Տեղի կունենա ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվերով հրատարակված 3 գրքի շնորհանդեսը
Ապրիլի 18-ին, ժ.14:00-ին տեղի կունենա ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվերով հրատարակված 3 գրքի շնորհանդեսը (հասցեն՝ Վ.Սարգսյան 26/1, Էրեբունի Պլազա բ/կ, 9-րդ հարկ, «Էրեբունի» դահլիճ):
Միջոցառման մասնակիցներին կողջունի ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը:
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի եվրոպական և միջազգային իրավունքի ամբիոնի հետ համատեղ հրատարակված «Հայոց ցեղասպանությունը միջազգային իրավական փաստաթղթերում» ժողովածուի մեջ ամփոփված են Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող հիմնական միջազգային իրավական փաստաթղթերը, որոնց մեծ մասը առաջին անգամ է ներկայացվում հայերեն լեզվով:
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Սփյուռքի հետազոտությունների բաժնի հետ համատեղ իրականացրած «Միգրացիան և հայկական նոր սփյուռքը» էթնոսոցիոլոգիական հետազոտությունը նվիրված է բնակչության միգրացիային և դրա արդյունքում ձևավորված որակապես նոր հայկական սփյուռքում էթնիկ գոյատևմանը:
ՀՀ ԳԱԱ Հ.Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի հետ համատեղ հրատարակված «Արդի լեզվաքաղաքականության խնդիրները» Մայրենիի օրվան նվիրված գիտաժողովի նյութերի ժողովածուն նվիրված է արդի լեզվաքաղաքականության խնդիրներին, առկա մարտահրավերներին:

Состоится презентация трех книг, изданных по заказу Министерства Диаспоры РА
16 апреля в 14:00 состоится презентация трех книг, изданных по заказу Министерства Диаспоры РА (адрес: В.Саркисяна, 26/1, бизнес-центр «Эребуни Плаза», 9 этаж, зал «Эребуни»). Участников мероприятия поприветствует исполняющая обязанности министра Диаспеоры РА Грануш Акопян.
В изданном совместно с кафедрой европейского и международного права юридического факультета ЕГУ сборнике «Геноцид армян в международных юридических документах» собраны основные междунапродные юридические документы, каксающиеся Геноцида армян, большая часть которых на армянском языке представляется впервые.
Этносоциологические исследование «Миграция и новая армянская Диаспора», осуществленное совместно с отделом исследования Диаспоры �?нститута археологии и этнографии НАН РА, посвящено миграции населения и этническому существованию  сформировавшейся в следствие этого качественно новой армянской Диаспоры.
Сборник материалов научного симпозиума «Современные проблемы языковой политики», посвященного Дню родного языка, изданный совместно с �?нститутом языка имени Г.Ачаряна НАН РА посвящен современным проблемам языковой политики и имеющимся вызовам.