Զավեն Մսրլյան. «Հայրենիք-Սփյուռք կապերն ամուր ու անքակտելի են»
Զավեն Մսրլյանը հյուրընկալվեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունում: Վաստակաշատ գիտնականն ու կրթական գործի կազմակերպիչը շատ բան ուներ պատմելու և ներկայացնելու: Ուստի մեր զրույցը երբեմն մենախոսության էր վերածվում, որովհետև Բեյրութի Հայ Ավետարանական քոլեջի երկարամյա տնօրենն ու անխոնջ պատմաբանը կամենում էր մեկ առ մեկ ներկայացնել բոլոր նրանց, ովքեր ներդրումներ են ունեցել քոլեջի կայացման գործին, ովքեր այսօր էլ նյութական մեծ աջակցություն են ցուցաբերում իր ղեկավարած կրթօջախին…
Պարո´ն Մսրլյան, ուրախ եմ, որ Ձեզ հետ հանդիպում եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում: Հեռվից գիտենալով Ձեզ և միշտ հետևելով ձեր գիտական ուշագրավ գործունեությանը, այնուհանդերձ, կուզենայի, որ ներկայացնեիք ուսումնական այն հաստատությունը, որը տևական ժամանակ ղեկավարում եք դուք:
-Սփյուռքում ստեղծված և գործող հայկական ուսումնական հաստատությունների թիվն, իհարկե, մեծանում է՝ ի հաշվիվ տարաբնույթ կիրակնօրյա դպրոցների, սակայն կան ավանդականորեն ձևավորված կրթական հաստատություններ, որոնք ապահովում են հիմնարար կրթություն  և վաղուց ի վեր դարձել են մեր նորոգ պատմության ուղեկիցները: Նման կրթական հաստատություն է Բեյրութի Հայ Ավետարանական քոլեջը, որը 91 տարեկան է: Ասել է թե՝ Սփյուռքի հնագույն կրթական հաստատություններից մեկն է, որը ստեղծվել է Լիբանանի մայրաքաղաքում և հանդիսանում է այդ երկրի կրթական կարևորագույն հանգրվաններից մեկը: Սա բարձրագույն վարժարան է, առաջինը ողջ Սփյուռքում, որից հետո ստեղծվեցին այսօր մեծ ճանաչում ունեցող այլ հաստատություններ: Այստեղ Ցեղասպանությունից մազապուրծ ընտանիքների զավակները հավաքվեցին, որոնց համար մայրենի կրթությունը դարձավ առաջնային: Մինչև 1933 թվականը մեր կրթօջախը կոչվել է Հայ մանչերու բարձրագույն ուսումնարան, իսկ 1933-ին, միանալով Հայուհյաց ամերիկյան բարձրագուն վարժարանի հետ, կոչվեց Հայ Ավետարանական բարձրագույն երկսեռ վարժարան: 1952 –ին փոխադրվել է Բեյրութի Քանթար թաղամաս, ունի շենքային բոլոր պայմանները և ապահովում է բակալավրիայի ծրագիրը: 1971-ից տեղավորված է Եփրեմ և Մարթա Փիլիպոսյան շենքում:
– Արդյո՞ք մեծ թիվ են կազմում քոլեջի շրջանավարտները, և նրանք տեղ են զբաղեցրել Լիբանանի հասարակական-քաղաքական, գիտական, գործարար շրջանակներում:
– Մեր շրջանավարտներից շատերը մեր հպարտությունն են: Այս տարիների ընթացքում ունեցել ենք 1500 շրջանավարտ: Սա Սփյուռքի, մասնավորաբար Լիբանանի համար մեծ թիվ է, որովհետև լիբանանյան պատերազմի հետևանքով շատերը հեռացան երկրից, երկրի ավերված կյանքը խոչընդոտեց քոլեջի գործունեությանը, սակայն մենք չկորցրեցինք կրթություն մատուցելու մեր առաքելությունը: Մեր շրջանավարտներից շատերը կարևորագույն պաշտոններ են վարել Լիբանանի պետության մեջ: Ունեցել ենք պետական նախարարներ և պետական երեսփոխաններ, զորավարներ, գրականության ու արվեստի նշանավոր դարձած գործիչներ: Այսօր Լիբանանում չկա մի ոլորտ, որտեղ ներկայացված չլինեն մեր նախկին սաները:
Ինչպես ողջ Մերձավոր Արևելքում, այնպես էլ Լիբանանում այսօր նկատելի է արտագաղթը, շատ հայ ընտանիքներ հեռանում են ավանդական գաղթօջախից և ընտրում Եվրոպան կամ Միացյալ Նահանգները: Նման իրավիճակը չի՞ ազդում սովորողների թվի վրա, չի՞ ձևավորում խեղաթյուրումներ:
