ՀՈՒՄԸ գիտաժողովն առաջին անգամ տեղի է ունենալու Հայաստանում
Հայագիտական Ուսումնասիրությունների Միջազգային Ընկերության (AIEA / ՀՈՒՄԸ / Հայկական Ուսումներու Միջազգային Ընկերակցութիւն) 13-րդ Ընդհանուր գիտաժողովը տեղի է ունենալու «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում՝ Երևանում, 2014 թ. հոկտեմբերի 9-11-ը: Այս գիտաժողովը հատկապես կարևոր է այն առումով, որ AIEA-ի գոյության 33 տարիների ընթացքում այն առաջին անգամ տեղի է ունենալու Հայաստանում:
Գիտաժողովին ընդունվում են հայագիտության ցանկացած ոլորտին վերաբերող զեկուցումներ: Յուրաքանչյուր զեկուցմանը տրամադրվում է 20 րոպե ժամանակ, որին հաջորդում է 10 րոպեանոց քննարկում: Կախված մասնակիցների քանակից՝ կլինեն թե´ լիագումար, թե´ զուգահեռ նիստեր:
Գիտաժողովի մանրամասնություններին կարող եք ծանոթանալ Մատենադարանի կայքէջում (www.matenadaran.am) և մասնակցության համար գրանցվել մինչև 2014 թ. ապրիլի 1-ը: Գիտաժողովին կարող են մասնակցել միայն ՀՈՒՄԸ-ի անդամները: Մասնակցության վարձը կազմում է 50 եվրո: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է Մատենադարանի կայքէջից:

AIEA to hold conference in Armenia for the first time ever
The International Association for Armenian Studies (AIEA) will hold its 13th General Conference at the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts (Matenadaran) in Yerevan on Oct. 9-11. This conference is especially important in that it will be held in Armenia for the first time since the establishment of the AIEA 33 years ago.
Speeches can be related to any field of Armenology. Each speech will last 20 minutes and will be followed by a discussion. There will also be plenary and parallel sessions, depending on the number of participants.
For more details, please visit the Matenadaran’s website at www.matenadaran.am and register by April 1, 2014. The conference is only for members of the AIEA. The cost for participation is 50 Euros, as posted on the website of the Matenadaran, reports “Hayern Aysor”.