Գիտաժողով Իտալիայի Նարդո քաղաքում
Փետրվարի 18-ին Պուլիա նահանգի Նարդո քաղաքում տեղի ունեցավ «Հայաստան և Առնեյոյի երկիր. միջազգային համագործակցության հիպոթեզ» խորագրով գիտաժողովը, որին մասնակցեցին Իտալիայում ՀՀ դեսպան Սարգիս Ղազարյանը, Նարդոյի քաղաքապետ Մարչելլո Ռիզին, առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահը, տեղական իշխանությունների (այդ թվում` Պուլիա նահանգի) գործարար և հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Իր ելույթում դեսպան Ղազարյանը խոսեց հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունների և պատմամշակութային սերտ առնչությունների, երկու երկրների համագործակցության հեռանկարների և Հայաստանի տնտեսական հնարավորությունների մասին: Նա գոհունակությամբ նշեց, որ Նարդո և Գյումրի քաղաքների միջև անցյալ տարի ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր՝ հույս հայտնելով քաղաքների միջև կապերի զարգացման ու գործակցության ամրապնդման վերաբերյալ:
Իտալական կողմից ելույթ ունեցողները նույնպես կարևորեցին երկու բարեկամ երկրների և ժողովուրդների միջև բազմաբնույթ կապերի, այդ թվում` ապակենտրոնացված համագործակցության զարգացումը:
Նույն օրը դեսպան Ղազարյանը հանդիպումներ ունեցավ Նարդոյի քաղաքապետ Մարչելլո Ռիզիի և  շրջանային թեմի առաջնորդ Ֆերնանդո եպիսկոպոս Ֆիլոգրանի հետ:
Իր այցի շրջանակներում ՀՀ դեսպանը մասնակցեց նաև Նարդո քաղաքի պաշտպան և հովանավոր Սբ.Գրիգոր Լուսավորչին նվիրված տոնի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառումներին: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Симпозиум в итальянском городе Нардо
В городе Нардо провинции Пулия 18 февраля состоялся симпозиум на тему «Армения и страна Арнейо: гипотеза международного сотрудничества», в которой участвовали посол РА в �?талии Саркис Казарян, мэр Нардо Марчелло Ризи, президент торгово-промышленной палаты, представители местных властей (в том числе – провинции Пулия), деловых и общественных кругов.
В своем выступлении посол Казарян говорил о дружественных армяно-итальянских отношениях и тесных историко-культурных связях, перспективах сотрудничества двух стран и экономических возможностях Армении. Он с удовлетворением отметил, что между городами Нардо и Гюмри в прошлом году подписан меморандум ор сотрудничестве, выразив надежду относительно развития связей и укрепления сотрудничества между городами.
Выступившие представители итальянской стороны также отметили важность развития между двумя дружественными странами и народами разнообразных связейц, в том числе децентрализованного сотрудничества.
В тот же день посол Казарян имел встречи с мэром Нардо Марчелло Ризи и предстоятелем региональной епархии епископом Фернандо Филограном.
В рамках своего визита посол РА участвовал также в мероприятиях, организованных в рамках праздника, посвященного защитнику и покровителю города Нардо Св. Григору Лусаворичу. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.