Երեւանում Կիլիկիո թագավորության հռչակման օրվան նվիրված համերգ կկայանա
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում այսօր՝ փետրվարի 5-ին, կկայանա հայ դասական երաժշտության համերգ՝ նվիրված Կիլիկիո թագավորության հռչակման օրվան:
Արվեստի կենտրոնից հայտնել են, որ ելույթ են ունենալու Հասմիկ Բաղդասարյանը (վոկալ), Ջուլիետա Վարդանյանը (դաշնամուր), Լուսինե Հարությունյանը (ջութակ), Յանա Դարյան (ալտ), Արամ Թալալյանը (թավջութակ): Ծրագրում հնչելու է՝ Շնորհալի, Կոմիտաս, Ա. Այվազյան, Ա. Խաչատրյան, Տ. Մանսուրյան, Ս. Զակարյան:
Կիլիկիան Հայաստանի պատմությունը հայկական բազմադարյան պատմության բովանադակալից մի ժամանակշրջան է՝ լի պատմական դեպքերով: Իր բուն հայրենիքից հեռու` Միջերկրական ծովի հյուսիս արեւելյան շրջանում, մեր ժողովուրդը կարողացավ ստեղծել մի թագավորություն, որը գոյություն ունեցավ երկու հարյուրամյակից ավելի եւ իր կարեւոր դերն ունեցավ տարածաշրջանում հարաբերությունների կարգավորման, մշակույթային եւ տնտեսական զարգացման գործում:
Կիլիկյան Հայաստանի թագավորության շրջանում մշակույթը բուռն զարգացում է ապրել: Կիլիկիայի մշակույթը զարգացել է բուն Հայաստանի հետ փոխադարձ ու սերտ կապերի մեջ, հայ բազմադարյան մշակույթի ավանդույթների հիման վրա:
Հայտնի ռուս պատմաբան Վալերի Բրյուսովը իր աշխատությունների մեկում նկարագրում է Կիլիկյան Հայաստանը, որպես «մարդկության հոգեւոր կյանքի համաշխարհային կենտրոններից մեկը»:
«Հայաստանը՝ միջնադարի երկրորդ կեսին կարողացավ Արեւելքում ստեղծել իրական մշակույթի բնօրրան, որը կարողանում էր միայնակ մարտնչել ողջ Ասիայի հետ»,- գրել է նա:
Կիլիկիայում էին գործում ժամանակի հայտնի հայ արվեստագետներ, օրինակ հայտնի մանրանկարիչ Թորոս Ռոսլինը:
Կերպարվեստը բարձր զարգացման է հասել Կիլիկյան Հայաստանում, մասնավորապես մանրանկարչությունը։ Հատկապես մեծ համբավ ուներ այսպես կոչված «Կիլիկիայի Մանրանկարչության դպրոցը»։
Այդ դպրոցի սաներից էր աշխարհահռչակ մանրանկարիչ Թորոս Ռոսլինը, նշանավոր նկարիչներից են Կոստանդինը, Գրիգոր Մլիճեցին, Կիրակոսը։

В Ереване состоится концерт, посвященный дню провозглашения Киликийского царства
В Центре искусств Гафесчян в Ереване сегодня, 5 февраля состоится концерт армянской классической музыки, приуроченный ко дню провозглашения Киликийского царства. Как сообщили в Центре искусств, на концерте выступят Асмик Багдасарян (вокал), Джульэтта Варданян (фортепиано), Лусине Арутюнян (скрипка), Яна Дарян (альт), Арам Талалян (виолончель). В концерте прозвучат произведения Шнорали, Комитаса, А.Айвазяна, А.Хачатряна, Т.Мансуряна, С.Закаряна.
�?стория Киликийской Армении – содержательный период многовековой армянской истории, преисполненный историческими событиями. Вдали от непосредственной родины, в северо-восточном районе Средиземного  моря наш народ сумел создать царство, просуществовавшее свыше двух столетий и сыгравшее свою важную роль в урегулировании отношений в регионе, культурном и экономическом развитии.
В период царства Киликийской Армении культура бурно развивалась. Культура Киликии развивалась в тесной взаимной связи с Арменией, на основе многовековых армянских культурных традиций.
�?звестный русский историк и поэт Валерий Брюсов в одном из своих трудов описал Киликийскую Армению, как «один из мировых центров духовной жизни человечества».
«Во второй половине средневековья Армения смогла создать на Востоке колыбель подлинного искусства, которая могла в одиночку соперничать со всей Азией», – писал он.
В Киликии функционировали известные искусствоведы своего времена, к примеру, известный миниатюрист Торос Рослин.
Большого развития в Киликийской Армении достигла живопись, в частности, миниатюра. Особенно большой славой пользовалась так называемая «Киликийская школа миниатюры».
Среди воспитанников этой школы – всемирно известный миниатюрист Торос Рослин, видные художники Констандин, Григор Мличеци, Киракос.