Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը օրհնությունն ու շնորհավորանքն է բերել հայրենաբնակ և աշխարհասփյուռ հայությանը
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առիթով: Այս մասին  տեղեկացնում են Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից:
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից հայրական սիրով Մեր օրհնությունն ու շնորհավորանքներն ենք բերում հայրենաբնակ և աշխարհասփյուռ մեր զավակներին Հանրապետության օրվա առիթով:
1918 թվականին մեր ժողովուրդը մայիսյան հերոսամարտերում հոգին ի բուռն պաշտպանեց Հայրենի երկիրը և բարդ ու դժվարին իրավիճակի մեջ հաստատեց Հայաստանի առաջին Հանրապետությունը։ Պետականության վերականգնումը արգասիքն էր մեր ժողովրդի երկարամյա ազատագրական պայքարի, անկոտրում հավատքի և միասնականության ոգու:
Հանրապետության օրը հրավեր ու քաջալերություն է մեզ այսօր` ամենայն նախանձախնդրությամբ հոգալու մեր պետականության զորացման, մեր երկրի բարգավաճման, մեր ժողովրդի բարօրության և ազգային մեր իղձերի իրագործման համար։
Սիրելի բարեպաշտ ժողովուրդ, հավատում ենք, որ հակառակ առկա մարտահրավերներին, պիտի շարունակենք հետևողական ջանքերով, աննահանջ ոգով կերտել հայրենի պետականությամբ հիմնամուր մեր նոր կյանքը, երջանիկ ու պայծառ մեր գալիքը:
Աղոթում ենք, որ Աստված Իր Աջի հովանու ներքո անսասան պահի մեր պետականությունը, պահպանի աշխարհասփյուռ ազգս հայոց` արդյունավորելով ի սեր հայրենյաց մեր բոլոր ջանքերը»,- ասված է ուղերձում :

Благословение и поздравление Его Святейшества Католикоса Всех армян Гарегина II армянству, проживающему на Родине и в Диаспоре
Его Святейшество Католикос Всех армян Гарегина II направил поздравительное послание по случаю праздника Республики. Об этом сообщает информационная служба Первопрестола.
«�?з Первопрестольного Святого Эчмиадзина с отеческой любовью шлем Наши благословения и поздравления сынам нашим, проживающим на Родине и в Диаспоре по случаю Дня Республики.
В героических майских битвах 1918 года наш народ защитил родную землю и в сложных, труднейших условиях провозгласил Первую Армянскую Республику. Восстановление государственности стало результатом многолетней освободительной борьбы нашего народа, непоколебимой веры и единого духа.
День Республики – призыв и воодушевление для нас с величайшей ответственностью заботиться о могуществе нашей государственности, процветании нашей страны, благоденствии нашего народа и исполнении национальных чаяний.
Дорогой благочестивый народ, верим, что вопреки имеющимся вызовам мы продолжим последовательными усилиями, непоколебимым духом строить крепкую нашей государственностью нашу новую жизнь, счастливое и светлое будущее.
Молимся, чтобы Бог под Сенью Своей Длани сохранял непоколебимой нашу государственность, берег разбросанный по всему миру армянский народ, делая результативными все наши усилия во благо Родины», – говорится в послании.