Ի՞նչ պետք է սովորեն հայերը Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանից
Այս հոդվածի նպատակն է դասեր քաղել Սիրիայի Քեսապ հայկական քաղաքի վրա վերջերս կատարված հարձակումներից:
Անցյալ շաբաթ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երկու հանդուգն քայլեր ձեռնարկեց. նախ՝ փակեց Թուրքիայում 12 միլիոն անդամ ունեցող «Թվիթեր» սոցիալական լրատվական կայքը՝ իր և իր ներքին շրջապատի կոռուպցիայի մասին բացահայտումները քողարկելու համար, երկրորդ՝ աջակցեց և հրահրեց ջիհադական զինյալների ներխուժումը Սիրիայի հյուսիսարևմտյան հատվածում գտնվող, Թուրքիային սահմանակից Քեսապ քաղաքը:
Ի՞նչ ընդհանուր բան կարող է լինել այս, թվում է, իրար հետ կապ չունեցող երկու իրադարձությունների միջև:
Էրդողանն անձամբ անուղղակիորեն պատասխանեց այս հարցին մարտի 20-ի քարոզարշավի հանրահավաքի ընթացքում. «մենք կվերացնենք Թվիթերը: Ինձ չի հետաքրքրում, թե միջազգային հանրությունն ինչ է ասում: Բոլորը կտեսնեն Թուրքիայի Հանրապետության ուժը»:
Ակնհայտ է, որ Թուրքիայի վարչապետին չի մտահոգում, որ նա կքննադատվի խոսքի ազատության ժողովրդավարական սկզբունքը ոտնահարելու և որպես բռնակալ- խուլիգան հանդես գալու համար: Նա ասում և անում է այն ամենը, ինչը, նրա կարծիքով, բխում է Թուրքիայի կամ իր սեփական շահերից:
Միացյալ Նահանգների պաշտոնյաների հակազդեցությունը Էրդողանի համացանցային ճնշումների հանդեպ սին խոսքերից այն կողմ չանցավ: Միավորված ազգերի կազմակերպությունում ԱՄՆ դեսպան Սամանտա Փաուերն իր թվիթերյան էջում գրեց հետևյալ մեկնաբանությունը. «Խորապես մտահոգիչ է, որ Թուրքիան փակել է «Թվիթերը»: Տեղեկատվության հասանելիության արգելափակումն անհամատեղելի է ժողովրդավարության հետ. աջակցե´ք այն վերաբացելու քաղաքացիների պահանջին»: ԱՄՆ պետքարտուղարի հասարակայնության հետ կապերի գծով օգնական, «Լոս Անջելես թայմս» թերթի նախկին գործադիր խմբագիր Դուգլաս Ֆրանցը, որն ստիպված հրաժարական էր տվել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հոդվածի հրապարակման արգելափակումից հետո, Էրդողանի հակաթվիթերյան քայլը բնութագրեց որպես «21-րդ դարի գրքի այրում»: Նմանատիպ միամիտ քննադատություններ հնչեցին նաև Պետդեպարտամենտի խոսնակ Ջեն Փսակիի, Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեյ Քարնիի և Եվրամիության հեռահաղորդակցության հարցերով հանձնակատար Նելլի Քրուսի կողմից:
Արդյոք Էրդողանը մտահոգվո՞ւմ է այս բանավոր խարազանումներից: Ամենևին էլ ոչ: Նա արհամարհում է դրանք: Էրդողանն արդեն երկու տարով արգելափակել էր «Յութուբը», քանի որ կայքում տեղադրվել էին Քեմալ Աթաթուրքի հասցեին վիրավորական տեսանյութեր: Թուրքիայի վարչապետն սպառնում է նաև արգելել «Ֆեյսբուքը» և «Յութուբը» մարտի 30-ի ընտրություններից հետո:
Ինչո՞ւ հայ ղեկավարները՝ Հայաստանում և Սփյուռքում, ավելի հանդուգն չեն վարվում Էրդողանի նման, հատկապես, երբ վտանգի տակ է հայերի գոյությունը: Ամենահարմար պահն է նման հարց բարձրացնելու` ջիհադիստների կողմից Քեսապ ներխուժելուց, հայերին պատանդ վերցնելուց, նրանց տները թալանելուց և եկեղեցիները պղծելուց հետո:
Ցավոք, ամերիկահայ կազմակերպությունների կողմից ԱՄՆ պաշտոնյաներին ուղղված բազում խնդրանքները` օգնելու հայերին և մյուս սիրիական քրիստոնյաներին, անարձագանք են մնում: Մարտի 24-ին Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը մեկ այլ խիստ նամակ հղեց նախագահ Օբամային՝ պահանջելով Սպիտակ տան և Կոնգրեսի անհապաղ միջամտությունը` կանգնեցնելու համար Քեսապի վրա հարձակումները: Չի թվում, որ ԱՄՆ կառավարությունը հետաքրքրված է սիրիահայերի և այլ փոքրամասնությունների աղետալի վիճակով, քանի որ Վաշինգտոնը համակված է Բաշար ալ-Ասադի վարչակարգը տապալելով և անտեսում է անմեղ կյանքերի կորուստը:
Հայերը չպետք է բավարարվեն միայն գլուխները թափահարելով և բողոքելով միմյանց Սիրիայից եկող ողբերգական լուրերի մասին: Նրանք պետք է արթնանան համընդհանուր թմբիրից և համարձակ քայլեր ձեռնարկեն: Պետք է ամենօրյա ցույցեր կազմակերպել ամերիկյան խոշոր քաղաքներում, և ամերիկյան, բրիտանական, ֆրանսիական, սաուդական և թուրքական դեսպանատների ու հյուպատոսարանների առջև ամբողջ աշխարհում՝ բողոքելով նրանց կողմից, այսպես կոչված, ապստամբների զինման դեմ, որոնք առևանգում և սպանում են սիրիահայերին, ի թիվս այլոց:
Պետք է անհապաղ հանդիպումներ անցկացնել ամերիկյան, բրիտանական և ֆրանսիական բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ պահանջելով, որ նրանք անմիջապես դադարեցնեն բոլոր տեսակի զենքերի մատակարարումն ու ֆինանսական աջակցությունը «ապստամբներին» Սիրիայում, մինչև նրանց կողմից խաղաղ բնակչության վրա հարձակումների դադարեցումը:
2002 թվականին ես մի հոդված էի գրել հետևյալ վերնագրով` «Հայ «մուկը» պետք է ավելի հաճախ մռնչա»: Ըստ էության, այն կոչ էր ավելի համարձակ գործողությունների: Ես անդրադարձել էի Վիլյամ Սարոյանի «Հայ մուկը» պատմվածքին, որտեղ խիզախ մուկն իր վճռական վարքագծով կարողանում է պաշտպանել ինքն իրեն ավելի վայրագ գազաններից:
Լուռ ու անտարբեր մնալն անընդունելի է, մանավանդ այն ժամանակ, երբ մեր հայրենակիցները կոտորվում են Սիրիայում: Երկչոտ պահվածքը միայն քաջալերում է հայ ժողովրդի թշնամիներին:
Հայերը պետք է նախաձեռնող լինեն, այլ ոչ թե արձագանքող: Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցի նախաշեմին նրանք չեն կարող լուռ ականատեսներ լինել, մինչ թուրքական կառավարությունը և նրա դաշնակիցները ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն ձեռնամուխ են լինում հայերի մի նոր բնաջնջման Սիրիայում:
Հայերը պետք է բարձրաձայնեն, բողոքեն և ավելի ազդեցիկ միջոցներ ձեռնարկեն իրենց հայրենակիցներին պաշտպանելու համար աշխարհի չորս անկյուններում: Նրանք պետք է դառնան ՄՌՆՉԱՑՈՂ «մուկ»:

Чему должны научиться армяне у премьер-министра Турции Эрдогана?
Цель этой статьи – извлечь уроки из нападений, совершенных совсем недавно на армянонаселенный город Кесаб в Сирии.
На прошлой неделе премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган предпринял два дерзких шага: во-первых – закрыл социальный сайт «Твиттер», имеющий 12 млн пользователей в Турции, для сокрытия разоблачений о коррупции с его участием и участием его ближайшего окружения, во вторых – поддержал и спровоцировал вторжение боевиков-джихадистов в приграничный с Турцией город Кесаб, находящийся в северо-западной части Сирии.
Что может быть общего между этими двумя, казалось бы, не имеющими между собой никакой связи, событиями?
