Գագիկ Աղավելյան. «Դոնեցկի հայկական համայնքն ապրում է համերաշխ…»
Գագիկ Աղավելյանը Ուկրաինայի Դոնեցկի մարզի հայկական համայնքի ղեկավարն է: Երկրի ամենախոշոր արդյունաբերական շրջանի՝ Դոնբասի հայությունը սիրով ընտրել է նրան ու վստահել՝ հավատալով, որ նա և Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը մշտապես կանգնած են համայնքի խնդիրների կողքին: Օրերս Գագիկ Աղավելյանն առաջին անգամ հյուրընկալվել էր Սփյուռքի նախարարությունում, որտեղ էլ տեղի ունեցավ մեր զրույցը:
– Պարո՛ն Աղավելյան, ցանկալի կլինի, որ ներկայացնենք Դոնեցկի համայնքը, որովհետև քիչ են մեր ունեցած տեղեկությունները նրա մասին:
– Դոնեցկի համայնքը Ուկրաինայի ամենամեծ հայկական համայնքներից է: Մոտ ութսուն հազար հայ է ընդգրկված համայնքում: Իսկ սա արդեն հզոր ներկայություն է ողջ մարզում, ուր ապրում են մոտ 170 ազգության ներկայացուցիչներ: Բազմազգ ընտանիքում հայկական համայնքը ձևավորվել է որպես ինքնուրույն, սեփական նկարագիրն ու տեսլականներն ունեցող հանրություն: Համայնքը՝ որպես միասնականություն, 1990-ականներին է գոյավորվել: Այստեղ եկել են Բաքվի կոտորածներից մազապուրծ մարդիկ, Սպիտակի երկրաշարժից տուժածներ, ինչպես նաև հետանկախության շրջանում Հայաստանում առկա դարձած որոշ սոցիալական խնդիրների հետևանքով աշխատանք և բարեկեցություն փնտրողներ: Եվ հենց նրանք էլ ձևավորել են համայնքը: Նրանցից զատ, այստեղ են նաև հնաբնակները: Իսկ մենք գիտենք, որ Դոնեցկում միշտ էլ ապրել են հայեր: Մի քանի հարյուր տարվա պատմություն ունի ուկրաինական հայ համայնքը, որի ներկայացուցիչներն ապրել և ապրում են Լվովում, Սիմֆերոպոլում և այլուր: Մեր համայնքի սոցիալական կազմը խայտաբղետ է, բազմազան: Եվ՛ գործարարներ կան, և՛ մտավորականության ներկայացուցիչներ, և՛ համեստ աշխատավորներ:
–Համայնք հասկացությունը միայն բնակչությունը չէ: Բնականաբար, անհրաժեշտ են ենթակառուցվածքներ, կրոնական և հոգևոր կառույցներ, որոնք նպաստում են համայնքի ձևավորմանը, նրա գործունեությանը, մշակութային ավանդույթների հիմնավորմանը: Այս առումով ի՞նչ վիճակում է ձեր համայնքը, ի՞նչ ունեք:
– Կարող եմ ասել, որ այդ չափումների տեսակետից՝ մեր համայնքն արդեն կայացած է: Ունենք եկեղեցիներ և մատուռներ, որոնց մի մասը ստեղծվել է վերջին մեկ տասնամյակի ընթացքում: Մենք գիտակցում ենք, որ առաջին հերթին հոգևոր-կրոնական կառույցներն են կոչված պահելու ազգայինը, հայկականը: Այդ պատճառով էլ ջանք չենք խնայել, որպեսզի ունենանք մի քանի եկեղեցի, որոնք դարձել են համայնքային կյանքի առանցքներ: Կրոնական տարբեր տոները մեզ տանում են դեպի համախմբում, առիթներ ստեղծում մեկ անգամ ևս հանդիպելու, հստակեցնելու մեր խնդիրները: Կրոնական կառույցներից զատ, մենք կարևորել ենք ազգային կրթության խնդիրը: Արդեն ունենք տասներկու կիրակնօրյա դպրոց՝ երեք հարյուրից ավելի աշակերտներով: Կիրակնօրյա դպրոցների կազմակերպումը մեզ համար դարձել է առաջնահերթ խնդիր, որովհետև լեզվի հետ մշտական կապը չափազանց կարևոր է: Լեզուն, ազգային պատմությունը միշտ պետք է ուղեկցեն հայ մարդուն, որտեղ էլ նա լինի: Եվ մենք արել ենք հնարավորը, որպեսզի կայանան կիրակնօրյա դպրոցները: Դրանք ձևավորվել են համայնքի աջակցությամբ, Ուկրաինայի հայերի միության կատարած ներդրումներով:
–Պարո՛ն Աղավելյան, եթե կան ու գործում են կիրակնօրյա դպրոցներ, նշանակում է՝ ձեզ մոտ լուծված է մայրենին պահպանելու, ուծացումից խույս տալու հարցը: Եվ, այնուհանդերձ, արդյո՞ք ուծացումը չի սպառնում նաև Դոնեցկում ապրող հայերին:
– Ուծացման խնդիրը Սփյուռքում գտնվող բոլոր համայնքների մտահոգությունն է: Թիվ մեկ մտահոգությունը: Օտար միջավայրում ազգային մշակույթի ազդեցության ներքո գտնվելը միշտ էլ ստեղծում է դժվարություններ լեզվի պահպանման հարցում: Առայժմ մենք որևէ խնդիր այս առումով չենք ունեցել: Մեր ընտանիքներում մենք խոսում ենք հայերեն, հայերենն է մեր առօրյա շփումների լեզուն: Բնականաբար, դրսում մենք խոսում ենք ռուսերեն, երիտասարդներն արդեն գիտեն նաև ուկրաիներեն: Իհարկե, որքան էլ պահպանենք մեր մայրենին, անպայմանորեն մենք միշտ էլ լեզուն կորցնելու վտանգը զգում ենք, այդ պատճառով էլ հենց կիրակնօրյա դպրոցների միջոցով աշխատում ենք մեծացնել կապը, մայրենին դարձնել բոլորի համար հասանելի: Կարծում եմ, որ դեռևս անելիքներ ունենք այս առումով և առաջիկայում էլ մեր ջանքերը պիտի ուղղորդենք այն բանին, որ կորուստներ չունենանք: Դրա համար պիտի սերտացնենք կապը Հայաստանի հետ, պիտի ամեն ինչ անենք, որպեսզի մեր երիտասարդները մասնակցեն համահայկական նախաձեռնություններին, Սփյուռքի նախարարության կողմից առաջարկվող ծրագրերին: Ես առաջին անգամ եմ նախարարությունում, այստեղ ծանոթացա այն բոլոր նախաձեռնություններին, որոնք կյանքի են կոչվում, ուստի ինքս էլ շահագրգիռ կլինեմ, որպեսզի Դոնբասի հայությունն անմասն չմնա այս ամենից:
–Դոնեցկում գործում է ՀՀ Գլխավոր հյուպատոսությունը: Ինչպե՞ս եք իրականացնում համագործակցությունը, ինչպե՞ս եք լուծում հայությանը մտահոգող խնդիրները:
– Հյուպատոսության նստավայրը և մեր կառույցը նույն շենքում են: Այսինքն՝ հարևաններ ենք, իսկ սա էլ նպաստում է այն բանին, որ ունենանք ամենօրյա շփումներ, համատեղ քննարկումներ: Խնդիրներ հաճախ են ծագում, բայց դրանք անմիջապես լուծվում են: Թող զարմանալի չթվա, բայց մենք չենք զգում Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանատան կարիքը, որովհետև հյուպատոսարանն ամեն ինչ անում է: Առհասարակ, մեզ մոտ շատ լավ է լուծված պետական կառույցի և հասարակական սեկտորի համագործակցության խնդիրը: Մենք գիտենք, որ փոքրիկ Հայաստան ենք, ուրեմն պետք է լինենք համախմբված և միասնական: Ավելին, մենք նաև շատ գործուն մասնակցություն ենք ունենում մարզում կազմակերպվող տարբեր միջոցառումներին և համարվում ենք ամենակազմակերպված համայնքը, ինչը փաստվել է նաև մեր ստացած պարգևներով:
– Վերջերս Ուկրաինայի գրողների միության անդամ ներկայացող Ռաիսա Կարագյոզյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր այն մասին, որ Ուկրաինայի հայերի միությունում շփման լեզուն ռուսերենն է, որ հայկականությունն իսպառ դուրս է մղված, այդ միությունն ու հայկական մյուս կազմակերպությունները չեն համագործակցում համայնքների հետ: Ի՞նչ կասեք այդ մասին:
– Չեմ բաժանում այդ կարծիքը և համարում եմ այն դատապարտելի: Ուկրաինայի հայերի միությունը և նրա նախագահ Վիլեն Շատվորյանն ամեն ինչ անում են, որպեսզի պահպանվի հայկականությունը, որպեսզի Ուկրաինայում ապրող հայերն իրենց ապահով և բավարարված զգան: Միության և մեր համայնքային կազմակերպությունների ջանքերով ստեղծվել են երիտասարդական ճամբարներ, Սակիում մենք ունենք մեր սեփական տարածքը, որը ծառայում է որպես ճամբար, ունենք երիտասարդական կազմակերպություններ, որոնք համագործակցելով ՈՒՀՄ-ի հետ՝ հասել են լուրջ հաջողությունների: Անկեղծ ասած՝ ես չգիտեմ, թե ով է նշյալ տիկինը: Եթե Ուկրաինայի գրողների միությունում նման հայ անդամ լիներ, բոլորս կճանաչեինք, որովհետ սերտ համագործակցություն կա հատկապես մտավորականության բոլոր ներկայացուցիչների հետ: Պարզապես դա պետք է համարել ստահոդ և համայնքի համերաշխությանն ուղղված սադրանք:
–Ես համաձայն եմ Ձեր կողմից տրված գնահատականին, որովհետ, ցավոք, կան դեռ մարդիկ, որոնք Հայստանից դուրս էլ համայնքների կազմաքանդման «գործով» են ապրում: Սակայն այդ քայլերը միշտ դատապարտված են: Մենք ունենք օրինակներ, երբ այս կամ այն չկայացած գործիչը փորձում է Սփյուռքում սերմանել ազգային անհամաձայնություն, խառնակչություն, բայց միշտ էլ համայնքները, Սփյուռքի նախարարությունը կարողանում են գտնել համապատասխան լուծումներ և անգամ հակահարվածներ… Այժմ անդրադառնանք Ուկրաինայում վերջերս ծավալված իրադարձություններին: Հարցս քաղաքական ենթատեքստ չունի, և նպատակ չունեմ Ձեզ ներքաշել քաղաքական խոսակցության մեջ: Պարզապես հետաքրքիր է իմանալ, թե այս իրավիճակում ինչպե՞ս է իրեն զգում հայ համայնքը:
-Մեր կառույցը քաղաքական խնդիրներ չի հետապնդում, հետևաբար մենք էլ հեռու ենք քաղաքական գնահատականներից: Ասեմ, որ Դոնբասում չեն զգացվում այդ իրադարձությունները, ամեն ինչ խաղաղ է, հանգիստ: Մենք, որպես ազգային համայնք, պատրաստ ենք համագործակցել բոլոր նրանց հետ, ովքեր կառաջարկեն գործնական ծրագրեր, ովքեր կնպաստեն միջհամայնքային կապերի ամրապնդմանը, սոցիալական նոր ծրագրերի առաջադրմանը: Մենք մեզ այդ երկրում հյուր չենք զգում, մեր մասնակցությունն ունենք ընտրական գործընթացներին, սակայն մեր խնդիրներն առաջին հերթին կապակցվում են ազգային հարցերին, միասնությանն ու համախմբմանը:
–Օրերս Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարար նշանակվեց ազգությամբ հայ Արսեն Ավագովը: Ինչե՞ս եք վերաբերվում այս նշանակումին:
– Արսեն Ավագովի հետ անձնապես ծանոթներ չենք, սակայն գիտեմ նրա խորհրդարանական գործունեության մասին, այն մասին, որ նա առաջարկեց մեզ համար ևս հետաքրքրություն ներկայացնող օրինագիծ: Ուրախ եմ, որ նման պատասխանատու աշխատանքը վստահվել է մեր հայրենակցին: Համոզված եմ, որ նա ամեն ինչ կանի, որպեսզի Ուկրաինայում գերակա դառնա օրինականությունը:
– Թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել զրույցի համար և Ձեզ մաղթել հաջողություններ:
-Ես էլ իմ շնորհակալությունն եմ հայտնում և վստահեցնում, որ հետայսու ՀՀ Սփյուռքի նախարարության հետ կունենանք առավել նկատելի համագործակցություն:

Gagik Aghavelyan: “The Armenians of Donetsk live in solidarity…”
Gagik Aghavelyan is the leader of the Armenian community in the Donetsk Oblast of Ukraine. The Armenians of the country’s largest industrial region chose and trusted him as their leader with pleasure and with the belief that he and President of the Union of Armenians of Ukraine Vilen Shatvoryan have always supported the solutions to the Armenian community’s issues. Recently Gagik Aghavelyan was hosted at the Ministry of Diaspora where “Hayern Aysor”’s correspondent sat down for an interview.
