Արմինե Քոչարյան. «Մեր նպատակն է աշխարհին ներկայացնել հայկական գեղարվեստական միջավայրը…»
«Բարձր արվեստ» կենտրոնը սկսել է իր գործունեությունը 2005թ. Երևանում և դարձել է անկախ առաջատար մշակութային հարթակ հայկական դասական և ժամանակակից  արվեստի զարգացման համար: «Հայերն այսօր»-ի մշակութային մեկնաբանը զրուցեց կենտրոնի հիմնադիր և ղեկավար Արմինե Քոչարյանի հետ՝ ցանկանալով ճանաչելի դարձնել այս կենտրոնը ինչպես մեր ընթերցողներին, այնպես էլ արվեստի, մասնավորաբար կերպարվեստի սիրահարներին:
– Տիկի´ն Քոչարյան, այսօր արդեն ինչպես մայրաքաղաք Երևանի, այնպես էլ Եվրոպայի մշակութային քարտեզին իր մնայուն տեղն է հաստատել «Բարձր արվեստ» կենտրոնը: Ի՞նչ խնդիրներ և նպատակներ է իրականացնում կենտրոնը, ինչու՞ որոշեցիք Երևանում, որտեղ պատկերասրահների և ցուցասրահների թիվը փոքր չէ, ստեղծել մի նոր կենտրոն:
-Հայ կերպարվեստը հազարավոր տարիների պատմություն  ունի: Համաշխարհային մշակույթի հետ նրա սերտ կապերը, ինչպես նաև ավանդույթների աննախադեպ շերտը  գեղանկարչությունում, մանրանկարչությունում,  քանդակագործությունում, ճարտարապետությունում և  դեկորատիվ արվեստում, թույլ են տալիս աշխարհի տարբեր  անկյուններում գտնվող հայազգի ժամանակակից ստեղծագործողներին ոգեշնչվելով` արարել և  համաշխարհային ճանաչում ձեռք բերել: Միաժամանակ այն հանգամանքը, որ մոտավորապես 9 միլիոն  հայ ձևավորել է հայկական սփյուռքը և բնակվում է աշխահի ավելի քան 60 երկրում, մեր կենտրոնի  առջև կարևորագույն խնդիր է ծառանում միավորել հայկական արվեստը մեկ ինտերակտիվ հարթակի վրա,  ուսումնասիրել մյուս մշակույթների հետ նրա սերտ միահյուսումը, հիմք ստեղծել բազմամշակութային  ծրագրերի համար և ակտիվորեն մասնակցել ժամանակակից հայկական, ինչպես նաև  համաշխարհային արվեստի ձևավորման գործընթացին:   Մեր նպատակն է համաշխարհային լսարանի ուշադրությանը ներկայացնել հայկական բազմազան  գեղարվեստական միջավայրը, ինչպես նաև Հայաստանի բնակիչների համար բացահայատել այլ երկրների  արվեստը: Դա է պատճառը, որ վերջին երեք տարիներին «Բարձր արվեստ» կենտրոնը հայտնի միջազգային  ցուցահանդեսներին և փառատոներին ներկայացնում է  ինչպես ճանաչված, այնպես էլ  հեռանկարային հեղինակների աշխատանքներ:
Ի՞նչ ուղղվածությամբ և ի՞նչ հայեցակարգերով է գործում ձեր գլխավորած կենտրոնը:
– Ներկայումս կենտրոնը 3 ուղղվածություն է ներկայացնում: «Շեդեվր» պատկերասրահը պահպանում և ընդլայնում է դասականների և ժամանակակից տաղանդավոր գեղանկարիչների հավաքածուն`համարվելով իր տեսակի մեջ միակ մասնավոր պատկերասրահը Հայաստանում: АА Аuction աճուրդային տունը  զարգացնում է արվեստի ստեղծագործությունների վաճառքի թափանցիկ շուկան և իր առջև նպատակ է դնում դուրս գալու արվեստի on-line վաճառքի միջազգային ասպարեզ (www.aaauction.am): Ինտերնետային հարթակ www.Hi-artonline.com-ը բազմաֆունկցիոնալ ռեսուրս է: Այն իր մեջ ներառում է դեմոկրատական արվեստ-խանութ ինտերնետում, հանդես է գալիս որպես ակցիաների և միջոցառումների կազմակերպիչ, ինչպես նաև նպաստում է հայկական ժամանակակից կիրառական արվեստի և կերպարվեստի զարգացմանը:  Ռեսուրսի հիմնադիրները, ղեկավարները և փորձագիտական հանձնաժողովը մեծ ջանքեր են գործադրում ստեղծելու և մեծացնելու բարձր արվեստը ներկայացնող մի բացառիկ հավաքածու` պահպանելով բարձր արվեստի լավագույն ավանդույթները, միևնույն ժամանակ չմոռանալով, որ հավաքածուում ներկայացված բացառիկ աշխատանքները պետք է լինեն մատչելի գնային համակարգում: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ մասնակցությունը աճուրդներին և ակցիաներին, օնլայն վաճառքին, ինչպես նաև համագործակցությունը հեղինակների, պատկերասրահների և կազմակերպությունների հետ իրականանան պարզ, արագ և թափանցիկ ճանապարհով:
