Քեսաբի իրադարձությունները. հայացք Երևանից
2014թ. մարտի 21-ին Թուրքիայի կողմից զինյալների անակնկալ ներթափանցումը թուրք-սիրիական սահմանին գտնվող հայաբնակ Քեսաբ և դրա գրավումը հայկական լրատվամիջոցների, ինչպես նաև գիտա-փորձագիտական հանրության ուշադրությունը կրկին բևեռեց սիրիական ճգնաժամի և այդ համատեքստում՝ սիրիաբնակ հայության անվտանգության խնդիրների վրա։
Իրականացված հարձակման արդյունքում Քեսաբի հայ բնակչությունը գրեթե ամբողջությամբ տարհանվեց Լաթաքիա։ Հարձակման ժամանակ զինյալներն իրենց թիկունքին ունեին նաև թուրքական զինված ուժերի աջակցությունը։ Միայն այն, որ այդ զինյալների դեմ պայքար մղող սիրիական կառավարական ուժերին օդից աջակցող ռազմական ինքնաթիռը խփվեց թուրքական ուժերի կողմից, այդ աջակցության ամենապերճախոս վկայությունն է։
Հայաբնակ Քեսաբի դեմ իրականացված զինված հարձակումն անմիջապես առաջացրեց հայաստանյան և սփյուռքի հանրության հուզական վերաբերմունքը, որի հիմքում ընկած են մի քանի պատճառներ։ Նախկինում նույնպես հայկական բնակավայրերը (մասնավորապես՝ Հալեպի հայաբնակ թաղամասերը) եղել են ռազմական գործողությունների թատերաբեմ։ Այդ բախումներից տուժել են հայեր՝ եղել են մարդկային և գույքային կորուստներ։ Սակայն նախկինում տեղի ունեցած ռազմական գործողություններն ուղղված չեն եղել կոնկրետ սիրիահայ համայնքի կամ նրա մի մասի դեմ։ Հայ համայնքը, գտնվելով ընդհանուր ռազմական գործողությունների միջավայրում, տուժել է այնքան, որքան Սիրիայի մյուս խաղաղ բնակչությունը կամ քաղաքացիները։
Հաջորդ պատճառը Քեսաբի՝ հնագույն, յուրահատուկ և հայկական կոլորիտով հարուստ ենթամշակույթ լինելն է։ Իր առկայությամբ այն հարստացնում է ինչպես հայկական սփյուռքն ընդհանրապես, այնպես էլ Մերձավոր Արևելքի և ավելի կոնկրետ՝ Սիրիայի հայ համայնքը՝ մասնավորապես։ Հետևաբար, Քեսաբի կորուստը մեծ հարված կլինի հայությանը։
Հաջորդ պատճառը Քեսաբում ծավալված ռազմական գործողությունների անակնկալությունն էր։ Սիրիական ճգնաժամի երեք տարիների ընթացքում, շնորհիվ իր ծայրամասային աշխարհագրական դիրքի, Քեսաբը զերծ էր մնացել ռազմական գործողությունների թատերաբեմ լինելուց։ Ավելին, հակամարտության թեժ կետերից հայերը տեղափոխվում և ապաստան էին գտնում Քեսաբում՝ որպես ռազմական գործողություններից հեռու և համեմատաբար ավելի ապահով բնակավայր։
Եվ վերջապես, քեսաբյան իրադարձություները լիովին բացահայտեցին Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածությունը սիրիական հակամարտությանը։ Եթե նախքան այդ, չնայած առկա որոշակի փաստական հիմքերին, այնուամենայնիվ, ենթադրական երանգավորմամբ էր խոսվում Թուրքիայի մասնակցության մասին, ավելի շատ շեշտվում էր նրա ոչ անմիջական՝ անուղղակի մասնակցությունը Սիրիայի ապակայունացմանը, ապա քեսաբյան իրադարձություններից հետո ոչ ոք (համենայնդեպս՝ հայության շրջանում) այլևս կասկած չունի, որ Թուրքիան սիրիական հակամարտության ուղղակի կողմերից մեկն է։ Այս հանգամանքն ապացուցվեց ոչ միայն Քեսաբի դեմ իրականացված հարձակման ժամանակ զինյալների՝ Թուրքիայի սահմանից Քեսաբ ներթափանցմամբ և թուրքական կանոնավոր զինված ուժերի կողմից նրանց ցուցաբերված հրետանային աջակցությամբ, այլև հետագա ռազմական գործողությունների ժամանակ, որոնցում սիրիական բանակը ձգտում է զինյալներից ազատագրել Քեսաբը։ Ինչպես ցույց են տալիս ռազմական գործողությունները, Թուրքիայի ռազմական միջամտությունը դրսևորվում է հետևյալ հիմնական միջոցներով.
