Արմինե Քոչարյան. «Մեր նպատակն է աշխարհին ներկայացնել հայկական գեղարվեստական միջավայրը…»
«Բարձր արվեստ» կենտրոնը սկսել է իր գործունեությունը 2005թ. Երևանում և դարձել է անկախ առաջատար մշակութային հարթակ հայկական դասական և ժամանակակից  արվեստի զարգացման համար: «Հայերն այսօր»-ի մշակութային մեկնաբանը զրուցեց կենտրոնի հիմնադիր և ղեկավար Արմինե Քոչարյանի հետ՝ ցանկանալով ճանաչելի դարձնել այս կենտրոնը ինչպես մեր ընթերցողներին, այնպես էլ արվեստի, մասնավորաբար կերպարվեստի սիրահարներին:
– Տիկի´ն Քոչարյան, այսօր արդեն ինչպես մայրաքաղաք Երևանի, այնպես էլ Եվրոպայի մշակութային քարտեզին իր մնայուն տեղն է հաստատել «Բարձր արվեստ» կենտրոնը: Ի՞նչ խնդիրներ և նպատակներ է իրականացնում կենտրոնը, ինչու՞ որոշեցիք Երևանում, որտեղ պատկերասրահների և ցուցասրահների թիվը փոքր չէ, ստեղծել մի նոր կենտրոն:
-Հայ կերպարվեստը հազարավոր տարիների պատմություն  ունի: Համաշխարհային մշակույթի հետ նրա սերտ կապերը, ինչպես նաև ավանդույթների աննախադեպ շերտը  գեղանկարչությունում, մանրանկարչությունում,  քանդակագործությունում, ճարտարապետությունում և  դեկորատիվ արվեստում, թույլ են տալիս աշխարհի տարբեր  անկյուններում գտնվող հայազգի ժամանակակից ստեղծագործողներին ոգեշնչվելով` արարել և  համաշխարհային ճանաչում ձեռք բերել: Միաժամանակ այն հանգամանքը, որ մոտավորապես 9 միլիոն  հայ ձևավորել է հայկական սփյուռքը և բնակվում է աշխահի ավելի քան 60 երկրում, մեր կենտրոնի  առջև կարևորագույն խնդիր է ծառանում միավորել հայկական արվեստը մեկ ինտերակտիվ հարթակի վրա,  ուսումնասիրել մյուս մշակույթների հետ նրա սերտ միահյուսումը, հիմք ստեղծել բազմամշակութային  ծրագրերի համար և ակտիվորեն մասնակցել ժամանակակից հայկական, ինչպես նաև  համաշխարհային արվեստի ձևավորման գործընթացին:   Մեր նպատակն է համաշխարհային լսարանի ուշադրությանը ներկայացնել հայկական բազմազան  գեղարվեստական միջավայրը, ինչպես նաև Հայաստանի բնակիչների համար բացահայատել այլ երկրների  արվեստը: Դա է պատճառը, որ վերջին երեք տարիներին «Բարձր արվեստ» կենտրոնը հայտնի միջազգային  ցուցահանդեսներին և փառատոներին ներկայացնում է  ինչպես ճանաչված, այնպես էլ  հեռանկարային հեղինակների աշխատանքներ:
Ի՞նչ ուղղվածությամբ և ի՞նչ հայեցակարգերով է գործում ձեր գլխավորած կենտրոնը:
– Ներկայումս կենտրոնը 3 ուղղվածություն է ներկայացնում: «Շեդեվր» պատկերասրահը պահպանում և ընդլայնում է դասականների և ժամանակակից տաղանդավոր գեղանկարիչների հավաքածուն`համարվելով իր տեսակի մեջ միակ մասնավոր պատկերասրահը Հայաստանում: АА Аuction աճուրդային տունը  զարգացնում է արվեստի ստեղծագործությունների վաճառքի թափանցիկ շուկան և իր առջև նպատակ է դնում դուրս գալու արվեստի on-line վաճառքի միջազգային ասպարեզ (www.aaauction.am): Ինտերնետային հարթակ www.Hi-artonline.com-ը բազմաֆունկցիոնալ ռեսուրս է: Այն իր մեջ ներառում է դեմոկրատական արվեստ-խանութ ինտերնետում, հանդես է գալիս որպես ակցիաների և միջոցառումների կազմակերպիչ, ինչպես նաև նպաստում է հայկական ժամանակակից կիրառական արվեստի և կերպարվեստի զարգացմանը:  Ռեսուրսի հիմնադիրները, ղեկավարները և փորձագիտական հանձնաժողովը մեծ ջանքեր են գործադրում ստեղծելու և մեծացնելու բարձր արվեստը ներկայացնող մի բացառիկ հավաքածու` պահպանելով բարձր արվեստի լավագույն ավանդույթները, միևնույն ժամանակ չմոռանալով, որ հավաքածուում ներկայացված բացառիկ աշխատանքները պետք է լինեն մատչելի գնային համակարգում: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ մասնակցությունը աճուրդներին և ակցիաներին, օնլայն վաճառքին, ինչպես նաև համագործակցությունը հեղինակների, պատկերասրահների և կազմակերպությունների հետ իրականանան պարզ, արագ և թափանցիկ ճանապարհով:
Անչափ ցանկալի կլիներ, եթե ներկայացնեինք կենտրոնի մասնակցությունը շատերի կողմից բարձր գնահատվող «ԱրտՄոնակո» փառատոնին: Ես մամուլից տեղեկացել եմ, որ կենտրոնն արդեն սերտ համագործակցություն է հաստատել այդ փառատոնի հետ:
– Մասնավորապես 2012թ. հայտնի «ԱրտՄոնակ» փառատոնին հայ աշխարհահռչակ քանդակագործ, գեղանկարիչ Երվանդ Քոչարի «տարածական նկարչությանը» պատկանող  առաջին ստեղծագործությունը /1927թ./ ճանաչվեց ցուցահնդեսի լավագույն աշխատանքներից մեկը, ինչպես  նաև ԱրտՄոնակո 2012-ի խորհրդանիշը: Այս տարի «Բարձր արվեստ» կենտրոնը պատիվ ունեցավ կրկին մասնակցելու և մրցանակի արժանանալու փառատոնին ներկայացված «Ծես» քանդակային կոմպոզիցիայի համար, որի հեղինակն է Պետրոսյան Վլադիմիրը /Օհան/:
Ձեր կենտրոնը սերտ համագործխակցություն է հաստատել Սփյուռքի մեր արվեստաբանների և նկարիչների հետ: Հաճախ են մամուլում անդրադարձներ լինում սփյուռքահայ արվեստաբանների հետ իրականացված ծրագրերին:
-Միանգամայն ճիշտ եք: Թող որևէ մեկի համար վիրավորական չլինի, սակայն Հայաստանում արվեստաբանների շրջանում քիչ է հետաքրքրությունը և մասնագիտական մտահոգությունը այն ահռելի ժառանգության հանդեպ, որը ստեղծվել է Սփյուռքում, հատկապես Ֆրանսիայում, որը բոլորիս համար մնում է ժամանակակից արվեստի խոշորագույն կենտրոն: Անթիվ չուսումնասիրված էջեր կան, կան նկարիչներ, որոնք ահռելի ներդրում ունենալով ժամանակակից կերպարվեստում, մնացել են անծանոթ շատերիս համար: Մենք հետևողական աշխատանք ենք կատարում նրանց ստեղծագործությունների հետազոտման և հանրահռչակման գործում: Մեզ լուրջ աջակցություն է ցուցաբերում Բեյրութում ապրող արվեստաբան Մովսես Հերկելյանը, որի անունն ընդգրկված է ԱրտՄոնակոյի ցանկում: Նշեմ, որ այդ ցանկում ուրիշ հայեր ևս կան՝ հատկապես Ռուսաստանից: Մեզանում տակավին քիչ է հետաքրքրությունը  այն նկարիչների հանդեպ, որոնք ստեղծագործել են Հայաստանից