Իվան Գալստյան. «Հայրենիքը իմ տունն է, ուր պիտի անպայման վերադառնամ»
2014թ.Սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալված առաջին հյուրերից է ՌԴ-ից Հայրենիք ժամանած Զելինոգրադի հայկական համայնքի նախագահ Իվան Գալստյանը, ում հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
Բարով եք եկել Հայրենիք, պարո՛ն Գալստյան … Կպատկերացնեի՞ք, որ Հայաստանում այսպիսի ցուրտ ձմեռ է …
– Շնորհակալություն: Ասեմ, որ եկել եմ Մոսկվայից, Զելինոգրադից, ուր ջերմաստիճանը դրական էր` +4, +5… Չէի պատկերացնում, որ Հայաստանում Հյուսիսի ձմեռ է, և այնուամենայնիվ, Հայրենիքում տարվա բոլոր եղանակներին մի ուրիշ ջերմությամբ ես լցվում:
Քանի՞ տարի է, ինչ բնակվում եք ՌԴ-ում…
– 20 տարի առաջ եմ գնացել Հայաստանից … Դժվար տարիներ էին` մութ, ցուրտ, մի տեսակ անհեռանկար … Իմ տեղափոխվելը շատ հապճեպ ստացվեց, սկզբում միայն ես գնացի, հետագայում` ընտանիքս էլ տեղափոխվեց: Սկզբում շատ դժվարություններ ունեցանք` կապված աշխատանքի որոնումների հետ: Դժվարություններ այն տարիներին էլ կային, հիմա էլ դրանք առկա են:
Ի՞նչ մասնագիտություն ունեք, որով կարող էիք, փորձում էիք աշխատանք գտնել, ոտքի կանգնել և քիչ թե շատ հաղթահարել Ձեր առջև ծառացած դժվարությունները:
– Ես գերազանցության վկայականով ավարտել եմ Երևանի թիվ 2 տեխնիկական ուսումնարանը: Պոմպերի, կոմպրեսատորների, մեքենաների մասնագետ եմ: Ուսումնարանն ավարտելուց հետո աշխատանքի եմ անցել «Նաիրիտ» գիտաարտադրական միավորումում: Մեկ տարի անց նույն ուսումնարանում 4 տարի դասավանդել եմ իմ մասնագիտական առարկաները: Ասեմ, որ այս մասնագիտությունը թե՛ խորհրդային տարիներին, թե՛ հիմա մեծ պահանջարկ ունի: Ունեցել եմ 160 աշակերտ, 4 շրջանավարտ, որոնցից մի քանիսը նախարար դարձան, աշխատեցին հեռուստատեսային ոլորտում. չեմ կարող չհիշատակել իմ շատ սիրելի աշակերտ երջանկահիշատակ Սպիրիդոն Համբարձումյանին, ով Հ-1-ում էր աշխատում, իմ աշակերտներից էր Խորհրդային տարիներին գործկոմի նախագահ Ռաֆայել Բագոյանը, Հովհաննես Շիրազի հետ շատ մտերիմ Շահեն անունով մի հրաշալի երիտասարդ, ում անվանում էինք Շիրազի տղա… Ինքս էլ եմ շատ մոտ եղել Շիրազի հետ:
Պարո՛ն Գալստյան, քանի որ խոսեցինք Շիրազից, պատմեք այդ օրերի մասին:
– Շատ եմ շփվել, հետաքրքիր զրույցներ ունեցել Շիրազի հետ: Մի ծանոթուհի ունեի` Հասմիկ Գյադուկյանը, ով հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի էր և դասավանդում էր Զեյթունի այն դպրոցում, ուր հետագայում ստեղծեցինք Շիրազի թանգարանը: Հասմիկ Գյադուկյանը պաշտում էր Շիրազին, նրա պոեզիան, և Շիրազի մահից հետո որոշվեց այդ ֆիզմաթ դպրոցում, ուր նաև իմ տղան էր սովորել, ստեղծել Մասիսերգակ ու մայրապաշտ գրողի թանգարանը: Ես թանգարանին նվիրեցի 150 տարվա պատմություն ունեցող մի բրոշյուր` Լորիս Մելիքովի մասին: Շատ մեծ կորուստ էր Շիրազի մահը. նրա թաղման արարողությանը ասես ողջ Հայաստանն էր մասնակցում, ինքս էլ էի այնտեղ և շատ շատերի հետ չկարողացա ներս մտնել Պանթեոն, որովհետև մարդիկ դեռ առավոտից արդեն այնտեղ էին, և ասեղ գցելու տեղ չկար: Այս այցելությանս ընթացքում պիտի գնամ նաև այդ դպրոց, քանի որ շատ երկար ժամանակ կապ չեմ ունեցել: Դրանից հետո սկսվեց ղարաբաղյան շարժումը, երկրաշարժ եղավ, արտագաղթ և այլն…