• Թուրքիայի տարածքից զինյալ խմբավորումները ներթափանցում են Քեսաբ՝ համալրելով այստեղ կռվող զինյալների շարքերը, ինչպես նաև զենք ու զինամթերք մատակարարելով վերջիններիս։ Մինչդեռ թուրքական սահմանապահները պարտավոր են կանխել դա։ Ավելին, կարծում ենք, ոչ միայն թուրք-սիրիական սահմանին մոտ գտնվող թուրքական զինված ուժերի թույլտվության շնորհիվ է, որ զինյալները կարողանում են ներթափանցել Քեսաբ, այլև առանց վերջիններիս աջակցության նրանք դա անել չեն կարող։
• Ռազմական գործողությունների ողջ ընթացքում թուրք-սիրիական սահմանի մոտ գտնվող թուրքական բանակային ստորաբաժանումները հրետանու օգնությամբ աջակցություն են ցուցաբերել Սիրիայի կառավարական զորքերի դեմ մարտնչող զինյալներին։ Առանց այդ աջակցության վերջիններս չէին կարողանա երկարատև դիմադրություն ցույց տալ սիրիական կառավարական ուժերին։
• Մարտերի ընթացքում վիրավորված զինյալներն արագ տեղափոխվում են Թուրքիայի տարածք և այնտեղի հիվանդանոցներում ստանում բուժում։
Թուրքիայի կողմից զինյալներին ցուցաբերված այս գործուն աջակցության հետևանքով է, որ սիրիական կառավարական ուժերը դեռևս չեն կարողացել ազատագրել Քեսաբը, և այդ նպատակով մարտական գործողությունները շարունակվում են առայսօր։
Հարձակման դրդապատճառները
Ինչո՞վ էր պայմանավորված մարտական գործողությունների անակնկալ տարածումը նաև Քեսաբի վրա։ Քեսաբյան իրադարձությունների հետ կապված գլխավոր հարցը, թերևս, սա է, որի վրա սևեռված է հայ լրագրողների, գիտնականների, փորձագետների, հասարակական և քաղաքական գործիչների ուշադրությունը։ Այս հարցի առնչությամբ տեսակետները բաժանվում են երկու հատվածի՝
1. տեսակետներ, որոնք խնդիրը դիտարկում են Թուրքիայի ավանդական հայահալած (հայատյաց) քաղաքականության շրջանակներում,
2. տեսակետներ, որոնք խնդիրը դիտարկում են սիրիական եռամյա հակամարտության և աշխարհաքաղաքական զարգացումների համատեքստում։
Առաջին մոտեցման կողմնակիցները Քեսաբի դեմ ուղղված հարձակումը դիտարկում են որպես Թուրքիայի կողմից հերթական հակահայկական միտումնավոր գործողություն կամ թշնամական քայլ։ Այդ հարձակումն անգամ կապվում է Հայոց ցեղասպանության հետ՝ դիտվելով որպես դրա շարունակություն։ Սույն համատեքստում խոսվում է նաև այն մասին, որ Թուրքիան խնդիր ունի ազատվելու Մերձավոր Արևելքի (հատկապես Լիբանանի և Սիրիայի) հայ համայնքներից։ Ըստ այդ տեսակետի՝ Լիբանանի և Սիրիայի հայ համայնքները գլխացավանք են Թուրքիայի համար, քանի որ դրանք, լինելով արևմտահայ մշակույթի և քաղաքակրթության ավելի անաղարտ կրողները, երկար ժամանակ (արդեն մի քանի սերունդ) կարողացել են պահպանել իրենց ազգային ինքնությունը։ Բացի այդ, նրանք գլխացավանք են Թուրքիայի համար նաև Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման, պահանջատիրության հարցի հետևողական և նախանձախնդիր հետապնդման առումով։ Հետևաբար, Թուրքիայի համար հատկապես Լիբանանի և Սիրիայի հայ համայնքների չեզոքացումն ունի կարևոր նշանակություն իր արտաքին քաղաքականության և ընդհանրապես միջազգային դրության տեսանկյունից։ Այս համատեքստում էլ, Քեսաբի դեմ իրականացված հարձակումը և նրա գրավումը դիտվում են որպես Թուրքիայի կողմից սիրիահայ համայնքը թուլացնելուն և հեռանկարում իսպառ ոչնչացնելուն միտված գործողություն։
Որոշ փորձագետների կողմից էլ Քեսաբի դեմ իրականացված հարձակումը կապվում է 2015թ. Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի հետ՝ որպես պայքարի միջոց Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի դեմ։