– Ճիշտ հարց տվեցիք, որովհետև Մերձավոր Արևելքի ոչ խաղաղ գործընթացները, լիբանանյան պատերազմը մեծ վնասներ պատճառեցին գաղութին: Եղել է տարի, երբ մենք ունեցել ենք 700-ից ավելի սովորող, մինդեռ արձանագրվել է անգամ 70 թիվը: Սակայն վերջին տարիներին որոշակի համաչափություն է ձևավորվել, հիմա սովորողների թիվը տատանվում է 110-150-ի սահմաններում: Իհարկե, մեր շատ սովորողներ քոլեջ են գալիս այլ թաղամասերից, ինքնաշարժերով ենք նրանց տեղափոխում: Հայերի հեռացումը միաձույլ թաղամասերից իր ոչ դրական ներգործությունն ունեցավ քոլեջի հաճախումների վրա: Ավելացնենք նաև այն հանգամանքը, որ սովորողների գերակշռող մեծամասնությունը ոչ բարեկեցիկ ընտանիքներից են, ուստի կրթավարձի խնդիրը երբեմն ոմանց հեռու է պահում քոլեջից: Պատերազմից քոլեջը տուժել է. 10 անգամ բռնագրավման է ենթարկվել իր ստրատեգիական դիրքի պատճառով։ Այն Արեւմտյան Բեյրութում է գտնվում, որը պատերազմի պատճառով պարպվել է հայերից։ Այնտեղ հիմա հազիվ 2000 հայ է ապրում։ Բնականաբար պակասել է եւ աշակերտների թիվը (մոտ 100)։ Իսկ գաղութի թիվն ընդհանրապես գնահատվում է 70-120 հազար մարդ, մինչեւ պատերազմը՝ 200-225 հազար։ Դպրոցում հատուկ ուշադրություն է դարձվում հայապահպանման խնդրին. հայերենի, հայոց պատմության եւ կրոնի հատուկ դասընթացներ են ավանդվում, գործում են տարբեր ակումբներ՝ սուրբգրային, հայոց պատմության, թատերական եւ այլն, որոնք աշակերտի մեջ հոգեւոր, բարոյական եւ ազգային ոգու պահպանմանն են նպատակամղված, հրատարակվում են տարեկան պարբերաթերթերԳառնի», «Անի»)։ Հրատարակվում է նաեւ «Սիփան» տարեգիրքը, եւ աշակերտական մեկական հրատարակություն է ընթերցողին տրվում անգլերենով եւ արաբերենով:
Երկու տարի առաջ գտնվելով Բեյրութում՝ Ձեր քոլեջի հարևանությամբ գտնվող Հայկազյան համալսարանում, տեղեկացա, որ ինչպես նշյալ համալսարան, այնպես էլ Ձեր քոլեջ ուսանելու եկողների մեջ կան նաև այլազգիներ: Արդյո՞ք սա չի փոխում կրթական հաստատության ազգային նկարագիրը:
– Իրավացի եք, այսօր մոտ 15 այլազգի ուսանող ունենք, որոնք ուսանում են հայերեն, հայոց պատմություն: Սա ոգեշնչող հանգամանք է, որովհետև նրանք մասնակցում են մեր միջոցառումներին, մրցանքներին, մեզ մոտ ավանդաբար անցկացվող մշակութային և կրական նախաձեռնություններին, պատրաստում զեկուցումներ հայոց պատմությունից: Այսպես մենք նպաստում ենք մեր մշակույթի ու պատմության տարածմանը, քոլեջը նաև դարձնում ենք հայապահպանության ու հայաքարոզչության կենտրոն:
–  Արդյո՞ք լուծված են քոլեջի ֆինանսական խնդիրները, և մեծ դժվարություններ չեն առաջանում նրա պահպանման ճանապարհին:
– Մեր քոլեջն իր գոյությունն ապահովում է ինչպես կրթավարձերի, այնպես էլ մեր նախկին շրջանավարտների բարեգործությունների շնորհիվ: Շատ են նրանք, ովքեր պարբերաբար իրենց աջակցությունն են բերում մեր քոլեջին, կատարում տարեկան բարեգործություններ: Մեր քոլեջն ի սկզբանե գործել է Հայ Ավետարանական ընկերակցության սաների բարեգործություններով: Հիմա դա ավանդույթ է, ուստի մեծ հաջողությունների հասած մեր շրջանավարտները, մեր քոլեջի բարեկամները, որոնց մեջ քիչ չեն նաև Անգլիայում, Միացյալ Նահանգներում ապրողները, ուրույն պարտավորվածությամբ իրենց հանգանակն են բերում քոլեջին: Պիտի գոհունակությունս հայտնեմ բոլոր նրանց, որովհետև իրապես ազգասիրական ձեռնարկների հեղինակներ են դարձել: Բարձր գնահատելով ազգային կրթության նշանակությունը՝ նրանք ամեն ինչ անում են, որպեսզի պահպանվի մեր քոլեջը:
Իսկ ինչպե՞ս եք գնահատում Հայրենիք-Սփյուռք կապերը, արդյո՞ք ստանում եք բավարար աջակցություն Հայրենիքից:
– Այսօր Հայրենիք-Սփյուռք կապերն ամուր են և անքակտելի: Վերջին տարիներին մասնավորաբար մենք մեծ աջակցություն ենք ստանում Սփյուռքի նախարարությունից, որը, համագործակցելով Կրթության և գիտության նախարարության հետ, մեզ է առաքում գեղեցիկ քարտեզներ, ցուցադրական նյութեր, դասագրքեր: Սակայն պիտի ասեմ, որ մենք կարիք ունենք պատմական Հայաստանը ներկայացնող քարտեզների, նյութերի: Տակավին մեր ձեռքի տակ եղածները շատ հին են, որոնցում զատված չեն Կիլիկյան Հայաստանը, Մեծ Հայքը, Փոքր Հայքը և այլն: Այս առումով Հայաստանի կրթության պատասխանատուները մեծ աշխատանք ունեն կատարելու: Պիտի ուրախությամբ նշեմ, որ Սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» և «Ամառային դպրոց»   ծրագրերը խանդավառ ընդունելություն են գտել մեր գաղութում: Մեր սաների այցելությունները Հայաստան ոգեշնչող են, մեծ թվով ուսուցիչներ են մասնակցել ամառային դպրոցի աշխատանքներին: Սակայն այստեղ էլ խնդիրներ ունենք: Ուսուցիչների ցածր ամսականները հնարավորություն չեն տալիս բոլորին մասնակցելու, լուծելու ճանապարհածախսի, կեցության հարցերը: Շատ կցանկանայի, որպեսզի ելքեր գտնվեին՝ լուծելու ուսուցիչների մասնակցության ծախսերի հարցերը: Հայաստանի կառավարությունից պահանջներ չունենք, բայց գուցե ստեղծվեր աջակցության ինչ-որ հիմնադրամ, որն իր ներդրումն ունենար «Ամառային դպրոցին» մասնակցել ցանկացողների նպատակների իրագործմանը:
–Պարո´ն Մսրլյան, Դուք նաև անխոնջ գիտնական եք ու պատմաբան: 1967-ից ղեկավարելով քոլեջը, այնուհանդերձ նաև ժամանակ եք ունենում զբաղվելու գիտությամբ: Որո՞նք են այն խնդիրները, որոնք դրված են Ձեր գիտական հետաքրքրությունների առանցքում:
– Ես պատմաբան եմ, ճիշտ նկատեցիք: Մինչ օրս հրատարակել եմ ութ գիրք: Ես ինձ ցեղասպանագետ եմ համարում, որովհետև սևեռումներիս կենտրոնում Ցեղասպանությունն է, մինչև Ցեղասպանությունն ո դրանից հետո ընկած ժամանակամիջոցի հետազոտությունը: Մեր պատմագիտությունը Ցեղասպանության «տարածքը»  դիտարկում է մինչև 1923 թվականը, մինչդեռ 1927-1929 թվականներին ևս մեծ զտումներ եղան, շատերին Թուրքիայում հարկադրեցին հեռանալ իրենց բնակավայրերից: Ահա այդ խնդիրները ևս դարձել են իմ գիտական հետաքրքրությունների նյութը: Հետևողական եմ Հայկական հարցի հանդեպ: Հայկական հարցի ուսումնասիրությունների մեջ իմ վաստակի համար արժանացել եմ ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր դոկտորի կոչմանը:
– Պարո´ն Մսրլյան, թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել մեր զրույցի համար և հուսալ, որ օրավուր քոլեջն առավել մեծ թվով սովորողներ կունենա, երբեք այնտեղից չի հեռանա հայ խոսքը:

Zaven Messerlian: “The Homeland-Diaspora relations are strong and unbreakable”