դուրս և մաս կազմել համաշխարհային կերպարվեստի: Ուզում եմ առանձնակիորեն խոսել նկարիչ Թութունջյանի մասին, որին Հայաստանում ոչ ոք չգիտեր: Բացառիկ, հետաքրքիր և ինքնատիպ մի նկարիչ, որի անունը վստահաբար կարելի է դնել մոդեռնիստական ուղղությունների ներկայացուցիչների կողքին: Մենք առաջինը ձեռնամուխ եղանք նրա ստեղծագործությունների ցուցադրությանը: Ինչպես ասացի, մեր խնդիրը միայն ցուցադրությունը չէ, այլև աճուրդների կազմակերպումը: Ցավոք,  Թութունջյանի աշխատանքները մեզանում գնահատողներ գրեթե չգնտվեցին, միչդեռ Ռուսաստանում ապրող մեր հայրենակիցները մեծ հետաքրքրություն դրսևորեցին և իրականացրեցին գնումներ:
Ես տեղյակ եմ, որ  ձեր հրավերով Հայաստան է այցելել նշանավոր նկարիչ Ժանսեմի որդին՝ Ժանը:  Դուք այն բացառիկ ջատագովներից եք, որն ամեն ինչ անում է Ժանսեմի ստեղծագործությունների հանրահռչակման գործում:
-Ցավում եմ, բայց Հայաստանում Ժանսեմի գնային սխալ քաղաքականությունն ազդում է ողջ աշխարհում ձևավորված գնային համակարգի վրա: Այստեղ չեն պատկերացնում Ժանսեմի ստեղծագործությունների գեղարվեստական արժեքը: «Բարձր արվեստ» կենտրոնում ներկայումս Ժանսեմի այնպիսի գրաֆիկական աշխատանքներ կան, որոնք սկսվում են 15.000 եվրոյից, իսկ կտավներն աշխարհում գնահատված են 300.000 եվրո: Ժանսեմը հայ է, և եթե իր հայրենիքում որոշ մարդիկ իր ստեղծագործությունների գնի անկումային քաղաքականություն են որդեգրել, ապա դա վատ է, որովհետև ֆրանսիացի նկարիչը փորձում է նրան իբրև ֆրանսիացի նկարիչ ներկայացնել և` չափազանց բարձր գնային համակարգով: Եվ խնդիրը միայն Ժանսեմին չի վերաբերում: Ուստի մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի Սարյանի, Այվազովսկու, Ժանսեմի, Գառզուի, այլոց ստեղծագործությունները դիտարկվեն ճիշտ գնային համակարգում:
Դուք շատ գնահատելի գործունեություն եք ծավալում, ուստի թույլ տվեք հայտնել շնորհակալություն, մաղթել հաջողություններ: «Հայերն այսօր»-ը սիրով հետայսու կհամագործակցի Ձեզ հետ և պարբերաբար կներկայացնի  կենտրոնի գործունեությունը:

Armine Kocharyan: “Our goal is to present Armenian painters to the world…”
Established in Yerevan in 2005, High Art Center has become the leading independent cultural platform for the advancement of Armenian classical and modern arts. “Hayern Aysor”’s cultural commentator sat down for an interview with the Center’s founding director Armine Kocharyan and asked her to introduce the Center to our readers, as well as art lovers.
“Hayern Aysor”: Mrs. Kocharyan, the High Art Center already has its place in Yerevan and on the cultural map of Europe. What are the Center’s goals and objectives? Why did you decide to create a new center in Yerevan where there are many galleries and exhibition halls?
