Հայաստանի և Սփյուռքի միջև փոփոխվող փոխհարաբերությունները
Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարությունն անցյալ տարվա դեկտեմբերին մի խումբ մասնագետների և վերլուծաբանների հրավիրել էր Երևան՝ քննարկելու Սփյուռքի փոփոխվող դերը Հայրենիքի նկատմամբ: «Հարափոփոխ աշխարհ, փոփոխվող Սփյուռք» խորագրով կլոր սեղան-քննարկման մասնակիցները եկել էին Միացյալ Նահանգներից, Ռուսաստանից, Արգենտինայից, Գերմանիայից, Ուկրաինայից, Լիբանանից և Հայաստանից:
Քննարկումը նվիրված էր Սփյուռքի ձևավորումներին, առկա մարտահրավերներին, Հայաստան-Սփյուռք գործակցությանը, Հայաստանի և Սփյուռքի միջև առավել սերտ համագործակցության կատարելագործմանը, աշխատանքի նոր ձևերի և միջոցների  փնտրտուքին ու հեռանկարներին:
Ստորև ներկայացնում եմ հատվածներ հանդիպման ժամանակ իմ ունեցած ելույթից.
Հայաստանի անկախացումից հետո Սփյուռքը կանգնեց բոլորովին մի նոր կացության առջև: Շատ սփյուռքահայեր անակնկալի եկան ազատ Հայաստանի վաղեմի բաղձալի երազանքի հանկարծակի իրականացումից: Նոր բառեր հայտնվեցին նրանց բառապաշարում՝ Արցախ, երկրաշարժ, շրջափակում, արձանագրություն, ընդդիմություն, կոալիցիոն կառավարություն, իշխանափոխություն:
Սփյուռքահայերի մեծ մասի համար շատ դժվար էր տարանջատել անհատի, համայնքի կամ կազմակերպության գործողությունները պետության իրավասություններից ու պարտավորություններից: Միաժամանակ, Հայաստանի նոր ղեկավարները լիովին չըմբռնեցին սփյուռքահայերի հայրենասիրական զգացումները, ցանկություններն ու իղձերը, ինչի հետևանքով անախորժ խրամատ առաջացավ երկու կողմերի միջև:
Հարցն ավելի բարդ է, քանի որ Սփյուռքը միաձույլ գոյություն չէ, այլ կազմված է բազմաթիվ և բազմատեսակ սփյուռքներից,  յուրաքանչյուրն ունի իր առանձնահատկությունները` հաստատվելով և ապրելով տարբեր ժամանակշրջաններում, օտար երկրներում և գոյատևելով տարբեր լեզվամշակութային ազդեցությունների տակ:
Երբ Հայաստանում լրագրողներն ինձ հարցնում են այս կամ այն հարցի վերաբերյալ Սփյուռքի տեսակետների մասին, ես դժվարանում եմ պատասխանել այդ հարցին: Ինչպե՞ս կարող է որևէ մեկն ընդհանրական ներկայացնել յոթ միլիոն սփյուռքահայերի բազմաբնույթ տեսակետները: Սփյուռքի մեծամասնության կարծիքն արտացոլելու համար պետք է կազմակերպել համահայկական մի կառույց կամ ընդլայնել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործառույթները հանգանակությունից անդին կամ էլ ստեղծել բոլորովին նոր կառույց, որը կներկայացնի Հայաստանից և Արցախից դուրս ամբողջ աշխարհի հայությանը` «մեկ հայ, մեկ քվե» սկզբունքի հիման վրա: Այս ձևով ընտրված ներկայացուցիչներն իրավասու կլինեն խոսել սփյուռքահայերի անունից և պարբերաբար հանդիպումներ ունենալ Հայաստանի ու Արցախի ղեկավարությունների հետ` ճշտելու համազգային առաջնահերթությունները և խորհրդակցելու խնդրահարույց հարցերի շուրջ:
Հայ ժողովրդի բոլոր երեք թևերի (Հայաստան, Արցախ և Սփյուռք) ղեկավարները կարող են այնուհետև քննարկել իրենց դիրքորոշումները և համաձայնել դերերի բաժանմանը: Այսպիսի քաղաքակիրթ և ազգային շահերից բխող մոտեցումն ավելի նախընտրելի է, քան հարատև ներքին պայքարներն ու բախումները,  որոնք երբեմն տեղ են գտնում, ինչպես դա եղավ Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման ժամանակ:
Նախընտրելի է, որ Հայաստանի իշխանություններն ավելի նրբանկատ լինեն սփյուռքահայերին հուզող կարևոր հարցերի նկատմամբ և խորհրդակցեն նրանց հետ՝ նախքան այդ հարցերի շուրջ վերջնական որոշումներ կայացնելը:
Հասկանալի է, անշուշտ, որ Հայաստանի ղեկավարները պարտավոր չեն ընդունել որևէ մեկի հրահանգները երկրի սահմաններից դուրս: Միաժամանակ, բոլոր հարցերի շուրջ վերջնական որոշում կայացնելիս, այնուամենայնիվ, նրանք բարոյական և ազգային պարտավորություն ունեն` նկատի ունենալու սփյուռքահայ գլխավոր կազմակերպությունների դիրքորոշումը` Սփյուռքի ընտրովի կառույցի բացակայության պայմաններում: Ամեն դեպքում, Հայաստանի իշխանությունները պատասխանատու են ազգի առաջ իրենց ընդունած որոշումների համար: Նրանք կգնահատվեն, երբ ճիշտ որոշումներ կկայացնեն և կքննադատվեն սխալներ գործելիս:
Պետք է նշել, որ Սփյուռքի ընտրովի կառույցի ստեղծումը  թեև խիստ դժվար իրագործելի է, սակայն շատ ավելի ընդգրկուն և ներկայացուցչական է, քան թե նշանակովի մարմինները կամ կազմակերպությունները՝ չնայած նրանց ազգանվեր աշխատանքին, որոնք ներկայացնում են սոսկ իրենց անդամներին: Անհրաժեշտ է ներգրավել մեր ժողովրդի լայն խավերին, որպեսզի ավելի արդյունավետ դառնան մեր ազգային աշխատանքները, մանավանդ այս օրերին, երբ Ադրբեջանն ու Թուրքիան կազմակերպում են իրենց սփյուռքները և տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ ծախսում խոչընդոտելու համար մեր արդար պահանջները Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին:
Ինչպես հաճախ սիրում ենք կրկնել` «Ադրբեջանը նավթ ունի, Վրաստանը` ծով, իսկ Հայաստանը` Սփյուռք»: Սակայն  անկազմակերպ և հետզհետե հյուծվող Սփյուռքը շատ քիչ արժեք կներկայացնի մեր ազգային հարցերում և ո´չ կարող է ինքն իրեն պահել և գոյատևել, ո´չ էլ օգտակար լինել Հայրենիքին:
Բոլորս պետք է հնարավոր ամեն ինչ անենք, որպեսզի հզոր Հայրենիք և ուժեղ Սփյուռք ունենանք: Դրանցից յուրաքանչյուրի գոյությունն ու գոյատևումը կախված է մյուսի կենսունակությունից:  Չնայած Սփյուռքի նախարարության արդյունավետությանը` պետք է գիտակցենք, որ անհրաժեշտ աշխատանքն այնքան վիթխարի է, որ այն դուրս է գալիս մեկ նախարարության կարողությունների շրջանակից: Խիստ պահանջ կա Հայաստանի ողջ ղեկավարության և ժողովրդի մասնակցության և աջակցության համար, որպեսզի սփյուռքահայերը զգան Հայրենիքի հետաքրքրությունը և հոգատարությունը իրենց հանդեպ:

Меняющиеся взаимоотношения между Арменией и Диаспорой
Министерство диаспоры Республики Армения в декабре прошлого года пригласила группу специалистов и аналитиков в Ереван для обсуждения меняющейся роли Диаспоры в жизни Родины. В круглом столе под названием «Переменчивый мир, меняющаяся Диаспора» принимали участие делегаты из Соединенных Штатов, России, Аргентины, Германии, Украины, Ливана и Армении.
Обсуждение было посвящено вопросам организованности Диаспоры, имеющимся вызовам, партнерству Армения-Диаспора, усовершенствованию более тесного сотрудничества между Арменией и Диаспорой, поиску новых форм, а также способам и перспективам работы.