The RA Ministry of Diaspora hosted distinguished academic, principal Zaven Messerlian, who had a lot to share and present. Our interview was sometimes like a monologue because the longstanding principal of the Armenian Evangelical College in Beirut and the historian wanted to talk about the people who have made contributions to the development of the College throughout the years and who continue to make financial contributions to the College…
“Hayern Aysor”: Mr. Messerlian, I am pleased to meet you at the RA Ministry of Diaspora. I know you and have always followed your activities in academics. Nevertheless, I would like you to present the institution that you have been the principal of for many years.
Zaven Messerlian: The number of Armenian educational institutions established and active in the Diaspora is on the rise due to the growing number of Armenian Sunday schools, but there are traditionally established educational institutions that provide fundamental education and have gone down in our contemporary history. One of those educational institutions is the Armenian Evangelical College in Beirut, which is marking its 91st anniversary. It is one of the oldest educational institutions in the Diaspora. It was founded in Lebanon’s capital and is one of the most important educational landmarks of the country. It is the first institution of higher learning in the Armenian Diaspora, and its establishment led to the establishment of other highly recognized educational institutions. The children of families that survived the Armenian Genocide gathered here, and Armenian education became primary for them. Before 1933, our College was called the High School for Armenian Children, and in 1933, it joined the American High School for Armenians and was called the Armenian Evangelical Co-Ed High School. In 1952, it was moved to Kantar district of Beirut. It has all the conditions and offers a Bachelor’s program. It was accommodated in the Yeprem and Martha Pilibosian Building in 1971.
“Hayern Aysor”: Does the College have many graduates? Do they have their places in Lebanon’s society, politics, science and business?
Z. M.: We take pride in most of our graduates. Throughout the years, we have had 1,500 graduates. This is a large number for the Armenian Diaspora, particularly Lebanon because in the wake of the civil war in Lebanon, many left the country, and the devastating life in the country caused obstacles for the College, but we continued to carry out the mission of providing an education. Most of our graduates have held important posts within the Lebanese government. We have had state ministers and deputies, generals, as well as remarkable artists and literary figures. Today, our alumni are involved in every sphere in Lebanon.
“Hayern Aysor”: Emigration is noticeable in the Near East and in Lebanon. Many Armenian families are leaving the traditional community and choosing to live in Europe or the United States. Doesn’t this have an impact on the learners? Doesn’t it lead to distorsion?
