Ռումինիայի Հայոց թեմում Վարդանանց տոնի առթիվ մատուցվել է Սուրբ պատարագ
Ռումինիայի Հայոց թեմի Առաջնորդանիստ Սուրբ Հրեշտակապետաց մայր եկեղեցում այսօր` փետրվարի 27-ին` Սուրբ Վարդանանց տոնի առթիվ Սուրբ
պատարագ մատուցեց Տեր Հեթում քահանա Թարվերդյանը: Սուրբ պատարագի ավարտին Ռումինիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Տաթեւ եպիսկոպոս Հակոբյանի հանդիսապետությամբ կատարվեց Հայրապետական մաղթանք: Տաթեւ Սրբազանն իր քարոզի խոսքում նշեց, որ 451 թվականի մայիսին` Ավարայրի ճակատամարտում, հայրենիքի, հայ եկեղեցու եւ քրիստոնեական հավատի պահպանման համար նահատակված Վարդանանց զորավարներն ու 1036 մարտիրոսները Հայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու մեծագույն սրբերից են: Իրենց նահատակությամբ նրանք հաստատեցին հայ ժողովրդի ապրելու կամքը եւ լինելության իրավունքը:
Հայաստանում քրիստոնեություն ընդունելուց ի վեր, Հայ եկեղեցին սերտորեն կապված է եղել հայրենիքի պաշտպանության գործին:
Դրա վառ օրինակը Վարդանանց պատերազմն է: Պարսից զորքերի դեմ մղված պատերազմում հայ մարտիկների կողքին էր Հայոց եկեղեցին` Հովսեփ կաթողիկոսի եւ Ղևոնդ Երեցի առաջնորդությամբ:
Մարտից առաջ հայ հոգևորականները ոչ միայն քաջալերում էին զորքին մակաբայեցիների օրինակով, այլև մկրտության և Սուրբ Պատարագի խորհրդով առավել ամրապնդում նվիրյալների հավատն ու ոգին:

В армянской епархии Румынии отслужена Священная Литургия по случаю праздника Вардананц
В кафедральной церкви Сурб Грештакапетац армянской епархии Румынии сегодня, 27 февраля иереем Етумом Таеврдяном была отслужена Священная Литургия по случаю праздника Вардананц. По завершении Священной Литургии под председательством предстоятеля армянской епархии Румынии епископа Татева Акопяна было совершено Патриаршее благословение. Святейший Татев в своей проповеди отметил, что военачальники Вардананц и 1036 жерт, павших в мае 451 года в Аварайрской битве за родину, за Армянскую Церковь и христианскую веру являются величайшими святыми Армянской Апостольской церкви. Своим мученичеством они утвердили волю армянского народа к жизни и его право на существование
После принятия Арменией христианства Армянская Церковь была тесно связана с делом защиты Отечества.
Яркий пример тому – война Вардананц. В войне, развернутой против персидских войск, рядом с армянскими воинами была Армянская Церковь во главе с Католикосом Овсепом и Гевондом Ерецем.
Перед боем армянское духовенство не только воодушевляло войско, но и таинством крещения и Священной Литургии еще более укрепляли веру и дух патриотов.