ԿԽՄԿ Բաքվի գրասենյակի ներկայացուցիչները հանդիպել են գերեվարված ծերունուն
ԿԽՄԿ Բաքվի գրասենյակի ներկայացուցիչները հանդիպել են Ադրբեջանում գերեվարված Հայաստանի քաղաքացի 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանին: Ինչպես PanARMENIAN.Net ին ասաց ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունին, Խոջոյանին փոխանցելեն ընտանեկան բովանդակությամբ իր հարազատների նամակը: Գերին իր հերթին որևէ նամակ չի փոխանցել հարազատներին: Զառա Ամատունու խոսքով, հետագայում էլ Խոջոյանի գործով երկխոսությունը կողմերի միջև կաշրունակվի, նա հավելեց նաև, որ Խոջոյանի ընտանիքի հետ մշտապես կապի մեջ են: ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչը չմեկնաբանեց Խոջոյանի առողջական վիճակը՝ նշելով, որ չի կարող:
Հունվարի 28-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տեղեկություն էին տարածել, որ «Ադրբեջանի Թովուզի շրջանում ձերբակալվել է հայկական դիվերսիոն խմբի զինված ուղեկցորդը, ձերբակալվածը ՀՀ 65-ամյա քաղաքացի Մամիկ Տիգրանի Խոջայանն է: Կարճ փոխհրաձգությունից հետո հետախուզական դիվերսիոն խումբը նահանջել է: Այդ ընթացքում խմբի ուղեկցորդ Մամիկ Խոջայանը, զինված և վիրավոր, գերվել է Ադրբեջանի ԶՈւ զինվորների կողմից»,- գրել էին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
Հայաստանի ՊՆ-ն կտրականապես հերքել էր «հայ դիվերսանտի» գերեվարման մասին ադրբեջանցիների տարածած հաղորդագրություն: ՊՆ-ից հայտնել էին, որ այդ հատվածում տեղակայված զորամասերում ոչ մի բացակա զինվոր չկա: Ավելի ուշ պարզվել էր, որ քաղաքացին Վերին Կարմիրաղբյուրի 77-ամյա բնակիչ Մամիկոն Խոջոյանն է, որին վերջին անգամ տեսել էին հունվարի 28-ին՝ 14:00-15:00-ն ընկած հատվածում: Ոստիկանության փոխանցմամբ, ծերունին ապրում էր միայնակ, հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրներ ունի, վերջին 2-3 տարիներին բժիշկների հսկողության տակ էր: Հովիվներից մեկը նկատել էր Խոջոյանին Մաֆլար կոչվող վայրում, սահմանից մոտ 2 կմ հեռավորությամբ: Նա ասել էր, թե գնում է մորի հավաքելու, դրանից հետո նրան ոչ ոք չի տեսել:
Հունվարի 29-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի Բաքվի գրասենյակի աշխատակիցները բանակցություններ էին սկսել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ, որպեսզի ԿԽՄԿ աշխատակիցներին թույլ տան այցելել Խոջոյանին: ԿԽՄԿ երևանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Զառա Ամատունու խոսքով, բանակցությունները սկսվել են, բայց արդյունքներ դեռ չկան:
Ադրբեջանի սահմանը հատած հայ ծերունու «հարցազրույցն» ադրբեջանական հեռուստատեսությամբ իրեն երկար սպասել չտվեց։ Ինչպես գերեվարվելուց մի քանի օր անց 2013-ի օգոստոսին Հակոբ Ինջիղուլյանը հատնվեց ադրբեջանական ANS-ի տաղավարում, այնպես էլ հերթը հասավ Վերին Կարմիրաղբյուրի 77-ամյա բնակիչ Մամիկոն Խոջոյանինն է։ Անհետանալուց երկու օր անց նա հայտնվել էր կոտրված ձեռքով, որը, ինչպես ինքն էր պատմում, իբր սահմանն անցնելուց է կոտրել։ Ավելի վաղ համացանցում հայտնված լուսանկարում ձեռքը կոտրվածի տեսք չուներ։
Այսպիսով, ANS-ի «հարցազրույցում» «քեզ ստեղ ոնց են նայում» հարցին ծերունին «պատասխանել էր»՝ «լավ են նայում, ձեռքս կոտրվել էր, բայց արդեն լավանում է»։ Հեռուստաալիքի փոխանցմամբ, իբր, Խոջոյանն իր մասին «անհասկանալի տեղեկություններ է տալիս, մեկ ներկայանալով երկրի անվտանգության մարմինների աշխատակից, մեկ՝ ալկոհոլ պատրաստող խաղողագործ։ Այժմ գերին բուժվում է հիվանդանոցում, բժիշկները նրա վիճակը բավարար են գնահատում»։
Օրերս ադրբեջանցի ռազմական լրագրող Ռահիբ Գարիբն անդրադարձել էր Խոջոյանի հարցին՝ նշեոլվ, ոչ Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև տեղեկատվական պատերազմ է: Ըստ նրա, դատելով ծերունու արտաքինից, կարելի է ենթադրել, որ նրան ծեծել են, ինչը չէր բացառել նաև ռազմական փորձագետ Ուզեիր Ջաֆարովը: Լրագրողը նշել էր, որ 77-ամյա ծերունուն, այն էլ՝ հոգեկան խնդիրներով, ծեծելու համար ադրբեջանցիներին ոչ ոք «կեցցես» չի ասի: Հակառակը, դա աշխարհում կմեծացնի տարածված կարծիքը, որ մահմեդականից պետք է վախենալ: «Պիտի փոխենք մոտեցումը, որովհետև բացել ենք դռները Եվրոպայի առջև, «Եվրատեսիլ» ենք անցկացրել, պատրաստվում ենք Օլիմպիական խաղեր անցկացնել»,- հավելել էր լրագրողը:
Հոդվածի համաձայն, նախկին տեսանյութում Մամիկոն Խոջոյանն ազատ շարժում էր ձեռքը, կոտրվածքի մասին անգամ խոսք չկար: Բայց հետագայում տարածված տեսանյութերում նրա ձեռքը վիրակապած էր:

Представители Бакинского офиса МККК встретились с попавшим в плен стариком
Сотрудники бакинского офиса Международного Комитета Красного Креста встретились с попавшим в плен к азербайджанской стороне 77-летним Мамиконом Ходжояном. Как заявила PanARMENIAN.Net ответственная за связи армянской делегации МККК Зара Аматуни, Ходжояну было передано письмо от родных.