Չժխտելով Թուրքիայի հակահայկական քաղաքականության փաստը, հայկական սփյուռքը թուլացնելու նրա ձգտումը՝ այնուամենայնիվ, հարկ ենք համարում նշել, որ Քեսաբի դեմ իրականացված հարձակման վերոհիշյալ մեկնաբանությունները որոշակիորեն չափազանցված են։ Հատկապես, խոսքը վերաբերում է Մերձավոր Արևելքի հայ համայնքների՝ Թուրքիայի համար գլխացավանք լինելու հարցին։ Չնայած տևական ժամանակահատված (մի քանի սերունդ) իրենց ազգային ինքնությունը պահպանած լինելու փաստին՝ Մերձավոր Արևելքի հայ համայնքները չունեն այն ներուժը, որը կարող էր լուրջ անհանգստություն պատճառել Թուրքիային։ Մասնավորապես՝ մարդկային, ֆինանսական, տնտեսական և այլ ռեսուրսների առումով Լիբանանի և Սիրիայի հայ համայնքները համեմատելի չեն ԱՄՆ, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Ուկրաինայի, Վրաստանի հայ համայնքների հետ։ Համեմատության կարգով նշենք, որ եթե Լիբանանում բնակվում է մոտ 70-80 հազ. հայ, իսկ Սիրիայում, նախքան սիրիական ներկայիս հակամարտության սկիզբը, բնակվում էր մոտավորապես նույնքան հայ, ապա Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում, Ֆրանսիայում հայերի թիվը հասնում է համապատասխանաբար՝ մոտ 2.5 մլն, 1.2 մլն և 450 հազ.։ Մերձավոր Արևելքի հայ համայնքները, կապված տարբեր գործոնների հետ, որոնց մեջ կարևորագույնը, ըստ մեզ, տարածաշրջանային փոթորկահույզ դրությունն է՝ դրսևորվող ներքին և արտաքին հակամարտություններով, ժամանակի ընթացքում աստիճանաբար թուլանում և սպառվում են։ Վկան, օրինակ, Եգիպտոսի հայ համայնքն է, որը ներկայումս գրեթե հասել է սպառման եզրին։ Սիրիական ներկայիս ճգնաժամի հետևանքով երեք տարիների ընթացքում հայ համայնքը կրճատվել է մոտ կիսով չափ։ Հետևաբար, Թուրքիան կարիք չունի Մերձավոր Արևելքի հայ համայնքները թուլացնելու և չեզոքացնելու նպատակով դիմելու հատուկ գործողությունների, քանի որ վերջիններս առանց այդ էլ թուլանում և սպառվում են։
Բացի այդ, Մերձավոր Արևելքի երկրները, մասնավորապես՝ Սիրիան և Լիբանանը, չունեն միջազգային ասպարեզում այն կշիռն ու ազդեցությունը, որոնցում հայկական հզոր համայնքների առկայությունը կարող էր լուրջ գլխացավանքի պատճառ դառնալ Թուրքիայի համար։ Համենայնդեպս, քաղաքական կշռի և ազդեցության տեսակետից դրանք համեմատելի չեն ԱՄՆ, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և այլ երկրների հետ, որտեղ հայկական լոբբիստական կառույցների գործունեությունն իսկական գլխացավանք է Թուրքիայի համար և վերջինիս գրեթե միշտ պահում է տագնապի մեջ։
Մեր կարծիքով՝ հիմնավոր չէ նաև Քեսաբի դեմ իրականացված հարձակումը 2015թ. Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի մոտենալով պայմանավորելը, քանի որ թեկուզ զուտ քարոզչական հարթությունում այն լիովին հակառակ ազդեցությունը պետք է ունենա՝ մերկացնելով Թուրքիայի դեմքը։
Քեսաբի դեմ իրականացված հարձակման մեկնաբանությունների մյուս խումբը խնդիրը դիտարկում է սիրիական հակամարտության և աշխարհաքաղաքական զարգացումների համատեքստում։ Այդ մեկնաբանություններից բոլորն էլ, թվում է, հիմնավոր են և պարունակում են ճշմարտության հատիկ։ Նպատակահարմար ենք համարում ստորև համառոտ ներկայացնել այն գործոնները, որոնցով սույն մոտեցմամբ բացատրվում է Քեսաբի դեմի իրականացված հարձակումը.
