Հայ ունկնդիրը մեծ ոգևորությամբ ընդունեց ֆրանսահայ կոմպոզիտոր Միշել Պետրոսյանի «Էայի ջրահետքերով» ստեղծագործությունը
Ֆրանսահայ կոմպոզիտոր Միշել Պետրոսյանի’ դաշնամուրի և նվագախմբի համար գրված և Եղիսաբեթ թագուհու անվան մրցույթի մրցանակակիր «Էայի ջրահետքերով» ստեղծագործությունն առաջին անգամ հնչեց կոմպոզիտորի հայրենիքում:  Այս մասին տեղեկացնում է  lurer.com-ը: Ստեղծագործությունը մայիսի 30-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կատարեցին Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը և երիտասարդ ֆրանսիացի դաշնակահար Ռեմի Ժընիեն: Հայ ունկնդիրը մեծ ոգևորությամբ ընդունեց Պետրոսյանի գործը: Ժընիեն երեկոյի ընթացքում ներկայացրեց նաև Մոցարտի դաշնամուրի թիվ 20 կոնցերտը: Բացի այդ, հայ ունկնդրին հնարավորություն ընձեռվեց վայելելու նաև Բեթհովենի թիվ 1 սիմֆոնիան: Համերգն անցկացվեց ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության աջակցությամբ:
«Այս գործը նվիրված է իմ հոր’ Անդրանիկ Պետրոսյանի հիշատակին, որը գիտնական էր և երկու տարի առաջ մահացավ: Շատ հուզված եմ, որովհետև հայաստանյան նվագախումբն առաջին անգամ է իմ ստեղծագործությունը նվագում: Նրանց համար դա ինչ-որ առումով մարտահրավեր էր: Գործն ստեղծելու ոգեշնչումը եկել է Հին Բաբելոնից: Դժվարություններ կային նվագախմբի մոտ, բայց նրանք հաղթահարեցին դա»,- լրագրողների հետ զրույցում նշեց աշխարհի ամենահեղինակավոր երաժշտական մրցույթներից մեկի’ Եղիսաբեթ թագուհու անվան միջազգային մրցույթի 2012թ. առաջին մրցանակակիր, ֆրանսահայ կոմպոզիտոր Միշել Պետրոսյանը:
Ռենի Ժընիեն Բելգիայի Եղիսաբեթ թագուհու անվան դաշնակահարների միջազգային հեղինակավոր մրցույթում 2013 թվականին արժանացել է 2-րդ մրցանակի: Ուրախ էր Հայաստանում հանդես գալու կապակցությամբ: «Ընդամենը մի շաբաթում էի սովորել Միշել Պետրոսյանի այս ստեղծագործությունը’ Եղիսաբեթ թագուհու անվան միջազգային մրցույթի համար: Հաճույք եմ ստանում ստեղծագործությունը սովորելով: Նվագախմբի դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի հետ համագործակցությունից մեծ հաճույք եմ ստացել, շատ կազմակերպված են»,- նշեց Ժընիեն:
Ֆրանսահայ կոմպոզիտոր Միշել Պետրոսյանը թավջութակ, կիթառ, այնուհետև կոմպոզիցիա է ուսանել Փարիզում’ Երաժշտության և պարարվեստի ազգային բարձրագույն կոնսերվատորիայում: 2012 թ. հաղթել է Եղիսաբեթ թագուհու անվան միջազգային մրցույթում: Պետրոսյանի «Էայի ջրահետքերով» ստեղծագործությունը տոգորված է կոմպոզիտորի’ բանասիրության հանդեպ տածած սիրով:

Армянский зритель с большим воодушевлением принял произведение французского композитора армянского происхождения Мишеля Петросяна «По следам Эа»
Произведение французского композитора армянского происхождения Мишеля Петросяна «По следам Эа», написанное для фортепиано с оркестром и удостоенное звания лауреата Международного музыкального конкурса имени королевы Елизаветы впервые прозвучало на родине композитора. 30 мая в концертном зале «Арам Хачатрян» его исполнили Государственный филармонический оркестр Армении и молодой французский пианист Реми Жение. Армянский зритель с большим воодушевлением принял произведение Петросяна. В течение вечера Жение представил также Концерт №20 для фортепиано Моцарта. Кроме того, армянскому зрителю представилась возможность наслаждаться также Симфонией №1  Бетховена. Концерт состоялся при содействии посольства Франции в РА.
«Это произведение посвящено памяти моего отца, Андраника Петросяна, который был ученым и скончался два года назад. Очень взволнован, потому что армянский оркестр впервые исполняет мое произведение. Для них это в какой то мере было вызовом. Вдохновение создать это произведение навеяно древним Вавилоном. Трудности у оркестра возникли, но они были преодолены», – отметил в беседе с журналистами лауреат 2012 года одного из престижных Международных музыкальных конкурсов имени королевы Елизаветы в Брюсселе Мишель Петросян.
Рени Жение на том же конкурсе в 2013 году удостоился второй премии. Он был рад выступать в Армении. «Всего за неделю разучил это произведение Мишеля Петросяна для Международного музыкального конкурса имени королевы Елизаветы. Получаю удовольствие при разучивании произведения. Большое удовольствие получил и от сотрудничества с дирижером оркестра Эдвардом Топчяном», – отметил Жение.
Французский композитор, армянин Мишель Петросян изучал виолончель, гитару, а затем композицию в Париже – в Высшей национальной консерватории музыки и танцевального искусства.  В 2012 году победил в Международном музыкальном конкурсе имени королевы Елизаветы. Произведение Петросяна «По следам Эа» преисполнено любовью композитора к филологии.
Реми Жение в 20-летнем возрасте удостоился второй премии Международном музыкальном конкурсе имени королевы Елизаветы. На сегодняшний день является самым молодым лауреатом Боннского Международного конкурса им. Бетховена. Лауреат многих престижных конкурсов, выступал с известными оркестрами. �?зучал камерную музыку у Пьера Лорана Эмара, а дирижерство – у Джорджа Пехлеваняна.