն Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրն է: Երաժշտարվեստի մեծագույն անուններից մեկն անգնահատելի հետք է թողել մշակույթի պատմության մեջ: «Նա մեր փոքրության առասպելի մեծ հերքումը եղավ, մեծերի հետ չափվելու խորհուրդը եղավ փոքրաթիվ մեր ժողովրդի… Դարձավ քաղաքակրթության մեր վկայականը…»,- անվանի կոմպոզիտորի մասին ասել է Համո Սահյանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նախորդ տարի Հայաստանում և ամբողջ աշխարհում բազմաթիվ տոնական միջոցառումներով նշվեց անվանի կոմպոզիտորի 110-րդ հոբելյանը: Տոնական միջոցառումները շարունակվեցին նաև այս տարի: Խաչատրյանի գործերը հնչեցին աշխարհի տարբեր ծայրերում:
2013-ի վերջին հանրության դատին ներկայացվեց նաև Արամ Խաչատրյանի բազմաժանր ստեղծագործական ժառանգությունն ամփոփող ձայնադարանը: Այն թողարկվել էր Արամ Խաչատրյանի 110-ամյա հոբելյանին նվիրված տոնակատարությունների և միջոցառումների շրջանակում` ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ:
Խաչատրյանական ոգին թևածեց ամբողջ տարի` բոլորին պարգևելով անմոռաց ակնթարթներ:
Արամ Խաչատրյանը ծնվել է 1903 թվականին Կոջորում: 1913 թ. ընդունվել է Թիֆլիսի Կոմերցիայի դպրոց, սակայն նախընտրել է երաժշտությունը։ Որոշ ժամանակ փողային գործիքներ ինքնուրույն նվագել սովորելով` ընդունվել է փողային նվագախումբ։ 1921թ. ընդունվել է ՄոսկվայիԳնեսինների երաժշտական քոլեջ, այնուհետև Մոսկվայի կոնսերվատորիա, որտեղ ուսանել է հայտնի ռուս կոմպոզիտոր և ուսուցիչ Ն. Յա.Մյասկովսկու մոտ։ Առաջին խոշոր աշխատանքը եղել է «Առաջին սիմֆոնիան»։ 1939թ. գրել է առաջին բալետը, որն ի սկզբանե կոչվել է «Ուրախություն», հետագայում վերանայվել և վերանվանվել է «Գայանե»։ 1956թ. դեկտեմբերի 27-ին կոմպոզիտորի «Սպարտակ» բալետը բեմադրվել է Կիրովի բեմում։ 1954 թ. կոմպոզիտորն արժանացել է ԽՍՀՄ, 1955 թ.` ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստի կոչման, որից հետո` բազմաթիվ պետական պարգևների, մրցանակների: Մահացել է Մոսկվայում, թաղված է Երևանի Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոնում: Երևանում գործում է նրա տուն- թանգարանը: Նրա անունով են կոչվել Երևանի ֆիլհարմոնիկ մեծ դահլիճը, փողոցներ Երևանում և այլ քաղաքներում:

«Арам Хачатрян стал свидетельством нашей цивилизации»: сегодня день рождения композитора
Один из величайших композиторов всех времен, дирижер, легенда… 6 июня день рождения Арама Хачатряна. Одно из величайших имен в мировой музыке, он оставил неизгладимый след в истории культуры. «Он стал большим опровержением легенды о нашем меньшинстве, символом соперничества нашего малочисленного народа с великими… Стал свидетельством нашей цивилизации…», – сказал о великом композиторе Амо Сагиян.
Как передает «Арменпресс», в прошлом году в Армении и во всем мире многочисленными праздничными мероприятиями был отмечен 110-летний юбилей именитого композитора. Праздничные мероприятия продолжились и в этом году. Произведения Хачатряна прозвучали в разных концах мира.
В конце 2013 года на суд общественности была представлена также фонотека Хачатряна, представляющая его произведения различного жанра. Она издана по инициативе Министерства культуры РА в рамках праздничных мероприятий, посвященных 110-летию Арама Хачатряна.
Хачатряновский дух витал на протяжении всего года, даря всем незабываемые мгновения.
Арам Хачатрян родился в 1903 году в Коджоре. В 1913-м поступил в Тифлисскую коммерческую школу, однако предпочел музыку. Какое-то время самостоятельно обучаясь игре на духовых инструментах, поступил в духовой оркестр. В 1921 году поступил в Московский музыкальный колледж им. Гнесиных, затем в Московскую консерваторию, где учился у известного русского композитора и педагога Н.Я.Мясковского. Первым его крупным произведением была  «Первая симфония». В 1939 году написал первый балет, который изначально назывался «Радость», впоследствии был переименован в «Гаяне». 27 декабря 1956 года балет композитора «Спартак» был поставлен на сцене Кирова. В 1954г. композитор удостоился звания Народного артиста СССР, а в 1955г. – Народного артиста Армянской ССР, затем – многочисленных государственных наград, призов.  Скончался в Москве, похоронен в Пантеоне парка им. Комитаса в Ереване. В Ереване функционирует его Дом-музей. Его именем назван Большой концертный зал Ереванской филармонии, улицы в Ереване и других городах.