Դուք ի՞նչ էիք անում այդ տարիներին:
– Այդ ժամանակաշրջանում Մոսկվայում ես ծանոթացա ակտիվ և հայանպաստ քաղաքականություն վարող հայերի հետ. հայրենասիրական մեծ ակցիաներ էինք կազմակերպում: Այդ ժամանակ կար «Ղարաբաղ» կոմիտե, «Կռունկ» կոմիտե, շփվել եմ բոլորի հետ, և պայքարել ենք: Այդ հայրենասիրական շարժման ակտիվիստներից ուզում եմ հիշել հայտնի նկարիչ Կորյուն Նահապետյանին, ով շատ մեծ ավանդ ունի Մոսկվայում, ՌԴ-ում հայերի ինքնահաստատման, հայրենասիրության դրսևորման գործում: Հայոց Եղեռնի 80-րդ տարելիցին՝ ապրիլի 24-ին, պաստառնեով շարժվեցինք դեպի թուրքական դեսպանատուն, և Կորյուն Նահապետյանը շատ խրոխտ ելույթ ունեցավ: Մեծ բազմություն էր հավաքված. դեսպանատան լուսամուտներից վախվորած մեզ էին նայում. նրանք տեսան հայի ուժը: Այսպես է տպավորվել իմ մեջ Կորյուն Նահապետյանը:
Դուք Ձեզ գործարար համարո՞ւմ եք:
– Ես արտադրության մարդ եմ, թեև մի 10 տարի Մոսկվայում եղել եմ բիզնեսի ոլորտում: Գործարարությունն ինձ համար միշտ մղվել է ետին պլան. ընտրել էի դժվար ոլորտ, ծախսերը շատ էին, հարկավոր էր ունենալ տրանսպորտ, նյութեր… Թեև 5-6 տարի աշխատեցինք, սակայն տեղի գումարը և մնացած այլ ծախսերը շատ էին, և չարդարացան իմ հույսերը:
Խոսենք համայնքի մասին. քանի՞ տարվա պատմություն ունի Զելինոգրադի հայկական համայնքը:
–  15 տարվա պատմություն ունի: 1998թ. մեր ընկերների աջակցությամբ (Նորայր Մուրադյանի, Ռազմիկ Մադոյանի, Ռոման Հարությունյանի և այլոց) ստեղծեցինք մեր Հայկական ազգային մշակութային միավորումը: Կային մանր-մունր կազմակերպություններ, որոնք ցրված էին. միավորվեցին բոլորը «Միացում» կազամկերպության մեջ (այն ստեղծել էր Նորայր Մուրադյանը), որը հետագայում դարձավ Մոսկվայի հայկական համայնք: Զելինոգրադում ապրում է մոտավորապես 2300-2500 հայ, իսկ փաստացի գրանցվածները 1700-ն են: Այժմ Հայկական ազգային մշակութային միավորումում ընդգրկված է մոտ 500 մարդ` հաջողակ գործարարներ, շինարարներ, բժիշկներ, ստեղծագործող անհատներ: Բոլորը մասնակցում են քաղաքում ծավալվող հետաքրքիր և կարևոր միջոցառումներին, հայկական ազգային տոնակատարություններին: Միշտ ուշադրության կենտրոնում է Ապրիլի 24-ը` Հայոց եղեռնի զոհերի հիշատակման օրը: Ունենում ենք մարզական միջոցառումներ, օրինակ` նարդու մրցաշարը, որին մասնակցում են և՛ հայերը, և՛ ռուսները, և՛ վրացիները: Համայնքում գործում է «Ախթամար» պարային համույթը, որը ղեկավարում է Ելենա Շամոյանը: Պարախմբում չկա տարիքային սահմանափակում. պարում են ոչ միայն հայերը, այլև ռուսները:
Համայնքն ունի՞ եկեղեցի, կիրակնօրյա դպրոց:
– Եկեղեցի չունենք. մի խաչքար ունենք միայն: Մկրտության և ամուսնական ծեսերի համար գնում ենք Մոսկվա. մեքենայով ընդամենը մի 20 րոպեի ճանապարհ է: Միտք ունեմ Եղեռնի 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Զելինոգրադի, Մոսկվայի հայ գործարարների, բարեգործների օգնությամբ մի վեհաշուք խաչքար կառուցել: Որոշել եմ դիմել Պուտինին կամ մեր քաղաքապետին, որ Զելինոգրադում մի տարածք տրամադրվի` կառուցելու Հայ մշակույթի կենտրոն: Չնայած ունենք թե՛ երգի, թե՛ պարի խմբեր, սակայն մեզ հարկավոր է մշակույթի տուն, ուր կունենանք դասարաններ, կստեղծենք նաև այլ խմբեր, կընդլայնենք մեր գործունեությունը: Առայժմ որևէ ժողով, հանդիպում, միջոցառում կազմակերպելու համար դիմում ենք Զելինոգրադի մշակույթի տան ղեկավարներին, ովքեր մեծ հաճույքով այդ օրը տեղ են տրամադրում մեզ, իսկ կիրակնօրյա դասերն անց ենք կացնում տեղի մանկական կենտրոնում:
Պարո՛ն Գալստյան, ինչո՞վ են զբաղվում հայերը Զելինոգրադում, ո՞ր ոլորտներում են ավելի շատ ընդգրկված մեր հայրենակիցները:
– Զելինոգրադում հայերի մեծ մասը զբաղված է գործարարությամբ. ունենք 3-4 խոշոր գործարարներ, մյուսների բիզնեսն ավելի փոքր է, ունենք մոտ 8-10 լավ ուսուցիչներ, բժիշկներ, արհեստավորներ, շատերը շինարարական կազմակերպություններ ունեն: Մարդիկ կարողանում են ապրել և օգնել նաև Հայրենիքում ապրող իրենց հարազատներին:
Հայերն իրար հետ հաշտ ու համերա՞շխ են, և ինչպիսի՞ հարաբերություններ են ձևավորված մյուս ազգությունների հետ:
– Դա շատ ցավոտ հարց է. եթե ասեմ, թե ՌԴ-ում, Զելինոգրադում, Մոսկվայում ապրող հայերն իրար հետ բացարձակապես հաշտ ու համերաշխ են, սուտ կլինի: Պարզապես, գտնվելով օտարության մեջ, մի քիչ սթափ են իրենց պահում: Շատ բաներ կան, որ ինձ բոլորովին դուր չեն գալիս: Լավ հարաբերություններ են ձևավորված առավել քաղաքակիրթ մարդկանց միջև, ասենք` մտավորականների, բիզնեսմենների, իսկ առհասարակ տարբեր ազգությունների մարդկանց միջև լինում են և՛ վեճեր, և՛ տհաճ միջադեպեր: Տեղացիներից շատերն անգամ չգիտեն, որ հայերը քրիստոնյա են: Մեր հրաշալի քանդակագործ Ֆրիդ Սողոյանի քանդակը` հայ և ռուս աղջկա, որը միավորված է քանդակի ներքևից մինչև սրտի հատվածը մի մեծ խաչով, մեծ խորհուրդ ունի երկու քրիստոնյա ազգերի համար: Տեղացիներից շատերը` թեև կարդացած, զարգացած, գաղափար անգամ չունեն Հայոց եղեռնի մասին: Մենք պիտի տեղեկատվական դաշտում ակտիվ լինենք և անընդհատ ներկայացնենք մեր երկիրը, մեր պատմությունը, մեր մշակույթը:
Այսինքն` դրսում հայերին չճանաչելու փաստը տեղեկատվության պակասն է…
– Այո՛: Չկան հայկական հեռուստահաղորդումներ, որոնք ներկայացնում են մեր պատմությունը, մեր ավանդույթները, մեր գրողներին, մեր պատմամշակութային հուշարձանները, մեր աշխարհագրությունը, մեր քարտեզները: Քարտեզագրության մասին մի հաղորդում կար, որը ուշ գիշերով էին ներկայացնում. ո±վ պիտի նայի այդ ժամին: Համացանցում պետք է շատ ակտիվ աշխատել:
Զելինոգրադի հայկական ընտանիքներում պահպանվո՞ւմ է մայրենին:
– Այո՛: Իմ ընտանիքը ևս հայախոս է. թե՛ աղջիկս, թե՛ երկու տղաներս, թե՛ թոռս, թե՛ կինս սրբությամբ են պահպանում մայրենին: Ասեմ, որ թոռնիկս ծառայում է Արցախում:
Քանի՞ տարի չեք եղել Հայրենիքում:
– 7 տարի… Եվ շատ մեծ է կարոտս: Շատ փոփոխություններ եմ տեսնում:
Որքա՞ն ժամանակ է, որ դարձել եք ՀՀ սփյուռքի նախարարության բարեկամը:
– Նախ ասեմ, որ Սփյուռքի նախարարությունը դեռ 20 տարի առաջ պիտի ստեղծվեր. շատ ուշ ստեղծվեց, բայց ուրախ եմ, որ կա և արդեն 5 տարեկան է: Ես կարծում եմ, որ Սփյուռքի նախարարությունը պիտի ավելի մեծ տարածք ունենա շենքային առումով և պիտի ավելի ընդլայնվի: Շատ գործեր է անում նախարարությունը, բայց անելիքներ դեռ շատ կան. պետք է ուժեղացնել, շատացնել քարոզչական աշխատանքը` կապված Ցեղասպանության, մեր պատմական տարածքների հետ, պիտի տպագրել Ծովից ծով Հայաստանի, հայկական բոլոր նահանգների, Արցախի քարտեզները և բաժանել Սփյուռքի հայկական համայնքներին: Անհրաժեշտ է ավելի շատ ֆիլմեր նկարել մեր պատմության անցած ճանապարհների մասին, ցույց տալ խեղաթյուրումները: Մի խոսքով` քարոզչություն, քարոզչություն…
Պարո՛ն Գալստյան, մեր զրույցի ընթացքում դժվար չէր հասկանալ, որ Դուք, 20 տարուց ավելի գտնվելով օտարության մեջ, պահպանել եք հայի ինքնությունը, եղել  ու մնացել եք հայրենասեր… Ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը:
– Հայրենիքն ինձ համար ամենավեհ զգացմունքն է, Հայրենիքն իմ տունն է, ուր պիտի անպայման վերադառնամ, Հայրենիքն իմ հայկական անձնագիրն է, որը դեռ չունեմ… ՌԴ-ի պաշտպանության առաջին նախարարի` Գրաչովի հետ շատ եմ հանդիպել, մտերիմ էինք. նա միշտ հպարտանում էր Հայաստանի քաղաքացիության իր անձնագրով… Դե պատկերացրե՛ք, թե ինձ համար ինչ մեծ արժեք ունի Հայաստանի քաղաքացիության անձնագիրը:
Ինչի՞  կամ ո՞ւմ մասին կցանկանայիք խոսել, որին ես չանդրադարձա…
–  Շատ կարևոր է Ձեր այս հարցը. Նորատ Տեր-Գրիգորյանցի մասին կուզեի խոսել, վերջերս նա ստեղծել է հասարակական մի կազմակերպություն` Արևմտյան Հայաստանի հետնորդների հայրենակցական միություն, որը գրանցված է ՄԱԿ-ում: 20 տարի է, ինչ ճանաչում եմ այդ մեծ հայրենասերին` Նորատ Տեր-Գրիգորյանցին, և հաճախ եմ նրան հանդիպում Մոսկվայում կազմակերպվող միջոցառումների ժամանակ: Նա հայապահպան և հայանպաստ մեծ գործունեություն է ծավալել, որին ես էլ իմ փոքրիկ լուման եմ ունեցել: Նա ինձ համար Մեծ հայ է, նա լավագույն հայերից մեկն է, ռազմական հրաշալի ստրատեգ, նրանից շատ բան կարելի է սովորել… Ես կնախընտրեի, որ իմ մասին գրելու փոխարեն նրա մասին գրվեր…
Ահա այսպես ավարտվեց իմ զրույցը Իվան Գալստյանի հետ` անվանակոչված Հայրենական պատերազմի մասնակից հոր կյանքը փրկած մարտական ընկերոջ` Իվանի պատվին: Դեռևս 1993-ին Զելինոգրադում ընտանիքով հաստատված Գալստյանը, մշտապես գտնվելով հասարակական կյանքի կենտրոնում, լինելով Մոսկվայում, շփվելով հայազգի զավակներ Արմեն Ջիգարխանյանի, Եվգենի Պետրոսյանի, Սերժ Ջիլավյանի, Կորյուն Նահապետյանի, Ֆրիդ Սողոյանի, Նորատ Տեր-Գրիգորյանցի, Հենրի Աղայանի, Եզրաս արքեպս. Ներսիսյանի, Արտաշես Հարությունովի, Ղազար Կյուրեղյանի, Արկադի Մանուչարովի և այլոց հետ` իր ապրած կյանքով կերտել է Հայրենիքից հեռու, սակայն Հայրենիքի բախտով ու պատմությամբ, ներկայով ու ապագայով ապրող հայրենասեր հայի օրինակելի կերպար:

�?ван ГАЛСТЯН: «Родина – мой дом, куда должен непременно вернуться»
Одним из первый гостей, посетивших Министерство Диаспоры РА в 2014 году, был прибывший на Родину из РФ председатель армянской общины Зеленограда �?ван Галстян, с которым побеседовала корреспондент «Армяне сегодня».
– Добро пожаловать на Родину, господин Галстян… Могли бы представить такую холодную зиму в Армении?..
– Спасибо. Замечу, что приехал из Подмосковья, Зеленограда, где температура была плюсовая – 4-5 градусов. Не представлял, что в Армении встретит сибирская зима�? тем не менее при любой погоде на Родине преисполняешься особой теплотой.
– Сколько лет проживаете в РФ?
– Двадцать лет назад уехал из Армении… Трудные были годы – темные, холодные, какие-то беспросветные… Мой переезд получился очень спонтанно, сначала я уехал один, потом переехала и семья. Поначалу было много трудностей в связи с поиском работы. Трудности были и тогда, есть и сейчас.
– Какая у Вас специальность, по которой пытались найти работу, встать на ноги и более-менее преодолеть вставшие перед Вами трудности?
– Я с отличием окончил Ереванское техническое училище №2. Специалист по насосам, компрессорам, машинам. После окончания училища приступил к работе на НПО «Наирит». Спустя год начал преподавать в том же училище – преподавал 4 года свои профессиональные предметы. Замечу, что специальность эта и в советские годы, и сейчас весьма востребована. У меня было 160 учеников, 4 выпуска, из которых несколько стали министрами, работали в сфере телевидения. Не могу не упомянуть очень любимого мною ученика, блаженной памяти Спиридона Амбарцумяна, который работал на А1. Среди моих учеников был председатель исполкома советского периода Рафаел Багоян, замечательный юноша по имени Шаген, который был очень близок с Ширазом – мы его называли «сын Шираза»… Я и сам был очень близок с Ширазом.
– Господин Галстян, уж коли речь зашла о Ширазе, расскажите о тех днях.
– Я много общался, интересно беседовал с Ширазом. У меня была одна знакомая, Асмик Гядукян, которая преподавала армянский язык и литературу в Зейтунской школе, где впоследствии был создан музей Шираза. Асмик Гядукян боготворила Шираза, его поэзию, и после кончины Шираза решила в физматшколе, где учился и мой сын, создать его музей. Я подарил музею брошюру 150-летней давности о Лорисе Меликове. Смерть Шираза была огромной потерей: в его похоронах, казалось, участвовала вся Армения. Я и сам был там, и, как очень многие, не сумел зайти в Пантеон – люди там собрались еще с раннего утра, как говорится, яблоку негде было упасть. В нынешний приезд должен посетить и эту школу, потому что долгое время не имел связи.
