«Forbes». «ցեղասպանություն» բառը լիովին նկարագրում է հայերի վերապրածը.NEWS.am
NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ներկայացնում է «Forbes» ամսագրում հրապարակված հոդվածը, որի հեղինակն է ցեղասպանությունից փրկվածի հետնորդ, Լոս-Անջելեսում Քալիֆորնիական համալսարանի շրջանավարտ Ջանո Պողոսյանը:
2014թ.-ի ապրիլը նշանավորեց մարդկութկան դեմ հանցագործություններից մեկի մեկնարկի 99-րդ տարելիցը: Միայն 20-րդ դարում ավելի քան 100 մլն մարդ զոհվեց պատերազմի եւ ցեղասպանության հետեւանքով: Ի՞նչն է 1,5 մլն հայերի կյանքն ավելի նշանակալի դարձնում:Հայոց պատմությունը մարդկության պատմության մի մասն է կազմում, հայկական փորձը՝ համաշխարհային փորձի մի մաս:
Հայկական փորձը զուգահեռներ ունի մեծ ավանդական հասարակությունների տանջված փոքրամասնությունների եւ երկրորդական քաղաքացիների հետ: Երկար ժամանակ թուրք իշխող դասը պահպանում էր սոցիալական հավասարություն: Երբ սոցիալալան ենթակառույցները սկսեցին խարխլվել, փոքրամասնությունները հավասարություն էին փնտրում, իշխող վերնախավը՝ քավության նոխազի: Տասնամյակներ շարունակ կողք կողքի ապրող մարդիկ միմյանց դեմ դուրս եկան: Ազգային պետության գաղափարը ծնեց այլատյաց ազգայնականություն: Պաշտոնյաները սկսեցին խոստովանել, որ իրենց նախորդ հանցագործությունները մնացել են անպատասխան: Հայերին կոտորեցին Համիդյան ջարդերի ընթացքումում, Ադանայում, հրեաները «բյուրեղապակյա գիշեր» վերապրեցին, թութսիները Ռուանդայում քաղաքացիներին մաչետեով զինեցին:
Միջազգային խոշոր կոնֆլիկտը հնարավորություն տվեց երիտթուրքերին, նացիստներին եւ այլոց իրականացնել իրենց ծրագրերը՝ իմանալով, որ ոչ ոք չի միջամտի: Այս իմաստով հայկական փորձը ժամանակակից ցեղասպանությունների նախադեպն է:
ՄԱԿ կոնվենցիան ցեղասպանության մասին հինգ չափանիշներ է նշում, որոնք բնութագրում են ցեղասպանությունը: Հետաքրքիրն այն է, որ հայ ժողովուրդը հինգին էլ ենթարկվել է: Սակայն չափանիշները հաշվի չեն առնում ցեղասպանության հետեւանքները: Հոլոքոստը վերապրած Էլի Վիզելը ցեղասպանության ութ փուլ է նկարագրում՝ դասակարգում, խորհրդանշայնացում, ապահումանիզացում, կազմակերպում, բեւեռացում, նախապատրաստում, իրագործում ու ժխտում: Ֆրանսիահայ գրող Մարկ Նշանյանը խնդում է, որ «ցեղասպանության» նկարագրումը սովորական է դարձնում այն քաոսը, որն ուղեկցել է այդ իրադարձություններին:
«Ցեղասպանությունը» չի կարող ներառել ողջ այն ցավը, որը երիտթուրքերի վարչակարգն է պատճառել: Տերմինը չի նկարագրում պատմական ժողովրդի ոչնչացման փորձերը, հարվածները, որոնց ենթարկվում են տուժողների սերունդները մշտական ժխտմամբ: «Ցեղասպանությունը չի կարող փոխանցել հարկադիր տեղահանության նշանակությունը, 3000-ամյա հայրենիքի կորուստը, մտավորականության եւ հարուստ մշակույթի ոչնչացումը: Այդ բառն ի զորու չէ վերականգնել արդարությունը հայերի հողերի, ունեցվածքի եւ հարստության հանդեպ, որոնք ժամանակակից Թուրքիային են փոխանցվել: «Ցեղասպանությունը» չի հաղորդում ժխտող կառավարության փորձերը վերաձեւակերպել պատմությունը, սուտն ու կեղծիքը հաղորդել երիտասարդ սերնդին:
Սա բառախաղ չէ եւ քաղաքականության հարց չէ: 1915թ.-ի անվերահսկելի քաոսը վնասեց հայերի հետագա սերունդներին՝ ինչպես հայրենիքում, այնպես էլ սփյուռքում: Զոհերի խմբերը հիշողության արդարացման կարիք չունեն, նրանք արդարության կարիք ունեն:

«Forbes»: Слово «геноцид» полностью не описывает пережитое армянами. NEWS.am
NEWS.amприводит опубликованную в журнале «Forbes» статью потомка переживших Геноцид армян, выпускника Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе Джано Богосяна со значительными сокращениями:
Апрель 2014 года ознаменовал 99-ю годовщину начала одного из величайших преступлений против человечности. Только в 20-м веке более 100 млн. человек погибли от войны и геноцида. Что же делает жизни 1,5 млн. армян более значительными? Пережитое армянами и обычно, и уникально. Армянская история – часть истории человечества, таким образом, армянский опыт необходимо помнить как значительную часть человеческого опыта.