Անչափ ցանկալի կլիներ, եթե ներկայացնեինք կենտրոնի մասնակցությունը շատերի կողմից բարձր գնահատվող «ԱրտՄոնակո» փառատոնին: Ես մամուլից տեղեկացել եմ, որ կենտրոնն արդեն սերտ համագործակցություն է հաստատել այդ փառատոնի հետ:
– Մասնավորապես 2012թ. հայտնի «ԱրտՄոնակ» փառատոնին հայ աշխարհահռչակ քանդակագործ, գեղանկարիչ Երվանդ Քոչարի «տարածական նկարչությանը» պատկանող  առաջին ստեղծագործությունը /1927թ./ ճանաչվեց ցուցահնդեսի լավագույն աշխատանքներից մեկը, ինչպես  նաև ԱրտՄոնակո 2012-ի խորհրդանիշը: Այս տարի «Բարձր արվեստ» կենտրոնը պատիվ ունեցավ կրկին մասնակցելու և մրցանակի արժանանալու փառատոնին ներկայացված «Ծես» քանդակային կոմպոզիցիայի համար, որի հեղինակն է Պետրոսյան Վլադիմիրը /Օհան/:
Ձեր կենտրոնը սերտ համագործխակցություն է հաստատել Սփյուռքի մեր արվեստաբանների և նկարիչների հետ: Հաճախ են մամուլում անդրադարձներ լինում սփյուռքահայ արվեստաբանների հետ իրականացված ծրագրերին:
-Միանգամայն ճիշտ եք: Թող որևէ մեկի համար վիրավորական չլինի, սակայն Հայաստանում արվեստաբանների շրջանում քիչ է հետաքրքրությունը և մասնագիտական մտահոգությունը այն ահռելի ժառանգության հանդեպ, որը ստեղծվել է Սփյուռքում, հատկապես Ֆրանսիայում, որը բոլորիս համար մնում է ժամանակակից արվեստի խոշորագույն կենտրոն: Անթիվ չուսումնասիրված էջեր կան, կան նկարիչներ, որոնք ահռելի ներդրում ունենալով ժամանակակից կերպարվեստում, մնացել են անծանոթ շատերիս համար: Մենք հետևողական աշխատանք ենք կատարում նրանց ստեղծագործությունների հետազոտման և հանրահռչակման գործում: Մեզ լուրջ աջակցություն է ցուցաբերում Բեյրութում ապրող արվեստաբան Մովսես Հերկելյանը, որի անունն ընդգրկված է ԱրտՄոնակոյի ցանկում: Նշեմ, որ այդ ցանկում ուրիշ հայեր ևս կան՝ հատկապես Ռուսաստանից: Մեզանում տակավին քիչ է հետաքրքրությունը  այն նկարիչների հանդեպ, որոնք ստեղծագործել են Հայաստանից դուրս և մաս կազմել համաշխարհային կերպարվեստի: Ուզում եմ առանձնակիորեն խոսել նկարիչ Թութունջյանի մասին, որին Հայաստանում ոչ ոք չգիտեր: Բացառիկ, հետաքրքիր և ինքնատիպ մի նկարիչ, որի անունը վստահաբար կարելի է դնել մոդեռնիստական ուղղությունների ներկայացուցիչների կողքին: Մենք առաջինը ձեռնամուխ եղանք նրա ստեղծագործությունների ցուցադրությանը: Ինչպես ասացի, մեր խնդիրը միայն ցուցադրությունը չէ, այլև աճուրդների կազմակերպումը: Ցավոք,  Թութունջյանի աշխատանքները մեզանում գնահատողներ գրեթե չգնտվեցին, միչդեռ Ռուսաստանում ապրող մեր հայրենակիցները մեծ հետաքրքրություն դրսևորեցին և իրականացրեցին գնումներ:
Ես տեղյակ եմ, որ  ձեր հրավերով Հայաստան է այցելել նշանավոր նկարիչ Ժանսեմի որդին՝ Ժանը:  Դուք այն բացառիկ ջատագովներից եք, որն ամեն ինչ անում է Ժանսեմի ստեղծագործությունների հանրահռչակման գործում:
-Ցավում եմ, բայց Հայաստանում Ժանսեմի գնային սխալ քաղաքականությունն ազդում է ողջ աշխարհում ձևավորված գնային համակարգի վրա: Այստեղ չեն պատկերացնում Ժանսեմի ստեղծագործությունների գեղարվեստական արժեքը: «Բարձր արվեստ» կենտրոնում ներկայումս Ժանսեմի այնպիսի գրաֆիկական աշխատանքներ կան, որոնք սկսվում են 15.000 եվրոյից, իսկ կտավներն աշխարհում գնահատված են 300.000 եվրո: Ժանսեմը հայ է, և եթե իր հայրենիքում որոշ մարդիկ իր ստեղծագործությունների գնի անկումային քաղաքականություն են որդեգրել, ապա դա վատ է, որովհետև ֆրանսիացի նկարիչը փորձում է նրան իբրև ֆրանսիացի նկարիչ ներկայացնել և` չափազանց բարձր գնային համակարգով: Եվ խնդիրը միայն Ժանսեմին չի վերաբերում: Ուստի մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի Սարյանի, Այվազովսկու, Ժանսեմի, Գառզուի, այլոց ստեղծագործությունները դիտարկվեն ճիշտ գնային համակարգում:
Դուք շատ գնահատելի գործունեություն եք ծավալում, ուստի թույլ տվեք հայտնել շնորհակալություն, մաղթել հաջողություններ: «Հայերն այսօր»-ը սիրով հետայսու կհամագործակցի Ձեզ հետ և պարբերաբար կներկայացնի  կենտրոնի գործունեությունը:

Армине КОЧАРЯН: «Наша цель – представить миру армянскую художественную среду…»
Центр «Высокое искусство» свою деятельность начал в 2005 году в Ереване и стал ведущей независимой культурной площадкой для развития армянского классического и современного искусства. Культурный обозреватель «Армяне сегодня» побеседовал с учредителем и руководителем центра Армине Кочарян, желая сделать узнаваемым этот центр как для наших читателей, так и любителей искусства, в частности, изобразительного искусства.
– Госпожа Кочарян, сегодня уже на культурной карте как столицы Еревана, так и Европы центр «Высоко искусство» занял свое прочное место. Какие задачи и цели преследует Центр, почему решили создать его в Ереване, где немало картинных галерей и выставочных залов?
– �?стория Армянского изобразительного искусства насчитывает тысячелетия. Его тесная связь с мировой культурой, а также беспрецедентный слой традиций в живописи, миниатюре, скульптуре, архитектуре и декоративном искусстве позволяют современным армянским творцам, находящимся в разных уголках мира, воодушевляться, творить и достигать мировой известности. В то же время то обстоятельство, что около 9 миллионов армян сформировали армянскую Диаспору и проживают в более 60 странах мира ставит перед нашим Центром важнейшую задачу – объединить армянское искусство в одной интерактивной плоскости, изучить его тесное переплетение с другими культурами, создать основу для поликультурных программ и активно участвовать в процессе формирования современного армянского, а также мирового искусства.
Наша цель представить вниманию мировой аудитории разнообразную армянскую художественную среду, а также раскрыть для жителей Армении искусство других стран. В этом причина, что в последние три года центр «Высокое искусство» на известных международных выставках и фестивалях представляет работы как известных, так и перспективных авторов.
– По какой направленности и каким концепциям функционирует руководимый Вами Центр?