• Ալավիների գործոն։ Այս գործոնը բացատրում է Քեսաբի դեմ իրականացված հարձակումն ապստամբների և նրանց աջակցող ուժերի մարտավարության փոփոխությամբ։ Բանն այն է, որ Սիրիայի հյուսիսային Լաթաքիա նահանգը, որի մեջ է մտնում Քեսաբի գավառակը, մեծաթիվ ալավիական բնակչություն ունի և հանդիսանում է Սիրիայի ալավիների «միջնաբերդը»։ Ասադների ընտանիքը նույնպես սերում է Լաթաքիայից։ Ապստամբները, տեսնելով, որ Հալեպում, Դամասկոսում, Հոմսում և այլ շրջաններում եռամյա մարտերի ընթացքում չեն կարողանում հաջողության հասնել, որոշեցին փոխել պայքարի ուղղությունը. հարվածել ալավիների «միջնաբերդը» հանդիսացող Լաթաքիային, գրավել այն և այդ կերպ չեզոքացնել Ասադների վարչակարգի գլխավոր հենասյուներից մեկը։ Իսկ Քեսաբը ռազմավարական նշանակություն ունեցող դիրք ունի։ Տիրելով Քեսաբին՝ ապստամբները կարող են զարգացնել հաջողությունը՝ գրավելով ողջ Լաթաքիայի նահանգը։
• Զինյալների համար դեպի ծով ելք ապահովելու գործոն։ Ծովային հաղորդակցության ուղիների ստեղծումն էապես կնպաստի Սիրիայի կառավարական ուժերի դեմ կռվող ապստամբների ուժեղացմանը՝ ապահովելով նրանց համար զենքի, զինամթերքի և այլ ռազմական պարագաների մատակարարաման, թվաքանակի համալրման և այլ հնարավորություններ։
• Թուրքմենական գործոն։ Լաթաքիայի նահանգում Քեսաբի հարևանությամբ առկա է մեծ քանակությամբ թուրքմեն բնակչություն, որոնք, ըստ Գ.Յազըճյանի, բացի իրենց անվանումից, մնացած ոչնչով (լեզու, սովորույթներ և այլն) չեն տարբերվում թուրքերից։ Այնպես որ, Քեսաբի դեմ իրականացված հարձակումը նպատակ է հետապնդում ակտիվացնել այդ թուրքմենական տարրը, ինչպես նաև մեծացնել Թուրքիայի ազդեցությունն այդ տարրի վրա։ Սույն խնդիրը որոշակիորեն կապվում է Ղրիմի իրադարձությունների հետ։ Ղրիմի թաթարներին իր ազդեցության տակ գցելու և ակտիվացնելու գործում կատարյալ ձախողման ենթարկվելով՝ Թուրքիան փորձում է փոխհատուցել այդ ձախողումը Սիրիայի թուրքմենների միջոցով։
• Ռուսական հակաօդային պաշտպանության համակարգի գործոն։ Լաթաքիայում տեղակայված են հակաօդային պաշտպանության ռուսական ռադիոտեղորոշիչ կայաններ։ Քեսաբի դեմ իրականացված հարձակման՝ սույն գործոնով մեկնաբանությունը կարևորում է Թուրքիայի կողմից այդ կայանների ոչնչացման ցանկությունը. Քեսաբից հետո զինյալները կներթափանցեն նաև Լաթաքիա և կհարվածեն այդ կայաններին։
• Միջերկրական ծովում գերիշխանության հասնելու գործոն։ Սույն մեկնաբանությունը նույնպես խնդիրը կապում է Ղրիմի իրադարձությունների հետ։ Ռուսաստանին Ղրիմի միացմամբ ամրապնդվեցին Ռուսաստանի ռազմական դիրքերը Սև ծովում՝ ի հաշիվ Թուրքիայի։ Այդ ձախողումը Թուրքիան փորձում է փոխհատուցել Միջերկրական ծովում իր հնարավոր գերիշխանության հաստատմամբ, որին էլ նպատակաուղղված էր Քեսաբի նկատմամբ իրականացված հարձակումը։
• Գազային գործոն։ Վերջին շրջանում Միջերկրական ծովի ավազանում՝ արևելյան շրջաններում, հայտնաբերվել են ահռելի քանակությամբ գազի պաշարներ։ Բնականաբար, Թուրքիան չի կարող հավակնություններ չունենալ էներգակիրների այդ հսկայական պաշարների նկատմամբ։ Քեսաբի դեմ իրականացված հարձակումը մեկնաբանվում է նաև այս տեսակետից. Քեսաբի գրավմամբ Թուրքիան ուժեղացնում է դիրքերը Միջերկրական ծովի արևելքում, որպեսզի կարողանա հեշտությամբ տիրել նաև հայտնաբերված գազի պաշարներին։
