Լիբանանահայ գործարարները Քաշաթաղ շրջանի Աղավնի գյուղում ավան կկառուցեն
Կանգնել արցախցու կողքին, աջակցել վերաբնակեցման ծրագրերին եւ նպաստել Արցախի զարգացմանն ու վերածննդին: Հենց այս նպատակով եւ բացառապես հայրենասիրական սկզբունքներից ելնելով երեք տարի առաջ «ԱՐԻ» (Artsakh Roots Investment) կազմակերպությունը որոշեց ներդրումներ կատարել Արցախում: Երեք տարի առաջ մեկնարկած առաջին ծրագրում շուրջ 100 գործարարներ Քաշաթաղի շրջանի 800 վերաբնակչի գյուղատնտեսական եւ անասնապահական ծրագրերի իրականացման համար վարկեր տրամադրեցին. արդյունքում` վերամշակված 6.000 հա հողատարածքով եւ շուրջ 2.000 գլխաքանակ եղջերավոր անասուններով Քաշաթաղն այսօր հանդիսանում է երկրի գյուղատնտեսական կենտրոններից մեկը:
«Արցախցիների, ԼՂՀ նախագահի ու վարչապետի հետ հանդիպումների ժամանակ հասկացանք, որ ապրուստի միջոց տրամադրելուն զուգահեռ անհրաժեշտ է հոգալ նաեւ վերաբնակիչների բնակարանային խնդիրները, ստեղծել հարմարավետ եւ նպաստավոր պայմաններ ապրելու եւ աշխատելու համար: Հենց այդ նպատակով սփյուռքահայ 57 գործարարի ուշադրության կենտրոնում հայտնվեց Արցախի դարպաս հանդիսացող Քաշաթաղ շրջանի Աղավնի գյուղն ու որոշում կայացվեց այնտեղ փոքրիկ ավան կառուցել: Բարեսիրությամբ հողատարածք չի վերաբնակեցվի և տնտեսություն չի զարգանա: Արցախի կառավարության հետ համագործակցության շնորհիվ կարողացանք լիբանանցի գործարարներին համոզել, որ փոխանակ օտար ափերի, ներդրումներ կատարեն հայրենիքում»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց «ԱՐԻ»-ի գործադիր փոխտնօրեն, լիբանանահայ  Բենիամին Բչաքչյանը` նշելով, որ բնակարանների կառուցման համար արդեն հավաքվել է 2 մլն դոլար:
Լիբանանահայ գործարարների այս նախաձեռնությունը ոգեւորել է նաեւ սփյուռքի այլ գաղթօջախներում բնակվող գործարարներին եւ Աղավնիի շինարարական աշխատանքներին մասնակցելու ցանկություն են հայտնել նաեւ արաբական այլ երկրների եւ Ֆրանսիայի հայ գործարարները: Ծրագիրն այժմ նախապատրաստական փուլում է. մարտից նախատեսվում է գյուղի առաջին 50 բնակարանների շինարարությունը: Շինարարական առաջին փուլը կավարտվի աշնանն ու ազդակ կհանդիսանա հաջորդ երկու փուլերով եւս 100 բնակարանների կառուցման համար: «Հայրենիքը միայն հեռվից սիրելը շատ հեշտ գործ է, սակայն իսկական սերն ու հայրենասիրությունն այլ է. թեկուզ փորքիկ ներդրումով նպաստել հայրենիքի զարգացմանը: Սա է մեր գաղափարախոսությունը:
Նպաստելով վերաբնակեցման ծրագրին, մենք նոր շունչ ենք տալիս Արցախին, երկարացնում նրա կյանքը: Սա միայն վերաբնակեցման ծրագիր չէ, սա շատ ավելի հեռահար գաղափար է: Հայը հաստատվում է ազատագրված Արցախում, իսկ Արցախն ուժեղ է, քանի այնտեղ ապրում է հայությունը: Վերջին երկու տարվա ընթացքում բազմաթիվ սիրիահայեր են հաստատվել Արցախում եւ նրանցից շատերն արդեն ցանկություն են հայտնել նորակառույց ավանում տուն գնել»,- ասաց Բչաքչյանը` հավելելով, որ Քաշաթաղի շրջանը վերաբնակեցման համար շատ նպաստավոր է: Հողը բարեբեր է, եղանակը` նպաստավոր, ջուրը` մշտական. հետեւաբար նոր ավանի
կառուցումը միայն կնպաստի տարածաշրջանի զարգացմանը:
Ավանի կառուցումից հետո ԼՂՀ կառավարությունը հիպոթեքային ցածր տոկոսադրույքներով կամ սոցիալական այլ ծրագրերի միջոցով կիրականացնի վերաբնակեցման ծրագիրը: ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանի խոսքերով` այս կերպ Արցախում կձեւավորվի նաեւ հիպոթեքային շուկա: «Կառավարության ծրագիրն այնպիսին է, որ վերաբնակիչների համար թե’ տոկոսադրույքը, թե’ մարման գրաֆիկը շատ մատչելի եւ ձեռնտու լինի: Պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի մարդիկ ցանկանան ապրել Արցախում: 10-15 տարի առաջ, երբ իրականացվում էր վերաբնակեցման ծրագիր, տրամադրվող տներն ընդամենը տանիք էին ցրտից պատսպարվելու համար,