Ниже представляю отрывки из своего выступления в ходе встречи:
После обретения Арменией независимости Диаспора оказалась в совершенно иной ситуации. Многие армяне Диаспоры были удивлены неожиданному осуществлению давней и заветной мечты Армении. В нашем лексиконе появились новые слова: Арцах, землетрясение, блокада, протокол, оппозиция, коалиционное правительство, смена власти.
Для большей части армян Диаспоры очень трудно было разграничить действия отдельного человека, общины или организации от правомочности и обязательств государства. Вместе с тем, новые руководители Армении совершенно не поняли патриотические чувства армян Диаспоры, их пожелания и мечты, вследствие чего между двумя сторонами возникла досадная пропасть.
Вопрос еще больше усложняется, поскольку Диаспора не является однородным образованием, а состоит из многочисленных и разнообразных общин, у каждой есть свои особенности: они возникли в разные времена, в чужих странах и существуют, находясь под разным культурно-языковым влиянием.
Когда в Армении журналисты спрашивают меня о точке зрения Диаспоры по поводу того или иного вопроса, я затрудняюсь ответить. Как может кто-либо обобщенно представлять многочисленные мнения армян Диаспоры? Для отражения мнения большинства армян Диаспоры нужно сформировать всеармянскую структуру: или расширить функции Всеармянского фонда «Айастан», или создать совершенно новую структуру, которая будет представлять армянство мира за пределами Армении и Арцаха на основе принципа «один армянин, один голос». �?збранные таким образом представители будут правомочны говорить от имени армян Диаспоры и периодически проводить встречи с руководителями Армении и Арцаха для уточнения общенациональных приоритетов и консультации по поводу спорных вопросов.
Руководители всех трех крыл армянского народа (Армении, Арцаха и Диаспоры) могут затем обсудить свои позиции и согласовать распределение ролей. Такой цивилизованный и исходящий из национальных интересов подход предпочтительнее, нежели продолжительная внутренняя борьба и столкновения, которые иногда случаются, как это произошло во время подписания армяно-турецких протоколов.
Предпочтительнее, чтобы власти Армении относились деликатнее к важным вопросам, волнующим армян Диаспоры, и консультировались с ними, прежде чем принимать окончательные решения по поводу этих вопросов.
Понятно, безусловно, что руководители Армении не обязаны признавать чьи-либо указы, исходящие извне. Вместе с тем, при принятии окончательных решений по поводу всех вопросов, тем не менее, у них есть моральное и национальное обязательство – принимать во внимание позицию главных организаций армян Диаспоры, в условиях отсутствия выборной структуры Диаспоры. В любом случае, власти Армении несут ответственность перед нацией за принимаемые ими решения. Они удостоятся похвалы за правильные решения и критики – в случае ошибок.
Следует отметить, что создание выборной структуры Диаспоры, хотя и является трудно реализуемой задачей, но она будет более широкой по объему и представительной, чем назначаемые органы или организации, несмотря на их патриотическую работу, которую представляют лишь их члены. Необходимо привлечь широкие слои нашего народа, чтобы наша национальная работа стала более эффективной, тем более в эти дни, когда Азербайджан и Турция организуют свои диаспоры и тратят десятки миллионов долларов для того, чтобы воспрепятствовать нашим справедливым требованиям накануне столетия Геноцида армян.
Мы любим часто повторять, что «у Азербайджана есть нефть, у Грузии – море, а у Армении – диаспора». Однако неорганизованная и постепенно истощающаяся Диаспора будет играть ничтожную роль в национальных вопросах, не сможет существовать и  содержать себя, а также приносить пользу Родине.
Мы должны сделать все возможное, чтобы у нас была мощная Родина, а также сильная Диаспора. От существования одной из них зависит жизнеспособность другой. Несмотря на эффективность министерства диаспоры, мы должны понять, что необходимая работа настолько огромна, что выходит за рамки возможностей министерства. Есть сильная потребность в участии и содействии всего руководства и народа Армении, чтобы армяне Диаспоры почувствовали интерес и заботу Родины о них.