• Թուրքիայի ներքաղաքական իրավիճակի գործոն։ Խնդիրը կապված է Թուրքիայում տեղի ունեցած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների հետ։ Ընտրությունների նախօրյակին տարատեսակ կոռուպցիոն սկանդալների միջոցով վարկաբեկված Ռ.Էրդողանին իր կուսակցության վարկանիշը բարձրացնելու համար անհրաժեշտ էր արտաքին ճակատում մի փոքրիկ հաղթական պատերազմ։ Քեսաբի դեմ իրականացված հարձակմամբ Ռ.Էրդողանը փորձում էր, խաղալով թուրք հասարակության ազգայնական զգացմունքների հետ, բարձրացնել իր վարկանիշը։
Առավել մեծ կարևորություն տալով հատկապես առաջին գործոնին՝ այնուամենայնիվ, կարծում ենք, որ Քեսաբի նկատմամբ իրականացված հարձակումը պայմանավորված էր թվարկված բոլոր գործոնների կամ դրանց մեծ մասի համադրությամբ։
Հնարավոր զարգացումներ
Քեսաբահայության հետագա ճակատագիրը պայմանավորված է ներկայումս Քեսաբի համար ընթացող մարտերի ելքով։ Եթե սիրիական բանակը կարողանա մոտ ապագայում ազատագրել Քեսաբը, ապա հայերը, չնայած կրած զգալի նյութական կորուստներին (ավերածություններ, թալան), կվերադառնան հարազատ բնակավայր։
Սակայն այս պարագայում էլ քեսաբահայությունը չի կարող հետագայում ապահովագրված լինել նմանատիպ հարձակումներից և իր ներկայիս վիճակի կրկնությունից, հատկապես եթե հաշվի առնենք, որ Քեսաբի դեմ իրականացված հարձակումը պայմանավորող գործոններն ապագայում էլ շարունակելու են դեր խաղալ սիրիական և միջազգային գործընթացներում։ Ուստի, քեսաբահայության վերադարձի պարագայում սիրիական իշխանությունները և միջազգային հանրությունը նրանց անվտանգությունն ապահովելու նպատակով պետք է ջանքեր գործադրեն նմանատիպ հարձակումները բացառելու համար։ Այդ խնդրի լուծման համար առկա է երկու տարբերակ։ Կամ սիրիական իշխանությունները Քեսաբն ազատագրելուց հետո բանակի միջոցով պետք է էապես ուժեղացնեն թուրք-սիրիական սահմանի այդ հատվածը, որպեսզի հետագայում բացառվեն նմանատիպ հարձակման հնարավորությունները, կամ էլ պետք է իրականացվի Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ի և ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի բանակցությունների ժամանակ հնչեցված գաղափարը. Քեսաբի շուրջը ստեղծել ապառազմականացված գոտի, որտեղ կբացառվեն ռազմական գործողությունները։
Իսկ եթե սիրիական բանակին չհաջողվի մոտ ապագայում ազատագրել Քեսաբը, ապա, կարծում ենք, որ քեսաբահայության վերադարձը հարազատ բնակավայր խիստ խնդրահարույց կդառնա՝ երկու պատճառով։ Նախ՝ ռազմական գործողությունների տևական շարունակության պարագայում հատկապես ծանր զինտեխնիկայի (հրետանի, ավիացիա) կիրառումը մեծ ավերածություններ կգործի Քեսաբում, որի հետևանքով հետագայում հայերի վերադարձը կդառնա եթե ոչ անհնար, ապա խիստ դժվար։ Եվ երկրորդ՝ ռազմական գործողությունների տևականության պարագայում վտարանդի քեսաբահայությունը կամա թե ակամա կհասցնի հաստատվել այլ վայրերում (նաև Սիրիայի սահմաններից դուրս), ինչի արդյունքում հետագա վերադարձը Քեսաբ նույնպես կդառնա խիստ դժվար։ Սույն հանգամանքներում քեսաբահայության փրկության հարմարագույն տարբերակը նրանց հայրենադարձության կազմակերպումն է դեպի Հայաստան։

KESSAB EVENTS: AN OUTLOOK FROM YEREVAN
