Տեղի կունենա ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվերով հրատարակված 3 գրքի շնորհանդեսը
Ապրիլի 18-ին, ժ.14:00-ին տեղի կունենա ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվերով հրատարակված 3 գրքի շնորհանդեսը (հասցեն՝ Վ.Սարգսյան 26/1, Էրեբունի Պլազա բ/կ, 9-րդ հարկ, «Էրեբունի» դահլիճ):
Միջոցառման մասնակիցներին կողջունի ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը:
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի եվրոպական և միջազգային իրավունքի ամբիոնի հետ համատեղ հրատարակված «Հայոց ցեղասպանությունը միջազգային իրավական փաստաթղթերում» ժողովածուի մեջ ամփոփված են Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող հիմնական միջազգային իրավական փաստաթղթերը, որոնց մեծ մասը առաջին անգամ է ներկայացվում հայերեն լեզվով:
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Սփյուռքի հետազոտությունների բաժնի հետ համատեղ իրականացրած «Միգրացիան և հայկական նոր սփյուռքը» էթնոսոցիոլոգիական հետազոտությունը նվիրված է բնակչության միգրացիային և դրա արդյունքում ձևավորված որակապես նոր հայկական սփյուռքում էթնիկ գոյատևմանը:
ՀՀ ԳԱԱ Հ.Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի հետ համատեղ հրատարակված «Արդի լեզվաքաղաքականության խնդիրները» Մայրենիի օրվան նվիրված գիտաժողովի նյութերի ժողովածուն նվիրված է արդի լեզվաքաղաքականության խնդիրներին, առկա մարտահրավերներին:

3 books published by the order of the RA Ministry of Diaspora to be presented
Three books published by the order of the RA Ministry of Diaspora will be presented at Erebuni Plaza on Apr. 18 at 14:00 (Address: 26/1 V. Sargsyan Street, Erebuni Plaza Business Center, 9th floor, Erebuni Hall).
The event will begin with welcoming remarks by RA Acting Minister of Diaspora Hranush Hakobyan.
The collection entitled The Armenian Genocide in International Legal Documents and published in collaboration with the Chair of European and International Law of the YSU Faculty of Law recaps the major international legal documents relating to the Armenian Genocide. Most of the documents are being presented in Armenia for the first time.
The ethno-sociological study on Migration and the New Armenian Diaspora conducted in association with the Diaspora Research Department of the Institute of Archaeology and Ethnography of the NAS RA is devoted to the migration of a population and the ethnic survival in the qualitatively new Armenian Diaspora established as a result of that migration.
The anthology of the conference dedicated to Mother Language Day entitled “Current Issues of Language Policy” published in association with the H. Atcharyan Language Institute of the NAS RA is devoted to the current language policy issues and challenges.