– Ныне Центр представляет три направлении. Галерея «Шедевр» сохраняет и расширяет коллекцию классических и современных талантливых художников, считаясь единственной в Армении в своем роде частной галереей. Аукционный дом «АА Аuction» развивает прозрачный рынок продажи произведений искусства и ставит перед собой цель выйти на международную арену он-лайн продажи произведений искусства (www.aaauction.am). �?нтернет-площадка www.Hi-artonline.com – многофункциональный ресурс. Он включает в себя демократический магазин искусств в �?нтернете, выступает организатором акций и мероприятий, а также способствует развития современного армянского прикладного искусства и живописи. Учредители, руководители и экспертная комиссия ресурса прилагают большие усилия для создания и увеличения эксклюзивной коллекции высокого искусства, сохраняя его лучшие традиции, и в то же время не забывая, что представленные в коллекции эксклюзивные работы должны быть доступны в ценовой системе. Для нас очень важно, чтобы участие в аукционах и акциях, он-лайн продаже, а также сотрудничество с авторами, галереями и организациями осуществлялось простыми, быстрыми и прозрачными путями.
– Было бы чрезвычайно желательно представить участие Центра в высоко ценимом многими фестивале «Арт Монако». �?з прессы я узнал, что Центр уже наладил тесное сотрудничество с этим фестивалем.
– В частности, в 2012 году на известном фестивале «Арт Монако» первое произведение всемирно известного армянского скульптора, живописца Ерванда Кочара, принадлежащее к жанру «пространственной живописи» (1927г.) было признано одной из лучших работ на выставке, а также символом «Арт Монако-2012». В нынешнем году центру «Высокое искусство» выпала честь вновь участвовать и удостоиться приза за представленную на фестивале скульптурную композицию «Обряд», автор которой – Владимир Петросян (Оган).
– Ваш Центр наладил тесное сотрудничество с нашими искусствоведами и художниками Диаспоры. В прессе часто упоминается об осуществляемых с деятелями искусства Диаспоры совместных программах.
– Вы совершенно правы. Пусть никто не обижается, но в Армении среди деятелей искусства низки интерес и профессиональная озабоченность о колоссальном наследии, созданном в Диаспоре, особенно во Франции, которая для всех нас остается крупнейшим центром современного искусства. Есть множество неизученных страниц, художников, которые, имея колоссальный вклад в современное изобразительное искусство, для многих из нас остались неизвестны. Мы ведем последовательную работу по изучению и пропаганде их произведений. Серьезную поддержку оказывает нам проживающий в Бейруте искусствовед Мовсес Эркелян, имя которого включено в перечень «Арт Монако». Отмечу, что в этом перечне есть и другие армяне, особенно из России. Среди нас пока невелик интерес к тем художникам, которые творили за пределами Армении и составляют часть мирового изобразительного искусства.
Особо хочу поговорить о художнике Тутунджяне, которого в Армении никто не знал. �?сключительно интересный и самобытный художник, имя которого с уверенностью можно поставить в один ряд с представителями модернистских направлений. Мы первыми предприняли демонстрацию его произведений.
Как уже сказала, наша задача – не только демонстрация, но и организация аукционов. К сожалению, ценителей работ Тутунджяна у нас почти не нашлось, между тем проживающие в России наши соотечественники проявили большой интерес и осуществили покупки.
– Мне известно, что по Вашему приглашению Армению посетил сын известного художника Жансема – Жан. Вы из тех исключительных апологетов, кто делают все для пропаганды произведений Жансема.
– Сожалею, но неверная ценовая политика Жансема в Армении влияет на ценовую политику, сформировавшуюся во всем мире. Здесь не представляют художественную ценность произведений Жансема. В центре «Высокое искусство» ныне имеются графические работы Жансема, цена которых начинается со 150.000 евро, а полотна его оценены в мире в 300.000 евро. Жансем армянин, и если на его родине некоторые люди проводят политику обесценивания его произведений, это плохо, потому что французский художник пытается представить его как французского художника – и по очень высокой ценовой системе. �? проблема касается не только Жансема. Мы делаем все возможное, чтобы произведения Сарьяна, Айвазовского, Жансема, Гарзу, других художников рассматривались в верной ценовой системе.
– Вы разворачиваете очень ценную деятельность, посему позвольте выразить благодарность, пожелать успехов. «Армяне сегодня» отныне охотно будет сотрудничать с Вами и периодически представлять деятельность Центра.