Գրքերի շնորհանդես Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնում
Մարտի 23-ին Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի հյուրն էր   Երևանից ժամանած լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը: Հանդիպումը թբիլիսահայ հասարակայնության հետ անկախ լրագրողը սկսեց՝ ներկայացնելով «Սիվիլիթաս»  հիմնադրամը, որի հիմնադիր  նախագահն է  ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար, այժմ  Ազգային ժողովի անդամ  Վարդան Օսկանյանը:
Այնուհետև  տեղի ունեցավ Վ. Օսկանյանի «Անկախության ճանապարհով» գրքի շնորհանդեսը: Սույն գրքում  ՀՀ նախկին արտգործնախարարը  պատմում է  երկրի առաջին դիվանագետի պաշտոնում  իրականացրած աշխատանքների մասին, որոնք  պարունակում են  բանավեճերի,  դիվանագիտական մոտեցումների  հետաքրքիր պահեր: Բանախոսը  տեղեկացրեց, որ Վ. Օսկանյանի  գրքում հատուկ  գլուխ է  հատկացված  Հայաստանի Հանրապետության հետ  հարևան Վրաստանի վարած քաղաքականությանը, երկրի շրջափակման և  մեկուսացման տարիներին  իրականացրած գործունեությանը, դիվանագիտական այն մեծ աշխատանքին, որ կատարում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը  Վարդան Օսկանյանի գլխավորությամբ՝ Վրաստանի միջով ապահովելով   ՀՀ  ելքը արտաքին աշխարհ:
Թաթուլ Հակոբյանը ներկայացրեց նաև իր  հեղինակությամբ «Արցախյան օրագիր. կանաչ ու սև» և  «Հայացք Արարատից. հայերը և թուրքերը» գրքերը: Հատկանշական է, որ Հակոբյանի գրքերը  թարգմանված են նաև  թուրքերեն, և դրանք լույս են սփռում շատ հարցերի վրա: Գրքերի հեղինակը  պատմեց, թե ինչպես է ընթացել շնորհանդեսը Ստամբուլում, հատկապես  ինչն է հետաքրքրել ներկաներին, և  նշեց, թե  ինչ հետաքրքրությամբ են թուրքերը  ձեռք բերել վերոհիշյալ գրքերը:
Այնուհետև  հեղինակը պատասխանեց լսարանին հետաքրքրող հարցերին, որոնք առանձնապես վերաբերում էին արցախյան պատերազմին, թուրքերի և ադրբեջանցիների  մոտեցումներին արցախյան հերոսամարտին  և  հատկապես Ցեղասպանության հարցին:

Презентация трех книг в центре «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии
23 марта, 2014 года, в центре «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии гостил прибывший из Еревана журналист Татул Акопян. В начале встречи с армянской общественностью Тбилиси он представил фонд «Сивилитас», учредитель и председатель которого – Вардан Осканян, экс-министр �?Д Армении, ныне член Национального Собрания.
В своем слове докладчик отметил, что уже стало традицией вышеупомянутого фонда в ходе встреч с общественностью представлять годовой отчет о выполненных работах. На этот раз он опубликован под заглавием «Армения -2013: год ожиданий и сюрпризов». Отчет раздали присутствующим.
После этого журналист провел презентацию книги Вардана Осканяна «По пути независимости». В этой книге экс-министра �?Д Армении вынес на публику работы, осуществленные в бытность его первым дипломатом страны, которые включают дискуссии, споры, дипломатические шаги. Докладчик сообщил собравшейся в зале аудитории, что в книге Вардана Осканяна выделена отдельная глава о политике, которая велась в соседней с Грузией стране, о деятельности, осуществленной в годы изоляции и блокады, когда единственный выход Армении во внешний мир был через Грузию, о той огромной дипломатической работе, которую вело Министерство иностранных дел Армении под руководством Вардана Осканяна.
Татул Акопян также представил свои книги «Арцахский дневник: Зеленое и черное» и «Взгляд с Арарата: армяне и турки». Следует отметить, что книги Акопяна переведены и на турецкий язык, они проливают свет на многие вопросы. Автор книг рассказал, как проходила презентация в Стамбуле, в частности что интересовало аудиторию, и отметил, с каким интересом турки приобретали вышеупомянутые книги.
После автор ответил на вопросы аудитории, которые в особенности относились к Арцахской войне, подходу турков и азербайджанцев к Арцахской войне и конкретно к вопросу геноцида.