«Հավերժի ճամփորդը»՝ Ավստրալիայում
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Ավստրալիայի հայ համայնքների կրթմշակութային հիմնախնդիրների լուծմանն աջակցության» ծրագրի շրջանակներում Սիդնեյ մեկնեցին ՀՀ վաստակավոր արտիստ Սարգիս Նաջարյանը, Արարատյան Հայրապետական թեմի «Ծաղկազարդ» համախմբի երգչուհիներ Լիլիթ Գրիգորյանը և Ռոզա Հովսեփյանը՝ հայ համայնքին ներկայացնելու Կոմիտասին նվիրված «Հավերժի ճամփորդը» ներկայացումը:
Առաջին ցուցադրությունը տեղի ունեցավ ապրիլի 11-ին Հայ Առաքելական Ս.Հարություն եկեղեցում: Նրանց ներկայացրեց Ռամկավար ազատական կուսակցության Ավստրալիայի մասնաճյուղի ատենապետ, «Սփյուռք-Հայրենիք» համագաղութային մարմնի և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ավստրալիայի մասնաճյուղի անդամ Հայկ Լեփեջյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի Հայոց թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տ. Հայկազուն եպիսկոպոս Նաջարյանը, արժ. հայր Ավետիս Համբարձում­յա­նը, Բազմամշակութային և փոխհարաբերության հանձնախմբի նախագահ Ստեփան Քրքյաշարյանը, Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի տրանսպորտի նախարար Գլեդիս Բերեջիկլյանը, Վուիլըբիի քաղաքապետարանի անդամներ, համայնքում գործող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, դպրոցների տնօրեններ և այլ հյուրեր:
Ներկաները հնարավորություն ունեցան ապրելու Կոմիտասով, տեղեկանալու նրա կյանքի մանրամասներին, վայելելու նրա անզուգական երաժշտությունը:

«Вечный странник» в Австралии
В рамках программы Министерства Диаспоры РА «Содействие решению образовательно-культурных проблем армянской общины Австралии» в Сидней  отбыли Заслуженный артист РА Саркис Наджарян, певицы хора «Цахказард» Араратской Патриаршей епархии Лилит Григорян и Роза Овсепян, чтобы представить армянской общине посвященный Комитасу спектакль  «Вечный странник».
Первый спектакль состоялся 11 апреля в Армянской Апостольской церкви Св. Аруитюн. Участников представил председатель Австралийского отделения партии Рамкавар-Азатакан, член общеколониального органа «Диаспора-Родина» и Австралийского филиала общеармянского фонда «Айастан» Айк Лепечян.
На мероприятии присутствовали предстоятель армянской епархии Австралии и Новой Зеландии епископ Айказун Наджарян, достопочтимый Отец Аветис Амбарцумян, председатель комиссии  по культуре и взаимодействию Степан Кркяшарян, министр транспорта Австралийского штата Новый Южный Уэльс  Гледис Береджиклян, члены мэрии Вуилби, директора школ и другие гости.
Присутствующие имели возможность наслаждаться произведениями Комитаса, узнать подробности его жизни.