ԱԺ պատգամավոր Ն. Զոհրաբյանի հետ «Թերթ.ամ»-ի հարցազրույցում տեղ գտած որոշ արտահայտությունների վերաբերյալ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը պարզաբանում է
«Թերթ.ամ» (www.tert.am) լրատվական կայքի 2014թ. փետրվարի 26–ի` «Ադրբեջանցիները «Խոջալուի ցեղասպանություն» ալբոմում Կոսովոյում զոհվածների նկարներն են տեղադրում» հրապարակման մեջ նշված «կեղտոտ խավիարով զուգորդված ադրբեջանական քարոզչությանը»  հակահարված հասցնելու անհրաժեշտության վերաբերյալ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ նախարարությունը մշտապես գրավոր և բանավոր կապի մեջ է հայկական համայնքների հետ,  նրանց տրամադրվում են նյութեր, տեսահոլովակներ, ուղեցույցներ՝ թուրք–ադրբեջանական կեղծարարությանը և ապատեղեկատվությանը  դիմակայելու համար:
Սումգայիթյան ջարդերի, այսպես կոչված Խոջալուի իրադաձությունների,Գուրգեն Մարգարյանի, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի անօրինական որոշման և այլ հարցերով ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը ուղարկել է համապատասխան նյութեր, դիմել հայկական համայնքներին և խնդրել բոլոր հնարավորություններն օգտագործել, օբյեկտիվ և ճշգրիտ տեղեկատվություն ներկայացնել պետական–քաղաքական կառույցներին, պատգամավորներին ու լրատվամիջոցներին, որտեղ որ բնակվում են։
Օգտվելով առիթից` խորին շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր համայնքների և համահայկական կառույցների ղեկավարներին, որոնք այս հարցում ակտիվորեն աշխատում են նախարարության հետ և մեծ ներդրում ունեն հայկական խնդիրների շուրջ ստորագրահավաքներ, ցույցեր, միտինգներ կազմակերպելու, իրենց ընտրողներին անհրաժեշտ տեղեկատվություն տրամադրելու համար:

Министерство Диаспоры РА разъясняет по поводу некоторых высказываний, нашедших место в интервью депутата НС Н.Зограбян информационному сайту www.tert.am
В связи с необходимостью нанести контрудар «азербайджанской пропаганде, приправленной грязной икрой», отмеченной в публикации  информационного сайта www.tert.am от 26 февраля 2014 года «Азербайджанцы в альбоме «Геноцид в Ходжалу» размещают фотографии погибших в Косово», Министерство Диаспоры РА сообщает, что Министерство постоянно находится в письменной и устной связи с армянскими общинами, предоставляет им материалы, видеокассеты, рекомендации для противодействия  турецко-азербайджанской фальсификации и дезинформации.
По вопросам сумгаитских погромов, так называемых Ходжалинских событий, Гургена Маргаряна, незаконного решения Европейского суда по правам человека и другим Министерство Диаспоры РА разослало соответствующие материалы, обратилось к армянским общинам с просьбой задействовать все возможности, представить по месту жительства объективную и точную информацию государственно-политическим структурам, депутатам и средствам массовой информации.
Пользуясь случаем, выражаем глубокую благодарность руководителям всех общин и общеармянских структур, которые по этим вопросам активно сотрудничают с Министерством и внесли большой вклад в организацию сборов подписей, демонстраций, митингов по армянским  вопросам, предоставлению своим избирателям необходимой информации.