Армянский опыт находит параллели с борьбой угнетенных меньшинств и граждан второго сорта в больших традиционных обществах. На протяжении поколений турецкий правящий класс поддерживал социальное равновесие, пока их власть не стала оспариваться. В то время как социальная инфраструктура ломалась, меньшинства искали равенства, а правящий класс искал козла отпущения. Друзья и соседи, жившие мирно в течение нескольких поколений, вдруг вышли друг против друга. �?дея национального государства, управляемого одной партией, в конечном итоге породила ксенофобский национализм. Чиновники начали признавать, что их предыдущие преступления остались безнаказанными, и наметили дальнейшие злодеяния. Армяне были убиты в Хамидийской и Аданской резне, евреи пережили антисемитские законы и «Хрустальную ночь», а тутси в Руанде начали вооружать гражданских лиц мачете. Преступники предпочитали сильное однородное национальное государство многонациональной империи, а те, кто не принадлежали и оспаривали власть, столкнулись с фатальными последствиями.
Прикрытие крупными международными конфликтами предоставило возможность таким, как младотурки, нацисты, красные кхмеры и другие, осуществить свои планы без резонанса, зная, что никто не будет вмешиваться. В этом смысле армянский опыт служит прототипом для современных геноцидов, но этот термин не может по-настоящему описать хаос 1915 года.
Конвенция о геноциде Организации Объединенных Наций перечисляет пять критериев, которые составляют геноцид. Убедительно то, что армянский народ подвергся всем пяти. Однако эти критерии не учитывают последствия геноцида. Переживший Холокост Эли Визель описывает восемь этапов геноцида: классификация, символизации, дегуманизация, организация, поляризация, подготовка, истребление и отрицание. Отрицание – это продолжение геноцида, но даже термин «геноцид» не может полностью охватить такую катастрофу. Французско-армянский писатель Марк Нишанян утверждает, что попытки предметно описать «геноцид», то есть придать смысл тому, что не поддается определению, делают банальным присущий ему хаос, который сопровождает это событие.
«Геноцид» не может охватить всю совокупность боли, причиненной режимом младотурок. Термин неадекватен для описания попытки уничтожения исторического народа, а также травмы, унаследованной группой пострадавших, которая постоянно подпитывается отрицанием. «Геноцид» не может передать значение принудительной высылки, потери 3000-летней древней родины, истребления мощной интеллигенции и попытки уничтожения богатой культуры. «Геноцид» неадекватен, поскольку это слово не может восстановить справедливость в отношении земель, имущества и богатства армян, переданных современной Турции. «Геноцид» не охватывает попытки отрицающего правительства переписать историю, которое передает ложь и фальсификацию истории человечества молодому поколению. «Геноцид» не изображает трудный путь к примирению, репарациям и искуплению.
Это не игра слов и не вопрос политики. Необузданный хаос 1915 года травмировал все последующие поколения армян как на оставшейся небольшой родине, так и далеко в диаспоре. Группы жертв нуждаются не в оправдании памяти, а в справедливости.