ՀՀ նորանշանակ վարչապետն այցելեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին
Ապրիլի 14-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետության նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին:
Հանդիպմանը Նորին Սրբությունն իր օրհնությունն ու շնորհավորանքները բերեց տիար Հ. Աբրահամյանին ՀՀ վարչապետի պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` արդյունաշատ իրագործումներ մաղթելով նրան Հայրենիքի բարօր կյանքի կերտման առաքելության մեջ:
Ամենայն Հայոց Հայրապետն իր խոսքում անդրադարձավ երկրի և ժողովրդի առջև ծառացած բազում դժվարություններին` հույս հայտնելով, որ նորոնշանակ վարչապետը տարիների իր փորձառությամբ և վաստակով դրական տեղաշարժեր և փոփոխություններ կարձանագրի հայոց կյանքում:
Զրույցի ընթացքում Նորին Սրբությունը գոհունակությամբ անդրադարձավ նաև Եկեղեցի-պետություն հարաբերություններին և առկա ազգօգուտ համագործակցությանը Հայ Եկեղեցու և հայրենի պետության տարբեր կառույցների միջև: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հաստատեց, որ Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածինը, հավատարիմ իր ազգային առաքելությանը, պիտի շարունակի իր զորակցությունը բերել հայրենի իշխանություններին իրենց հայրենանվեր ձեռնարկումներում և անկախ պետականության զորացման գործում:
Իր հերթին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հաստատեց, որ հանձնառու է և վճռակամ` առկա խնդիրների հաղթահարման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերը կատարելու և արդարացնելու ժողովրդի սպասումները: ՀՀ վարչապետը նաև հավաստիացրեց, որ ինչպես միշտ, շարունակելու է ջանքեր գործադրել Հայ Եկեղեցու և ՀՀ կառավարության միջև կապերի առավել ջերմացման ու ամրապնդման համար:

Новоназначенный премьер-министр РА посетил Первопрестольный Святой Эчмиадзин
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II 14 апреля принял в Первопрестольном Святом Эчмиадзине новоназначенного премьер-министра Республики Армения Овика Абрамяна.
В ходе встречи Его Святейшество благословил и поздравил господина О.Абрамяна в связи со вступлением в ответственную должность премьер-министра РА, пожелал ему плодотворных свершений в миссии обеспечения благополучной жизхни Родины.
В своей речи Армянский Патриарх коснулся множества трудностей, стоящих перед страной и народом, выразив надежду, что новоназначенный премьер-министр, благодаря своему многолетнему опыту и заслугам, сумеет внести позитивные перемены в армянскую жизнь.
В ходе беседы Его Святейшество с удовлетворением коснулся также взаимоотношений церковь-государство и нынешнего сотрудничества на благо нации между Армянской Церковью и различными структурами государства. Католикос Всех армян подтвердил, что Первопрестольный Святой Эчмиадзин, верный своей национальной миссии, продолжит свою поддержку родных властей в их патриотических начинаниях и в деле развития независимой государственности.
В свою очередь, премьер-министр Овик Абрамягн подтвердил, что полон решимости предпринять необходимые шаги в преодолении имеющихся проблем и оправдать ожидания народа. Премьер-министр РА заверил также, что как всегда продолжит прилагать усилия к еще большему сближению и укреплению связей между Армянской церковью и правительством РА.