Потом началось Карабахское движение, произошло землетрясение, миграция и т. д…
– Чем Вы занимались в те годы?
– В то время я познакомился в Москве с армянами, ведущими активную проармянскую политику: мы организовывали патриотические акции. В то время существовали комитет «Карабах», комитет «Крунк», я общался со всеми, вместе боролись. �?з этих патриотов-активистов хочу упомянуть известного художника Корюна Нагапетяна, который внес очень большой вклад в дело самоутверждения армян в РФ, проявление патриотизма. В день 80-лети Геноцида армян, 24 апреля, с плакатами направились к посольству Турции, и Корюн Нагапетян выступил с прекрасной речью. Собралось много народу: из окон посольства боязливо поглядывали на нас, они увидели силу армянства. Таким запомнился мне Корюн Нагапетян.
– Вы считаете себя предпринимателем?
– Я человек производства, хотя 10 лет был в Москве в сфере бизнеса. Для меня предпринимательство всегда оттеснялось на второй план: избрал трудную сферу, расходов было много, нужно было иметь транспорт, материалы… Хотя и поработали 5-6 лет, но арендная плата и прочие расходы оказались велики, мои надежды не оправдались.
– Поговорим об общине – сколько лет насчитывает историю армянской общины Зеленограда?
– Ее историю насчитывает 15 лет. В 1998 году при содействии наших товарищей (Норайра Мурадяна, Размика Мадояна, Романа Арутюняна и других) создали наше Армянской национальное культурное объединение. Были мелкие организации, которые все объединились в организацию «Миацум» (ее создал Норайр Мурадян), которая впоследствии превратилась в армянскую общину Москвы. В Зеленограде живет примерно 2300-2500 армян, а фактически зарегистрированы 1700. Ныне в Армянском национальном культурном объединении числится около 500 человек – успешные предприниматели, строители, врачи, творческие личности. Все участвуют в организуемых в городе важных и интересных мероприятиях, армянских национальных праздниках. Постоянно в центре внимания 24 апреля – День памяти жертв Геноцида армян. Проводим спортивные мероприятия – например, турнир по нардам, в которых участвуют как армяне, так и русские, грузины. В общине функционирует танцевальный ансамбль «Ахтамар», которым руководит Елена Шамоян. В ансамбле нет возрастного ограничения: танцуют не только армяне, но и русские.
– В общине есть церковь, воскресная школа?
– Церкви нет – есть только один хачкар. Чтобы совершить обряд крещения или венчания – ездим в Москву: на машине дорога занимает всего 20 минут. Есть задумка к 100-летию Геноцида армян с помощью армянских предпринимателей, благотворителей Зеленограда, Москвы соорудить величественный хачкар. Решили обратиться к Путину или нашему мэру, чтобы выделили территорию в Зеленограде под строительство Центра армянской культуры. Хотя у нас есть кружки и песни, и танца, но нам нужен Дом культуры, где были бы классы, создали бы другие группы, расширили нашу деятельность. Ныне для организации какого-либо собрания, встречи, мероприятия обращаемся к руководителям Зеленоградского дома культуры, которые охотно предоставляют нам помещение, а воскресные занятия проводятся в местном детском центре.
– Господин Галстян, чем занимаются армяне в Зеленограде, в каких сферах наиболее вовлечены наши соотечественники?
– Большая часть армян занимается в Зеленограде предпринимательством: есть 3-4 крупных предприятия, бизнес остальных меньше, есть 8-10 хороших педагогов, врачей, мастеровых, многие имеют строительные организации. Людям удается жить и помогать живущим на Родине родственникам.
– Армяне дружбы между собой? Какие отношения сформировались с другими национальностями?