Сам Эрдоган косвенно ответил на этот вопрос в ходе митинга 20 марта, состоявшегося в рамках его агитационной кампании: «Мы искореним «Твиттер». Меня не интересует, что говорит международное сообщество. Все увидят силу Турецкой Республики».
Очевидно, что премьер-министра Турции не заботит, что его раскритикуют за попрание демократического принципа свободы слова и выступление в качестве диктатора-хулигана. Он говорит и делает все то, что, по его мнению, исходит из интересов Турции или его личных интересов.
Противодействие должностных лиц Соединенных Штатов не пошло дальше пустых слов относительно интернет-давления на Эрдогана. Посол США в Организации Объединенных Наций Саманта Пауэр в своем микроблоге в «Твиттер»-е написала следующий комментарий: «Вызывает сильное беспокойство то, что Турция закрыла «Твиттер». Блокирование доступа к информации несовместимо с демократией: поддержите требование граждан о его разблокировании». Помощник госсекретаря США по линии связей с общественностью, бывший исполнительный редактор газеты «Лос-Анджелес Таймс» Дуглас Франц, который вынужден был подать в отставку после того, как статья о Геноциде армян была запрещена к публикации, охарактеризовал шаг Эрдогана, направленный против «Твиттер»-а, как «сожжение книги 21-го века». Подобные наивные критические высказывания прозвучали также со стороны пресс-секретаря Госдепартамента Джен Псаки, пресс-секретаря Белого дома Джея Карни и комиссара Евросоюза по вопросам телекоммуникаций Нелли Крус.
Разве Эрдогана беспокоят подобные устные порицания? Вовсе нет. Он игнорирует их. Эрдоган однажды уже блокировал на два года «Youtube», поскольку на сайте были помещены оскорбительные видеоматериалы о Кемале Ататюрке. Премьер-министр Турции угрожает также запретить «Facebook» и «Youtube» после выборов 30 марта.
Почему армянские руководители в Армении и Диаспоре не поступают, подобно Эрдогану, более смело, особенно, когда существование армян ставится под угрозу? Сейчас самый удобный момент поднять подобный вопрос, после того, как джихадисты вторглись в Кесаб, взяли армян в заложники, разграбили их дома и осквернили церкви.
К сожалению, неоднократные просьбы организаций американских армян, адресованные должностным лицам США, оказать помощь армянам и другим сирийским христианам, остаются без ответа. 24 марта Американский комитет «Ай Дат» направил жесткое письмо президенту Обаме, потребовав незамедлительного вмешательства Белого дома и Конгресса для пресечения атак на Кесаб. Кажется, что правительство США не интересует катастрофическое положение сирийских армян и других меньшинств, поскольку Вашингтон преисполнен желанием свергнуть режим Башара Асада и игнорирует человеческие потери.
Армяне не должны ограничиваться лишь качанием голов и жалобами друг другу по поводу трагических вестей, поступающих из Сирии. Они должны очнуться от всеобщего полузабытья и предпринять смелые шаги. Нужно ежедневно организовывать митинги в крупных американских городах, перед американскими, британскими, французскими, саудовскими и турецкими посольствами и консульствами по всему миру, протестуя против того, что эти страны обеспечивают оружием так называемых мятежников, которые похищают и убивают, в числе прочих, сирийских армян.
Нужно безотлагательно провести встречи с высокопоставленными лицами США, Великобритании, Франции, требуя, чтобы они немедленно прекратили поставки любых видов вооружений и финансовую помощь «мятежникам» в Сирии, до тех пор, пока те не перестанут нападать на мирное население.
В 2002г. я написал статью под названием «Армянская мышь должна чаще рычать». По сути, это был призыв к более смелым действиям. Я тогда обратился к рассказу Вильяма Сарояна «Армянская мышь», в котором отважная мышь своим решительным поведением оказывается в состоянии защититься от более диких зверей.
Молчать и оставаться безучастными неприемлемо, тем более, тогда, когда наших соотечественников режут в Сирии. Пугливое поведение лишь раззадоривает врагов армянского народа.
Армяне должны быть инициативными, а не реагирующими. В преддверии столетия Геноцида армян они не могут оставаться молчаливыми свидетелями, в то время как турецкое правительство и его союзники прямо или косвенно осуществляют новое истребление армян в Сирии.
Армяне должны возвысить свой голос, протестовать и принять более действенные меры для защиты своих соотечественников во всех четырех частях света. Армянский народ должен стать рычащей «мышью».