Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Շվեյցարիայում
Ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում Ժնևի Սուրբ Հակոբ եկեղեցում մատուցվեց զոհերի հիշատակի ոգոկոչման պատարագ: Մոմավառության և ծաղկեպսակների զետեղման արարողություն տեղի ունեցավ եկեղեցու բակում տեղադրված հայկական խաչքար-հուշակոթողի և Շվեյցարիայում ընդունված հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի հեղինակ Ժան Կլոդ Վուդրոյի հուշաքարի մոտ:
Ելույթով հանդես եկան Հայ Առաքելական Եկեղեցու Շվեյցարիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գուսան վարդապետ Ալճանյանը և Շվեյցարիայի Հայկական միության նախագահ Նժդեհ Խաչատուրյանը: Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպանության լիազոր նախարար և արտակարգ դեսպանորդ Սաթենիկ Աբգարյանը փոխանցեց Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Շառլ Ազնավուրի ուղերձը, որում մասնավորապես նշվում էր, որ ցեղասպանությունից 99 տարի անց անգամ չկա արդարադատություն, ճանաչում և իրավունքների վերականգնում: Արդարադատությունն անհրաժեշտ է, քանի որ ցեղասպանությունը հանցագործություն է, որ պետք է պատժվի, և միայն ճանաչման ու զոհերի իրավունքների վերականգնման մեջ են ցեղասպանության զոհերի սերունդները տեսնում իրենց զոհված նախնիների հիշատակի հարգումը:
Նույն օրը Ժնևի հայկական մշակութային կենտրոնում կազմակերպվեց հիշատակի երեկո, որին խորհրդանշանական էր Շվեյցարիայի հայկական համայնքի երիտասարդների մասնակցությունը` ցեղասպանության զոհերի արդեն 5-րդ սերնդի ելույթներով և հայ գրականության ստեղծագործական կատարումներով:
Միջոցառման ավարտին ցուցադրվեց Շվեդիայում բնակվող հայազգի ռեժիսոր Սյուզան Խարտալյանի «Տատիկիս դաջվածքները» ֆիլմը, որը ներկայացնում էր նրա տատիկի պատմությունը, ում դեմքի և ձեռքերի սպիներն ու դաջվածքները հիշեցնում էին նրան Ցեղասպանության վայրագությունների մասին:
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներին մասնակցեցին հայկական համայնքի հարյուրավոր ներկայացուցիչներ:
Ապրիլի 24-ին Շվեյցարիայի հանրային հեռուստաընկերությունը (RTS) և ռադիոն անդրադարձան Հայոց ցեղասպանության թեմային` ներկայացնելով ինչպես 1915թ. իրադարձությունները, այնպես էլ դեսպան Ազնավուրի և համայնքային կառույցների ղեկավարների և հայ երիտասարդության հետ հարցազրույցները:
Մեծ եղեռնի 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ տեղի ունեցան նաև Բեռնում, Լոզանում, Ցյուրիխում, Աարաույում և այլ քաղաքներում: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

В Швейцарии прошли мероприятия, посвященные 99-летию Геноцида армян
В рамках мероприятий, посвященных 99-летию Геноцида армян, 24 апреля в церкви Св. Акопа в Женеве состоялась литургия в память о жертвах Геноцида армян. Во дворе церкви прошла церемония зажжения свечей и возложения венков к армянскому хачкару и памятнику автору резолюции о признании Швейцарией Геноцида армян Жан Клоду Вудро.
Перед участниками мероприятия выступили глава епархии ААЦ в Швейцарии Гусан Алчанян и председатель Армянского союза Швейцарии ННжде Хачатурян. Полномочный министр и чрезвычайный посланник посольства РА в Швейцарии Сатеник Абгарян передала послание посла РА в Швейцарии Шарля Азнавура, в котором отмечается, что даже по прошествии 99 лет справедливость не восторжествовала, не удалось добиться признания и восстановления прав. Правосудие необходимо, поскольку геноцид является преступлением, которое должно быть наказано, и лишь в признании и восстановлении прав видят потомки жертв Геноцида армян уважение к памяти своих погибших предков.
В тот же день в армянском культурном центре Женевы был организован вечер памяти, примечательный участием в нем молодежи армянской общины Швейцарии уже 5-го поколения потомков жертв геноцида. В их исполнении прозвучали произведения армянских писателей. В заключение был показан фильм проживающего в Швейцарии армянского режиссера Сюзан Харталян «Татуировки моей бабушки». Фильм повествует о бабушке режиссера, чьи шрамы и татуировки на лице и руках напоминали о пережитых в время Геноцида ужасах.
24 апреля общественное телевидение Швейцарии (RTS) и радио также затронули тему Геноцида армян, представив как события 1915 года, так и интервью с послом Азнавуром, так и руководителями общинных структур и молодыми представителями общины.
Посвященные 99-летию Геноцида мероприятия прошли также в Берне, Лозанне, Цюрихе, ряде других городов. Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.