Պետրոս Բաղդասարյան. «Հայը աշխատող, ստեղծագործ ազգ է, Եվրոպայում էլ կարող է ապրել, Ռուսաստանում էլ»
Պետրոս Բաղդասարյանը Դնեպրոպետրովսկի հայկական համայնքի ղեկավարն է: Հասկանալի պատճառներով Ուկրաինայում ապրող մեր հայրենակցի հետ զրուցը ծավալվեց ոչ միայն համայնքի շուրջ.
– Դնեպրոպետրովսկում մոտ 10000 հայ է ապրում: «Օջախ» հայկական համայնքը գործում է 1995 թվականից. հիմնադիրը ես եմ: Շատ համախմբված համայնք ունենք, միմյանց հետ համագործակցող, մեջք մեջքի տված՝ մեր գործերն առաջ ենք տանում:
Յոթ տարի առաջ համայնքը ձեռնարկեց եկեղեցու շինարարությունը, այն ամբողջությամբ ֆինանսավորվում է համայնքի անդամների կողմից: Մնացել է կատարել միայն ներքին հարդարման աշխատանքները: Եկեղեցու բակում տեղադրված է խաչքար, որը բերվել է Հայաստանից:
Մեկ տարի է արդեն՝ համայնքում գործում է կիրակնօրյա դպրոց, որտեղ ուսանում է մոտ 140 աշակերտ: Կապի մեջ ենք Սփյուռքի նախարարության հետ, անցյալ տարի գրքեր ենք ստացել:
Ունենք մշակութային կենտրոն, որտեղ գործում է պարախումբ, սպորտային խմբակներ: Նոր ենք հունի մեջ մտել, առաջիկայում բազմաբնույթ ծրագրեր իրականացնելու համար ավելի շատ հնարավորություններ կունենանք: Համագործակցում ենք տեղի վրացական, հրեական, անգամ ադրբեջանական համայնքի հետ: Ոչ մի լարվածություն չկա:
– Պարո´ն Բաղդասարյան, Ուկրաինայում տիրող իրավիճակն ինչպե՞ս է անդրադարձել համայնքի վրա:
– Հայերը չեզոք դիրք են բռնել: Իսկ համայնքը հասարակական կառույց է, և, բնականաբար, քաղաքական ընդհարումների չենք մասնակցում: Մենք օրենքին ենթարկվող ժողովուրդ ենք և այսօր էլ ենթարկվում ենք այն օրենքներին, որոնք գործում են Ուկրաինայում: Եղբայրական ժողովուրդներ են մեզ համար և´ ռուսները, և´ ուկրաինացիները: Մի կրոնի ժողովուրդ ենք, երկուսն էլ մեզ լավ ընդունում են, տեղ են տալիս, բայց քաղաքական հարցերի չենք մասնակցում:
– Իսկ ինչպիսի՞ն է համայնքի տրամադրվածությունը, ցանկանում են մնա՞լ Ուկրաինայում, թե՞ տեղափոխվել:
– Ոչ մի հայ այսօր տեղափոխվելու մտադրություն չունի. ես մեծամասնության կարծիքն եմ արտահայտում: Երկար տարիներ է` ապրում ենք այնտեղ, արդեն հիմնավորվել ենք: Դնեպրոպետրովսկի հայերը հիմնականում Բաքվից, Ղարաբաղից, Սումգայիթից են տեղափոխվել:
– Իսկ ապագան ինչպե՞ս եք տեսնում:
– Ուկրաինայի պետությունն այսօր ձգտում է դեպի Եվրոպա, ռուսական իշխանությունները այլ կարծիք ունեն: Իսկ մենք` հայերս, աշխատող, ստեղծագործ ազգ ենք, Եվրոպայում էլ կարող ենք ապրել, Ռուսաստանում էլ: Միայն ազգային հարց չբարձրացվի, տնտեսական, քաղաքական հարցերը մեզ այնքան էլ չեն անհանգստացնում:
Իսկ նման իրավիճակները հայերին ստիպում են ամուր կապ հաստատել հայրենիքի հետ, այդ պահերին է հայը գնահատում հայրենիքը, այդ պահերին է նժարին դրվում հողի, ազգի կապվածությունը:
– Իսկ Սփյուռքի նախարարության հետ համագործակցությունը ինչպիսի՞ն է:
-Անկեղծ կլինեմ. մի քիչ պասիվ ենք: Այս այցիս ընթացքում եղա նախարարությունում, այսուհետ կփորձենք կապերը զարգացնել, կփորձենք մասնակցել նախարարության կազմակերպած ծրագրերին: Հույս ունեմ, որ այսուհետ մեր համագործակցությունը շատ ավելի արդյունավետ կլինի:

Petros Baghdasaryan: “Armenians are creative and hard-working, and they can live in Europe and Russia”
Petros Baghdasaryan is head of the Armenian community of Dnepropetrovsk. For reasons known to us all, “Hayern Aysor”’s interview with our Ukrainian-Armenian compatriot was not just about the Armenian community.
Petros Baghdasaryan: There are nearly 10,000 Armenians living in Dnepropetrovsk. In 1995, I founded the “Ojakh” Armenian community. The members of the community stand united as one, cooperate and help each other out.
Seven years ago, members of the community started providing funding for the construction of a church, and the only thing left is the interior design. A cross-stone from Armenia has been placed in the churchyard.
An Armenian Sunday school was established a year ago and has nearly 140 students. We keep in touch with the Ministry of Diaspora, which provided books to us last year.
We have a cultural center that has a dance group and sport clubs. We’ve just gotten on track and will have more opportunities to carry out different kinds of programs in the future. We collaborate with the Georgian and Jewish communities, even the Azerbaijani community. There is no tension.
“Hayern Aysor”: Mr. Baghdasaryan, how has the situation in Ukraine impacted the Armenian community?
P. B.: The Armenians are neutral. The community is a non-governmental organization, and it’s clear that the members of the community don’t participate in the political clashes. We’re law-abiding citizens in Ukraine. The Russians and the Ukrainians are like our brothers. We have the same faith. The Russians and Ukrainians receive us well and give way to us, but we don’t get involved in politics.
“Hayern Aysor”: What is the mood within the community? Do the Armenians want to stay in Ukraine, or do they want to move?
P. B.: None of the Armenians wishes to move. I’m speaking on behalf of the majority. We’ve been living there for years and have already settled. The Armenians of Dnepropetrovsk are mainly the Armenians from Baku, Karabakh and Sumgait.
“Hayern Aysor”: How do you envision the future?
P. B.: The Ukrainian government wants to move toward Europe, but the Russian government tends to differ. We Armenians are creative and hard-working, and we can live in Europe and Russia. The only thing that we wouldn’t want is to raise the ethnic issue. We’re not too concerned about economic and political issues.
Such situations make Armenians establish strong ties with the homeland. That’s when Armenians appreciate the homeland. That’s when we weigh out the relationship between the land and the nation.
“Hayern Aysor”: How is the collaboration with the Ministry of Diaspora?
P. B.: To be honest, we’re a little passive. During my visit, I visited the Ministry of Diaspora. From now on, we’ll try to enhance ties and try to participate in the Ministry’s programs. I hope the cooperation will be much more effective.