On March 21, 2014 a sudden breakthrough of militants from Turkey and capture of the Armenian-populated Kessab near the Turkish-Syrian border once again attracted the attention of the Armenian media and experts’ community on the Syria crisis and within this context, on the security problems of Armenians living in Syria.
The attack forced almost the entire Armenian population of Kessab to flee to Latakia. During the attack the militants were backed by Turkish armed forces. This was vividly demonstrated when the Turkish troops shot down the military jet that was providing air support to the Syrian government forces fighting on the ground with the militants.
The armed attack on Armenian-populated Kessab caused an immediate emotional response from the Armenian public and the diaspora communities due to a number of reasons. Previously, the Armenian-populated areas (in particular, the Armenian districts of Aleppo) have also become arenas of military clashes and suffered casualties and property loss. However, the military actions before have never targeted specifically the Armenian community of Syria as a whole or in part. Amid military clashes, the Armenian community has suffered to the same extent as other peaceful population or citizens of Syria.
The next reason is the ancient, unique and rich-flavor Armenian subculture of Kessab. It enriches the Armenian diaspora as a whole and the Armenian community of Syria in particular. The loss of Kessab would be a huge blow to the Armeniancy.
Another reason was the unexpectedness of military attack on Kessab. Due to its remote location Kessab has avoided becoming an arena of military activities during the three years of Syrian crisis. Moreover, Armenians often moved from fighting flash points elsewhere in Syria to find shelter in Kessab as a relatively safe place, away from war.
Finally, the Kessab events fully unveiled Turkey’s direct involvement in the Syrian conflict. If before that Turkish involvement was only presumed, despite some factual evidence, and its indirect participation in destabilization of Syria was talked about, after the Kessab events no one (at least among Armenians) has any doubt that Turkey is one of the active parties in the Syrian conflict. This was proved during the attack on Kessab, when the militants penetrated into Kessab through the Turkish border and were supported by Turkish regular army artillery units during the battle, as well as when during later military operations the Syrian army attempted to liberate Kessab. As it was demonstrated during the battle, Turkish military intervention was carried out in the following manner:
- The militant groups penetrated Kessab from Turkey to join the ranks of the militants who fight there, as well as to supply them with weapons and ammunition. Yet the Turkish border troops are supposed to prevent that. Furthermore, we believe this happened not just through inaction of the Turkish military stationed at the border, but through their support, because without it the militants would have not been able to penetrate into Kessab.