Сам пленник, в свою очередь, своим близким ничего не передал. Зара Аматуни отметила, что переговоры о судьбе Ходжояна будут продолжены сторонами, при этом добавила, что поддерживает связь с семьей пожилого человека. Представитель армянской делегации МККК никак не прокомментировала состояние здоровья Мамикона Ходжояна, отметив, что не может сделать этого.
28 января азербайджанские СМ�? распространили сведения о том, что «в Товузском районе Азербайджана задержан вооруженный проводник армянской диверсионной группы, задержанный – 65-летний гражданин РА Мамик Тигранович Ходжаян. После короткой перестрелки разведывательно-диверсионная группа отступила. В это время проводник группы Мамик Ходжаян, вооруженный и раненый, был взят в плен солдатами ВС Азербайджана», – писали азербайджанские СМ�?.
МО Армении категорически опровергло распространенное азербайджанцами сообщение о пленении «армянского диверсанта». �?з МО сообщили, что в дислоцированных в этой местности воинских частях ни одного отсутствующего солдата нет.
Позднее выяснилось, что гражданин, 77-летний житель села Верин Кармирахпюр Мамикон Ходжоян, которого последний раз видели 28 января в районе с 14 до 15 часов. По данным Полиции РА, мужчина проживал один, имеет проблемы со здоровьем (психические) и последние 2-3 года находился под наблюдением врачей.
Один из пастухов видел Ходжояна на участке, именуемом Мафлар, примерно в 2 километрах от границы. Он заявил, что идет собирать ягоды, после этого его никто не видел.
29 января сотрудники Бакинского офиса Международного Комитета Красного Креста начали переговоры с властями Азербайджана, чтобы им было разрешено встретиться с Ходжояном. По словам представителя Ереванского офиса МККК Зары Аматуни, переговоры начались, но результатов пока нет.
«�?нтервью» пересекшего граница Азербайджана армянского старика азербайджанскому телевидению не заставило себя долго ждать. Как через несколько дней после пленения в августе 2013 года Акоп �?нджинулян оказался в павильоне азербайджанского ANS, так очередь дошла и до 77-летнего жителя Верин Кармирахпюра Мамикона Ходжояна. Спустя два дня после исчезновения он появился со сломанной рукой, которую, как он рассказал, якобы сломал при переходе границы. На появившихся ранее в интернете фотографиях его рука не выглядела сломанной.
Таким образом, в интервью ANS на вопрос, как к тебе здесь относятся, старик ответил: «Хорошо относятся. У меня был перелом руки. Но теперь уже все хорошо, рука постепенно заживает». Как передает телеканал, Ходжоян якобы «дает о себе неразборчивую информацию, представляясь то сотрудником органов службы государственной безопасности, то виноградарем, изготавливающим спиртные напитки. В настоящее время пленный проходит лечение в больнице. Врачи его здоровье оценивают как удовлетворительное».
На днях азербайджанский военный журналист Рахиб Гариб, коснувшись вопроса Ходжояна, отметил, что между Азербайджаном и Арменией идет информационная война. По его словам, судя по внешнему виду старика, можно предположить, что его избили, что не исключил и военный эксперт Узеир Джафаров. Журналист отметил, что за избиение 77-летнего старика, да еще и страдающего психическим расстройством, никто азербайджанцам не скажет “браво”. Наоборот, это лишь подтвердит распространенный в мире стереотип, что мусульманина следует бояться. «Мы должны изменить подход, потому что мы открыли двери перед Европой, провели «Евровидение», готовимся провести Олимпийские игры», – добавил журналист.
Согласно статье, в предыдущем видеоматериале Мамикон Ходжоян свободно двигал рукой, о переломе не было и речи. Однако в распространенных позднее видеоматериалах его рука была перевязана.