Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի Նախագահ Դիդիե Բուրկհալտերի հետ
ՀՀ Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի Համադաշնության Նախագահ, արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Դիդիե Բուրկհալտերի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը, որին հաջորդել են Սերժ Սարգսյանի և Դիդիե Բուրկհալտերի նեղ կազմով բանակցությունները:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ողջունել է բարձրաստիճան հյուրին մեր երկրում և ընդգծել, որ այս հանդիպումը հայաստանյան կողմի համար առանձնահատուկ է, որովհետև մեր երկրում հյուրընկալվում է բարեկամ և վստահելի գործընկեր Շվեյցարիայի Համադաշնության Նախագահը ու միաժամանակ նաև Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով երկար տարիներ զբաղվող կառույցի գործող նախագահը: «Մենք մեծ հաճույքով և պատրաստակամությամբ այսօր կքննարկենք ինչպես երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող մեր օրակարգը, այնպես էլ ԵԱՀԿ շրջանակներում մեր համագործակցության տարբեր ասպեկտները: Իհարկե, ուրախ եմ, որ այսօր հանդիպելու եք նաև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Նախագահին, և սա շատ լավ հնարավորություն է Ձեզ համար՝ հանդիպելու հակամարտության բոլոր կողմերին և լսելու նրանց կարծիքները: Բարով եք եկել Հայաստան»,- Դիդիե Բուրկհալտերի հետ հանդիպմանն ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի Համադաշնության Նախագահ, արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Դիդիե Բուրկհալտերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ ուրախ է գտնվել Հայաստանում տարածաշրջանի երկու նախորդ երկրներ այցելությունից հետո: «Ինչպես Դուք նշեցիք, պարո՛ն Նախագահ, բարդ խնդիրների լուծման նպատակով անհրաժեշտ է երկխոսություն ծավալել հակամարտության բոլոր կողմերի հետ, և դա հենց այն է, ինչը կցանկանար Շվեյցարիան՝ քննարկելու և երկխոսելու, որպեսզի հակամարտությունների խնդիրներին լուծումներ գտնվեն: Շատ շնորհակալ եմ, որ պատրաստել եք երկու դրոշ, և դա հիշեցնում է մեզ, որ մենք ունենք երկու պատասխանատվություն այստեղ, և դա հիշեցնում է մեզ այն աշխատանքի մասին, որ կատարում ենք»,-Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանն ասել է Դիդիե Բուրկհալտերը:
Սերժ Սարգսյանի և Դիդիե Բուրկհալտերի երկկողմ ձևաչափով բանակցություններին հաջորդել է պաշտոնական պատվիրակությունների մասնակցությամբ ընդլայնված կազմով հանդիպումը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքից:

President Serzh Sargsyan held meeting with OSCE Chairperson-in-Office and President of Switzerland Didier Burkhalter
Today, the official welcoming ceremony of the OSCE Chairperson-in-Office, the President of the Swiss Confederation and the Head of the Federal Department of Foreign Affairs Didier Burkhalter who has arrived in the Republic of Armenia on an official visit took place at the Presidential Palace. The ceremony was followed by the narrow-format negotiations between Serzh Sargsyan and Didier Burkhalter.
President Serzh Sargsyan welcomed the high-ranking guest in our country and stressed that this meeting carries special significance for the Armenian side because they are hosting a friendly and reliable partner in the person of the President of the Swiss Confederation which at the same time is the Chairperson-in-Office of a structure that has for many years dealt with the Nagorno-Karabakh conflict being of vital importance for Armenia. “Today, with great pleasure and eagerness we will discuss both the agenda of our bilateral relations and various aspects of our cooperation within the OSCE framework. Of course, I am glad that today you are also meeting with the President of the Nagorno-Karabakh Republic and it is a great opportunity for you to meet all the parties to the conflict and listen to their opinions. Welcome to Armenia,” said President Serzh Sargsyan at the meeting with Didier Burkhalter.
The OSCE Chairperson-in-Office, the President of the Swiss Confederation and the Head of the Federal Department of Foreign Affairs Didier Burkhalter presented his appreciation for the warm reception and underscored that he is glad to arrive in Armenia after visiting the other two countries of the region. “As you said, we have to discuss and dialogue with all parties if want to find a solution in difficult issues and that is what we, the Swiss, would like to do – to discuss and dialogue with all parties. Thank you for having prepared two flags that recall us that we have two responsibilities and we work a lot for that,” said Didier Burkhalter at the meeting with President Serzh Sargsyan.
The bilateral negotiations between Serzh Sargsyan and Didier Burkhalter were followed by an enlarged meeting with the participation of the official delegations.