- During the whole course of the battle the Turkish army units stationed near the Turkish-Syrian border provided artillery support to the militants fighting against the Syrian government troops. Without this support they would have not been able to resist the Syrian army for long.
- The militants wounded in combat were quickly transported to Turkey and received medical attention in hospitals there.
This active support of militants by Turkey is the reason why Syrian government forces have not been able to liberate Kessab yet, and military operations aimed at that are still underway.
Motives of the Attack
What was the reason for sudden expansion of armed hostilities onto Kessab? Perhaps, this is the main question related to Kessab events that draws attention of Armenian reporters, scientists, experts, public and political actors. In respect of this question the viewpoints are divided in two:
- opinions that view the issue in the framework of Turkish traditional Armenian-persecuting (Armenophobic) policies,
- opinions that view the issue in the context of the three years long Syran conflict and geopolitical developments.
Proponents of the first approach view the attack on Kessab as yet another intentional anti-Armenian exploit or hostile act by Turkey. They even link the attack to the Armenian genocide and see it as an extension thereof. In this context they contend that Turkey has an objective to get rid of the Armenian communities in the Middle East (especially Lebanon and Syria). This viewpoint holds that Armenian communities of Lebanon and Syria are a headache for Turkey, because they are the bearers of the most undistorted Western Armenian culture and civilization, and were able to preserve their ethnic identity for a long time (several generations already). In addition, they are a headache for Turkey also because of their consistent and unwavering pursuit of the Armenian Genocide recognition, condemnation and restitution. Hence, neutralizing the Armenian communities of Lebanon and Syria is especially important for Turkey in terms of its foreign policy and generally for the international situation. In this context the attack on Kessab and it capture are viewed as an action to weaken the Armenian community of Syria with a further prospect of its total obliteration.
Some experts link the attack on Kessab with 100th anniversary of the Armenian genocide to be marked in 2015, as a means to struggle against international recognition of the genocide.
Without denying the fact of Turkey’s anti-Armenian policies and efforts to weaken the Armenian diaspora, it still seems that the above-mentioned comments related to the attack on Kessab are somewhat exaggerated. This especially relates to the idea of Armenian communities in the Middle East being a headache for Turkey. Despite having maintained their ethnic identity for a prolonged period throughout several generations, the Armenian communities of the Middle East do not have the potential to cause serious concerns for Turkey. In terms of human, financial, economic and other resources the Armenian communities of Lebanon and Syria are no match to the communities of the USA, Russia, France, Ukraine and Georgia. To compare, about 70-80,000 Armenians live in Lebanon, and before the conflict in Syria broke out, about the same number of Armenians lived in Syria, whereas the number of Armenians in Russia, USA and France constitutes 2.5 million, 1.2 million and 450 thousand, respectively. Due to various factors, the most important among which appears to be the turbulent situation in the region with internal and external conflicts, the Armenian communities of the Middle East gradually weaken and dissolve over time. A vivid example of that is the Armenian community of Egypt, which currently is at the verge of extinction. As a result of the current Syrian crisis, the Armenian community of Syria has shrunk by half. Hence, Turkey does not need to undertake special actions in order to weaken and neutralize the Armenian communities of the Middle East, because they dwindle and decline even without that.
In addition, the Middle Eastern countries, particularly Syria and Lebanon, do not have enough international weight and clout through which the powerful Armenian communities could have caused headaches to Turkey. At least their political weight and influence cannot be compared to those of the USA, Russia, France and other countries, where the activities of the Armenian lobbies indeed cause headache for Turkey and always keep it on alert.
We believe it is also not justified to connect the attack on Kessab with the centenary of the Armenian Genocide in 2015, because at least in the propagandistic dimension it should have a diametrically opposite effect, unveiling the true face of Turkey.