իսկ այսօր ստեղծվում են բոլոր պայմանները, որպեսզի հաստատվելով Արցախում վերաբնակիչն ունենա թե’ կայուն եկամուտ, թե’ բնակարան: Վստահ եմ, որ ծրագրից օգտվողները շատ կլինեն եւ այս ծրագիրը ազդակ կհանդիսանա, որպեսզի այլ գաղաթօջախների մեր բարերաները նույնպես ներդրումներ կատարեն հայրենի հողում»,- ասաց Արթուր Աղաբեկյանը:
Սա Արցախում իրականացվելիք վերաբնակեցման միակ ծրագիրը չէ: Հաջորդ շաբաթ ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանի հետ զրույցում «Արմենպրես»-ը կներկայացնի Արցախում իրականացված եւ իրականացվելիք վերաբնակեցման այլ ծրագրերի մասին:

Армянские предприниматели из Ливана построят жилой поселок в селе Агавни Кашадагского района Арцаха
С целью оказать поддержку арцахцам, в том числе и в реализации программ переселения и содействовать тем самым развитию и возрождению Арцаха организация «АР�?» (Artsakh Roots Investment) три года назад решила направить инвестиции в эту республику. В рамках стартовавшей тогда же первой программы около 100 предпринимателей предоставили кредиты на реализацию сельскохозяйственных и животноводческих программ для 800 переселенцем Кашадагского района. В результате,
Кашадаг с его 6.000 га обрабатываемых сельскохозяйственных угодий и около 2,000 поголовьем сегодня является одним из сельскохозяйственных центров Арцаха.
«После встреч с арцахцами, президентом и премьер- министром НКР, мы поняли, что, наряду с предоставлением средств к существованию, необходимо подумать и о жилищной проблеме переселенцев, создании
благоприятных условий для жизни и работы. �?менно тогда в центре внимания 57 предпринимателей из диаспоры и оказалось село Агавни Кашадагского района. Мы решили построить здесь небольшой жилой поселок. Нам удалось убедить армянских предпринимателей из Ливана сделать инвестиции не для чужих, а для своих, для своей родины, – сказал в беседе с Арменпресс исполнительный зам.директора «АР�?», наш соотечественник из Ливана Бениамин Бчакчян, добавив, что на строительство жилых домов уже собрано 2 млн долларов.
Эта инициатива армянских предпринимателей из Ливана вдохновила и других наших соотечественников из диаспоры. Готовность участвовать в реализации этой программы выразили также армянские предприниматели из стран Арабского мира и Франции. В марте планируется строительство первых 50 квартир, Первый этап строительства завершится осенью и в следующие два этап будет пострено еще 100 квартир.
«Легко любить родину издалека, однако, истинная любовь и патриотизм – не в этом, а в том, чтобы содействовать развитию своего отечества, внести хоть небольшую, но свою лепту в это дело. Это очень перспективная программа,
тем более, что Кашадагский район очень благоприятный с точки зрения реализации этой программы: земля здесь плодородная, погода хорошая, вода всегда есть.
После строительства этого поселка правительство НКР по низким ипотечным кредитным ставках или с помощью других социальных программ займется реализацией программы переселенцев. По словам вице-премьера НКР Артура Агабекяна, таким образом в Арцахе сформируется и ипотечный рынок. Согласно программе правительства, ипотечные кредиты для переселенцев с точки зрения процентной ставки и графика погашения будут доступными и выгодными.
Нужно делать все, чтобы люди хотели жить в Арцахе», – подчеркнул он.
Это не единственная программа для переселенцев в Арцахе На следующей неделе «Арменпресс» представит в беседе с вице-премьером НКР Артуром Агабекяном и другие программы в этой сфере.