“Hayern Aysor”: Mr. Aghavelyan, I would like to ask you to present the Armenian community of Donetsk since we don’t have much information.
Gagik Aghavelyan: The Armenian community of Donetsk is one of the largest Armenian communities in Ukraine with a population of nearly 80,000. This is already a large presence in a region where there are residents of nearly 170 nationalities. The Armenian community was established as an independent community with its image and visions. The community was established in the 1990s and comprises victims of the Spitak Earthquake, as well as Armenians who left Armenia due to social issues following independence in search of jobs and a better life. They were the ones who established the community. In addition to them, there are also many Armenians who have been living here for a while. We know that Armenians have always lived in Donetsk. The Armenian community of Ukraine was established several centuries ago, and the Armenians have lived in Lvov, Simferopol and elsewhere. There is a variety of people in the community. There are businessmen, intellectuals and modest workers.
“Hayern Aysor”: The community doesn’t just mean the population. There is obviously a need for infrastructures and religious organizations that contribute to the formation of the community, the implementation of its activities and cultural traditions. In this sense, what does the community have?
G. A.: It’s safe to say that from that angle, our community is already developed. We have churches and chapels, some of which have been created throughout the past decade. We are aware of the fact that religious structures are the first that are called for preserving the national identity. That is why we haven’t spared efforts to have several churches that have become the pivot of community life. Different religious holidays bring us together and create opportunities for us to meet and specify our problems. In addition to religious organizations, we have also attached importance to the issue of Armenian education. We already have 12 Armenian Sunday schools with more than 300 students. Establishing Armenian Sunday schools is an issue of major concern since it is very important for the Armenians to have knowledge of the language. Armenians must always have knowledge of the language and the history wherever they may be. We have done everything possible to make sure that Armenian Sunday schools become well established. They were created with the support of the community and through funding provided by the Union of Armenians of Ukraine.
“Hayern Aysor”: Mr. Aghavelyan, if there are Armenian Sunday schools, it means that you have solved the issue of preserving the native language and avoiding assimilation. Nevertheless, isn’t assimilation a threat to the Armenians living in Donetsk?