Armine Kocharyan: Armenian fine arts have been around for millennia. Its close ties with world culture and the unprecedented stratum of traditions in painting, miniature painting, sculpting, architecture and decorative arts allow modern Armenian creators to become inspired, create and become internationally recognized in different corners across the globe. At the same time, taking into consideration the fact that nearly 9,000,000 Armenians have shaped the Armenian Diaspora and live in more than 60 countries around the world, our Center’s key objective is to show Armenian arts on one interactive platform, study its close relationship with other cultures, lay the foundation for multi-cultural programs and show active participation in the formation of world arts. Our goal is to draw people’s attention to the versatile Armenian arts and reveal the arts of other countries for the people in Armenia. That’s why for the past three years, High Art Center has been presenting the works by well-known and prospective artists at international festivals and exhibitions.
“Hayern Aysor”: What is your Center’s direction? What are the concepts?
A.K.: Currently, the Center carries out its activities in three directions. The “Shedevr” Gallery preserves and expands the collection of works by classic and modern, talented painters and is considered the only private gallery of its kind in Armenia. AA Auction House sells more and more works of art and sets the objective to create an international arena for online sales at www.aaauction.am. The website www.Hi-artonline.com is a multi-functional resource. It includes a democratic art-store on the Internet, is an organizer of actions and events and contributes to the development of modern Armenian applied arts and fine arts. The founders, leaders and the expert committee make great efforts to create and expand a unique collection presenting high arts, preserving the best traditions of high art and not forgetting that the unique works presented in the collection must be affordable. It’s very important for us to have creators, representatives of galleries and organizations participate in the auctions, actions and online sales quickly and transparently.
“Hayern Aysor”: It would be great if the Center participated in the ArtMonaco Festival, which many people highly appreciate. According the presses, the Center is already closely collaborating with the organizers of that festival.
A.K.: In 2012, the first work belonging to the “spatial painting” (1927) by world renowned Armenian sculptor, painter Yervand Kochar was recognized as one of the best works at the ArtMonaco Festival and the symbol of ArtMonaco in 2012. This year, the Center had the honor of participating again and received an award for the “Ritual” sculpture by Vladimir Petrosyan (Ohan).
“Hayern Aysor”: Your Center has established close collaboration with Armenian art critics and painters abroad. The presses often reflect on the programs carried out with Diaspora Armenian art critics.
A.K.: Yes, you’re absolutely right. I wouldn’t like to offend anyone, but art critics in Armenia are not very interested, and professionals are not very concerned about the tremendous heritage that has been created in the Diaspora, especially in France, which remains the largest center for modern arts. There are pages that have not been revealed, painters who, having made tremendous contributions to modern arts, remain unknown to most of us. We consistently study and popularize their works. We receive great support from Beirut-based art critic Movses Hergelian, who is included in ArtMonaco’s list. I must say that there are also other Armenians in that list, especially from Russia. Armenians in Armenia are less interested in painters who have painted outside of Armenia and have formed a part of world arts. I would like to set aside painter Tutunjyan, whom nobody knew in Armenia. He is a unique, interesting and original painter who can surely be classified among the Modernists. We were the first to showcase his works. As I sad, our goal is not just to exhibit works, but organize auctions as well. Unfortunately, there was almost nobody who would assess Hergelia’s works, but our compatriots in Russia showed great interest and made purchases.
“Hayern Aysor”: I have been told that remarkable painter Jansem’s son, Jean is in Armenia at your invitation. You are one of the unique supporters who does everything possible to popularize Jansem’s works.
A.K. I regret to say that Armenia’s wrong pricing policy for Jansem’s works is having an impact on the international pricing system. Armenia doesn’t appreciate the artistic value of Jansem’s works. High Art Center stores Jansem’s graphic works that start from 15,000 Euros, and the paintings are rated at 300,000 Euros. Jansem is Armenian, and if some people have adopted a falling pricing policy for his works in the homeland, it’s bad because the French painter tries to present him as a French painter through a very high pricing policy. It’s not just about Jansem. We’re doing everything we can to make sure that the works by Saryan, Ayvazovsky, Jansem, Garzou and others are appreciated the right way.
“Hayern Aysor”: Your work is very appreciable. Allow me to express gratitude to you and wish you success. “Hayern Aysor” will be pleased to work with the Center and will present its activities from time to time.