Z. M.: That’s a good question. The military operations in the Near East and the war in Lebanon caused severe harm to the community. There was a year when we had more than 700 students, but we have even had 70 students. There has been some proportion over the past couple of years. Currently, there are 110-150 students. Of course, most of our students are from the districts and drive. The emigration of the Armenians from the districts had a negative impact on attendance. Let us add the fact that most of the learners are from socially disadvantaged families, and so tuition is a problem for some learners. The war had an impact on the College. It was seized 10 times due to its strategic position. The College is located in the west of Beirut, which was emptied of Armenians due to the war. Currently, there are rarely 2,000 Armenians living in that part of Beirut. Obviously, there are few schoolchildren (nearly 100). Overall, there are 70-120,000 Armenians in the community, compared to 200-225,000 prior to the war. Schools especially focus on preservation of the Armenian identity. The school has courses on Armenian language, history and religion, clubs (sports, Armenian history, theater, etc.), which are aimed at preserving the moral, spiritual and national spirit in the schoolchildren. The school also publishes annual newspapers (“Garni”, “Ani”), as well as the “Sipan” Yearbook. Students receive the books in English and Arabic.
“Hayern Aysor”: During my visit to the Haigazian University in Beirut two years ago, I was told that Haigazian University and your College also have foreign students. Doesn’t this change the national image of the educational institution?
Z. M.: You’re right. Today, the College has nearly 15 foreign students who study Armenian language and history. This is motivating because they participate in our events and competitions, the traditional cultural and educational events and prepare reports on episodes in Armenian history. With this, we contribute to the dissemination of Armenian history and culture. The College also becomes a center for preservation of the Armenian identity and advocacy of Armenians and Armenia.
“Hayern Aysor”: Has the College solved its financial problems? Aren’t there difficulties with maintenance?
Z. M.: Our College ensures its existence through tuitions and donations from alumni. There are many people who support our College with their charity acts. Our College initially carried out its activities through donations from the members of the Armenian Evangelical Association. It’s a tradition, and our successful alumni and the friends of our College, who are mainly from England and the United States, make their donations to the College with responsibility. I must thank all them because they have truly carried out pro-national initiatives. They highly appreciate the significance of an Armenian education and do everything possible to ensure the College’s existence.
“Hayern Aysor”: How would you evaluate the Homeland-Diaspora relations? Do you receive enough support from the Homeland?
Z. M.: Today, the Homeland-Diaspora relations are strong and unbreakable. In the past couple of years, we have been receiving a lot of support from the Ministry of Diaspora, which collaborates with the Ministry of Education and Science and provides us with beautiful maps, demonstrative materials and textbooks. However, I must say that we need maps of historical Armenia and materials devoted to that. The maps and materials at our disposal are very old and don’t include Cilician Armenia, Great Hayk (Mets Hayk), Small Hayk (Pokr Hayk) and more. Armenia’s educators have a lot to do in this regard. It gives me pleasure to say that the “Ari Tun” and “Diaspora Summer School” Programs of the Ministry of Diaspora have been very well received in our community. Our students’ visits to Armenia are inspiring, and many teachers have participated in the “Diaspora Summer School” Program, but there are problems with this as well. The low salaries of the teachers don’t allow all the teachers to participate in the program and cover airfare and pay for accommodations. I would like to see solutions to help the teachers cover their expenses for participation. We have demands from the Armenian government, but perhaps it could create a fund that would help those wishing to participate in the “Diaspora Summer School” Program achieve their goals.
“Hayern Aysor”: Mr. Messerlian, you are also an unwavering academic and historian. Since 1967, you have been the head of the College, but have also found time for academics. What are your issues of interest?
Z. M.: You’re right, I’m a historian. To this day, I have published eight books. I consider myself a genocide expert because Genocide is in my focus. I study the period prior to the Genocide and after the Genocide. Armenian historians view the “space” of the Genocide as the years before 1923, but there was also much ethnic cleansing in 1927-1929. Many Armenians were forced to leave their homes in Turkey. I have also studied those issues. I’m consistent with the Armenian Cause and have received the title of Honorable Doctor of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia for my merit.
“Hayern Aysor”: Mr. Messerlian, thank you for this interview. I hope the College has more students and that Armenian language is always spoken there.