G. A.: Assimilation is a major issue for all Armenian communities of the Diaspora. Being under the influence of another culture abroad always creates difficulties to preserve the native language. To this day, we haven’t had any problem with this. Armenian is the household language in all families in Donetsk and our daily language. We obviously communicate in Russian outside, and the youth also have knowledge of Ukrainian. Of course, no matter how much we preserve our native language, we always feel the danger of losing the language. That’s why we try to make the native language accessible to everyone through Armenian Sunday schools. I think we still have a lot to do and have to put in all our efforts to not suffer any losses. For that, we have to strengthen our bonds with Armenia and do everything possible to make sure that the young people take part in pan-Armenian events and the programs organized by the Ministry of Diaspora. This is my first visit to the Ministry of Diaspora. I was introduced to all the initiatives that are being carried out and will make sure that the Armenians of Donbass participate in them.
“Hayern Aysor”: Donetsk has a Consulate General of the Republic of Armenia. How do you work with the Consulate? How do you solve the issues concerning the Armenians?
G. A.: The seat of the consulate and our organization are located in the same building, meaning we’re neighbors, and this helps us keep in touch and organize joint discussions. Sometimes we face problems, but solve them quickly. This might come as a surprise, but we don’t feel the need of the Embassy of the Republic of Armenia in Ukraine because the consulate does everything. Generally speaking, state structures and the public sector collaborate well together. We know that we are like a small Armenian and must stand united as one. Moreover, we also show active participation in different events held in the region and are considered the most organized community. Evidence of that are our awards.
“Hayern Aysor”: Recently, member of the Union of Writers of Ukraine Raisa Karagyozyan posted a comment on her Facebook page in which she mentioned that the Armenians of the Union of Armenians of Ukraine speak in Russian, there is no preservation of the Armenian identity and that the Union and other Armenian organizations don’t work with the communities. What do you have to say about that?
G. A.: I don’t share that opinion and view it as condemnable. The Union of Armenians of Ukraine and its leader Vilen Shatvoryan do everything possible to preserve the Armenian identity so that the Armenians of Ukraine feel safe and content. Our Union and community organizations have created youth camps. We have our own area in Saki, which serves as a camp. We also have youth organizations that work with the UAU and have achieved great success. Frankly, I don’t know who the woman you mentioned is. If there was such a member of the Union of Writers of Ukraine, we would know her because the Union of Armenians of Ukraine is in close collaboration with intellectuals. We simply have to view this as a false statement and a provocation against the Armenian community.
“Hayern Aysor”: I agree with that because unfortunately, there are still people who live for their “actions” to destroy Armenian communities abroad. But those actions are always doomed to failure. There are examples when this or that failed figure tries to make Armenians in the Diaspora disagree with each other and mix things up, but the communities and the Ministry of Diaspora always find solutions and even counterattack…Now, let’s touch upon the recent events in Ukraine. There is no political subtext and my intention is not to get you entangled in politics. It’s simply interesting to know how the community feels about these events?
G. A.: Our community doesn’t pursue political goals, and this means that we refrain from giving political evaluations. I musts say that everything is peaceful in Donbass. As an ethnic community, we’re ready to collaborate with those who will propose programs contributing to the strengthening of relations between communities and the introduction of new social programs. The Armenians don’t feel like guests in that country. We participate in elections, but our major issues are issues of national concern, as well as unity and consolidation.
“Hayern Aysor”: Recently, Armenian Arsen Avagov was appointed Minister of Internal Affairs of Ukraine. What do you have to say about this?
G. A.: We don’t know Arsen Avagov personally, but I know about his active efforts within the parliament and that he has proposed a draft law that is of our interest. I’m pleased with the fact that Ukraine has appointed our compatriot. I’m certain that he’ll do everything possible to make sure that legitimacy reigns supreme in Ukraine.
“Hayern Aysor”: Allow me to thank you for this interview and wish you success.
G. A.: I also express my gratitude and assure you that from now on, our collaboration with the RA Ministry of Diaspora will be more noticeable.