Նորվեգիայի դեսպանը հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց Հայաստանի արտգործնախարարին
Մայիսի 14-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստանում Նորվեգիայի թագավորության նորանշանակ դեսպան Լեյդուլվ Նամտվեդտին (նստավայրը՝ Մոսկվա)՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ:
Շնորհավորելով դեսպանին՝ նախարար Նալբանդյանը հույս հայտնեց, որ դեսպան Նամտվեդտն իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-նորվեգական բարեկամական հարաբերությունների առավել զարգացմանն ու խորացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դեսպան Նամտվեդտը վստահեցրեց, որ նպատակադրված է գործուն քայլեր ձեռնարկել երկկողմ համագործակցության ընդլայնման համար։
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվեց, որ վերջին տարիներին երկկողմ հարաբերություններում զգալի աշխուժություն է արձանագրվել, կայացել են բարձրաստիճան փոխայցելություններ, ակտիվացել է փոխգործակցությունը մի շարք ոլորտներում։
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին երկու երկրների միջև միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության սերտացման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնմանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Նախարար Նալբանդյանն ու դեսպան Նամտվեդտը մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

Посол Норвегии вручил копии верительных грамот министру иностранных дел
14 мая министр иностранных дел Эдвард Налбандян принял посла Норвежского королевства в Армении Лейдульва Намтведа (резидениция в Москве) в связи с вручением копий верительных грамот.
Поздравив посла, Министр Налбандян выразил надежду, что посол Намтвед своей деятельностью будет способствовать углублению и развитию армяно-норвежских дружественных отношений.
Выразив благодарность за прием, посол Намтвед заверил, что намерен осуществить действенные шаги для расширения двусторонних отношений.
Стороны с удовлетворением отметили, что за последние годы зафиксирован заметный рост в двусторонних отношениях, состоялись визиты высокопоставленных лиц, активизировалось сотрудничество в разных сферах.
В ходе беседы был обсужден ряд вопросов, касающихся укрепления взаимодействия в международных организациях, расширения правовой базы и развития торговоэкономических отношений.