In the other group of interpretations, the attack on Kessab is viewed in the context of the Syrian conflict and geopolitical developments. All these comments seem to be substantiated or at least contain a modicum of truth. It is worth presenting the factors that in these comments are used to explain the attack on Kessab:
- The Alawite factor. This factor explains the attack on Kessab by change of tactics used by the rebels and their supporters. Kessab sub-district is located in Latakia Governorate in North Syria, which has a large Alawite population and is the “citadel” of Syrian Alawites. The Assad family also hails from Latakia. As the insurgents were unable to succeed in three-years-long battles around Aleppo, Damascus, Homs, and elsewhere, they decided to change the direction of fight and to assault the Alawite stronghold Latakia, seize it and thus neutralize one of the main support bases of the Assad regime. And Kessab is a strategically significant location for that. By capturing Kessab the insurgents are in a position to develop the success and seize the whole Latakia Governorate.
- The factor of militants gaining access to sea. Having access to maritime transport infrastructure would considerably contribute to strengthening of the militants who fight against the government forces. This would create new opportunities for supply of weapons, ammunition and other military materiel, bringing in new recruits, etc.
- The Turkmen factor. In Latakia Governorate there is a large Turkment population residing not far from Kessab. According to G. Yazejian, other than the name, they in no way differ (by their language, customs, etc.) from Turks. Hence, the attack on Kessab was aimed at activating the Turkmen elements, as well as increasing the influence of Turkey on them. This issue is linked to a certain extent to the events in Crimea. Having utterly failed in the effort to influence and energize the Crimean Tatars, Turkey is trying to compensate this failure through Syrian Turkmens.
- The factor of the Russian anti-aircraft defense system. Latakia hosts Russian ani-aircraft defense radar locator stations. This factor is quoted to explain the attack on Kessab, arguing that Turkey wants destroy these stations. After Kessab, the militants will also penetrate into Latakia and strike the stations.
- Mediterranean domination factor. This interpretation also connects the issue to the events in Crimea. As Crimea became part of Russia, the latter’s positions in the Black Sea strengthened at the expense of Turkey. Turkey attempts to compensate this shortfall by potentially dominating the Mediterranean, and the Kssab attack was aimed at this.
- The gas factor. Recently large natural gas deposits were discovered in eastern Mediterranean. Naturally, Turkey has claims on these huge gas reserves. So the attack on Kessab is interpreted from this perspective. By capturing Kessab, Turkey strengthens its positions in the eastern Mediterranean in order to more easily take over the natural gas reserves.
- The factor of Turkey’s internal situation. This matter is related to the local municipal elections. Discredited by various corruption scandals, R. Erdogan needed a little victorious war on the external front in order to boost his party’s ratings. By the attack on Kessab, R. Erdogan was trying to play with the nationalist sentiments in the society so as to enhance his standing.
We attribute most significance to the first factor among the listed, although we believe a combination of all above mentioned factors or most of them played a role in staging the attack on Kessab.
Possible developments
The fate of Kessab Armenians depends on the outcome of the ongoing battle for Kessab. If the Syrian army manages to liberate Kessab in the near future, then despite significant property losses (caused by destruction and plundering) Armenians will return to their hometown.
However, even in this case Armenians of Kessab will not be safeguarded against similar attacks and recurrence of the present situation, especially given that the factors which contributed to the Kessab attack will continue to play a role in Syrian and international processes. Therefore, when Armenians of Kessab return to their homes, the Syrian government and the international community have to exert efforts for preventing such attacks. There are two options to solve this problem. One option is that after liberating Kessab the Syrian government should significantly reinforce defenses at this section of the Syrian-Turkish border in order to preclude opportunities for similar attacks. The second option is to materialize the idea voiced during the talks between Aram I, Catholicos of the Holy See of Cilicia and Ban Ki-moon, UN Secretary-General, i.e. to create a demilitarized zone around Kessab, where military operations would be prohibited.
And if the Syrian army is unable liberate Kessab in the near future, then we believe the return of Kessab Armenians to their hometown would be problematic due to two reasons. Firstly, continuous military standoff with use of heavy weaponry (artillery, aircraft) would devastate Kessab, because of which the return of Armenians would be quite difficult, if not impossible at all. Secondly, with continuation of the fighting the Armenian refugees of Kessab will have to settle elsewhere (including outside Syria), whether they want it or not, in which case again, returning later to Kessab would be very difficult. Under such circumstances the most suitable solution to save the Kessab Armenians would be their repatriation to Armenia.