– Это очень болезненный вопрос: если скажу, что армяне, живущие в РФ, Зеленограде, Москве очень дружны – это будет неправда. Просто находясь на чужбине, держатся немного сдержанно. Есть много вещей, которые мне категорически не нравятся. Хорошие отношения сформировались между более цивилизованными людьми, скажем, представителями интеллигенции, бизнесменами. А вообще между людьми разных национальностей бывают споры, неприятные инциденты. Многие из местных не знают даже, что армяне христиане. Скульптура нашего замечательного скульптора Фрида Согояна армянской и русской девушек, объединенных от фундамента до сердец огромным крестом, содержит огромный смысл единства двух христианских народов. Многие из местных – даже образованные, развитые люди, – не имеют даже представления о Геноциде армян. Мы должны быть активнее на информационном поле, постоянно представлять нашу страну, историю, культуру.
– То есть факт того, что армян за пределами Армении не знают – следствие недостаточной информации?
– Да. Нет армянских телепередач, которые бы представляли нашу историю, традиции, наших писателей, наши историко-культурные памятники, географию, наши карты. Была одна передача о картографии, которые транслировали поздно ночью – кто мог смотреть ее в этот час. Надо активнее работать в �?нтернете.
– В армянских семьях Зеленограда сохраняется родной язык?
– Да. В моей семье тоже говорят на армянском: и дочка, и оба сына, и внук, и жена свято берегут родной язык. Замечу, что внук служит в Арцахе.
– Сколько лет не бывали на Родине?
– Семь лет… �? очень соскучился. Много перемен замечаю.
– Сколько времени уже дружите с Министерством Диаспоры РА?
– Прежде замечу, что Министерство Диаспоры должно было быть создано еще 20 лет назад: очень поздно создали. Но рад, что оно есть и уже отметило 5-летие. Думаю, что Министерство Диаспоры должно иметь более просторное здание и еще более расшириться. Министерство делает большое дело, а предстоит еще больше: нужно усилить пропагандистскую работу, связанную с Геноцидом, нашими историческими территориями, нужно напечатать карты Армении «от моря до моря», всех армянских уездов, Арцаха и разослать в армянские общины Диаспоры. Необходимо снимать больше фильмов о нашей истории, показать искажения. Одним словом – пропаганда, пропаганда…
– Господин Галстян, по ходу нашей беседы не трудно было заметить, что Вы, более двух десятков лет живя на чужбине, сохранили армянскую идентичность, были и остаетесь патриотом… Чем является для Вас Родина?
– Родина для меня – самое сокровенное чувство, Родина – мой дом, куда должен непременно вернуться, Родина – мой армянский паспорт, которого пока не имею… Много раз встречался с первым министром обороны РФ Грачевым, были близки: он всегда гордился своим паспортом гражданина Армении… Ну представьте, какую ценность для меня имеет паспорт гражданина Армении.
– О чем или ком хотели бы поговорить, чего я не коснулась?..
– Ваш этот вопрос очень важен. Хотел бы поговорить о Норате Тер-Григорянце: недавно он создал общественную организацию – Земляческий союз наследников выходцев из Западной Армении, зарегистрированный в ООН. 20 лет знаю этого великого патриота, Нората Тер-Григорянца, и часто встречаюсь с ним на организуемых в Москве мероприятиях. Он ведет огромную деятельность по сохранению армянства, в которую и я внес свой скромный вклад. Он для меня Великий армянин, один из лучших армян, прекрасный военный стратег, у него можно многому научиться… Я бы предпочел, чтобы вместо того, чтобы писать обо мне, написали о нем…
Вот так завершилась наша беседа с �?ваном Галстяном, названного в честь боевого товарища, спасшего жизнь отца – участника Великой Отечественной войны. Еще в 1993 году обосновавшийся с семьей в Зеленограде Галстян, постоянно находясь в эпицентре общественной жизни, будучи в Москве, общаясь с Арменом Джигарханяном, Евгением Петросяном, Сержем Джилавяном, Корюном Нагапетяном, Фридом Согояном, Норатом Тер-Григорянцем, Генри Агаяном, архиепископом Езрасом Нерсисяном, Арташесом Арутюновым, Казаром Кюрегяном, Аркадием Манучаровым и другими, своей прожитой жизнью создал образцовый пример армянина-патриота, вдали от Родину живущего судьбой и историей, сегодняшним днем и будущим Родины.