Հինգ տարին արդեն հասունություն է
2013 թվականը Սփյուռքի նախարարության համար փոքր հոբելյանի տարի էր: Լրացավ գերատեսչության հիմնադրման հինգ տարին: Ուրեմն, ամբողջ տարին յուրատեսակ հաշվետվությունների, ձեռքբերումների և հաշվետվությունների ներկայացման ժամանակաշրջան դարձավ, երբ հոբելյանը ոչ միայն դեպի տոնի զգացում էր տանում, այլև՝ հաշվետվության և վերլուծությունների: Այս մտորումները ծնվեցին նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուսի Զաքարյանի հետ զրույցներից: Նա օգնեց յուրովի ամփոփելու կատարված աշխատանքներն ու ընդգծելու առաջնահերթությունները: Իսկ պարոն Զաքարյանը խոստացավ 2014-ի տարեսկզբին արդեն հրցազրույց տալ հատկապես սիրիահայերի շրջանում տարվող աշխատանքների մասին, քանի որ այսօր համազգային նշանակություն է ձեռք բերել մեր մոտ 11 հազար հայրենակիցների Հյաստանում կեցության ապահովման խնդիրը:
Ես հեռու մնամ գնահատականներ հնչեցնելուց, որովհետև նախարարության աշխատանքը գնահատելը դժվար է և պատասխանատու: Փորձեմ բնութագրել Սփյուռքի նախարարության  անցած ճանապարհը, որը ես կկոչեմ ինքնահաստատման և ինքնադրսևորման շրջան: Անկախության շրջանում մեր երկրում ձևավորված բոլոր նախարարություններն էլ իրենց նախադրյալներն ունեին, իրենց թիկունքում առկա էր անցած ճանապարհը, մինչդեռ Սփյուռքի նախարարությունը ստեղծվեց ընդամենը նախկինում գոյություն ունեցած հասարակական կազմակերպության՝ Սփյուռքահայության հետ մշակութային կապերի կոմիտեի ավանդույթի հենքի վրա, ինչը նշանակում է, որ որպես գերատեսչություն, պետական կառավարման մարմին՝ նախարարությունն ամեն ինչ պիտի սկսեր զրոյից: Այն, ինչ արվեց այս կարճ ժամանակամիջոցում, ապացույցն է այն բանի, որ նպատակն արդարացված էր, որ մեզ հաջողվեց ոչ միայն մտածել նախարարության կայացման, այլև Հայաստան-Սփյուռք վստահելի, փոխադարձ հարգանքի վրա հենված կամուրջ ձևավորելու մասին: Անկեղծ լինենք, Սփյուռքը, միշտ էլ հին ավանդույթին և ձևավորված մտայնությանը համահունչ, ուներ զգուշավոր վերաբերմունք Հայրենիքի հանդեպ, միշտ չէ, որ հնարավոր էր հասնել առողջ և համակողմանի երկխոսության: Պատճառները միայն կարծրատիպերը չէին, այլև Սփյուռքում գործող տարբեր ավանդական կուսակցությունները, ազգային կառույցներից շատերի տարբեր կողմնորոշումները: Նախարարությունը կոչված էր համակարգելու, որոշակի հուշումներ բերելու, կապեր առաջարկելու, հայեցակարգեր առաջադրելու… Եվ դա հաջողվեց, բարեբախտաբար: Ամենակարևորը՝ փշրվեցին-անէացան անճիշտ պատկերացումները Հայրենիքի մասին, և Սփյուռքն արժևորվեց իր ողջ ներուժով:
Այսօր մեր հանրության մեջ դեռ կան մարդիկ, ովքեր թերագնահատում են Սփյուռքի նախարարության գործունեությունը, անգամ Սփյուռքում դեռ ոմանք բացասական գնահատականներ են հնչեցնում, խոսում չբավարարված լինելու մասին: Ինչպե՞ս պատասխանենք նման մտայնություններ կրողներին: Ե´վ բացասաբար եմ վերաբերվում քննադատողներին, և´ հասկանում եմ… Շատերը, բնականաբար, խոսում, անգամ քննադատություն են հնչեցնում՝ տեղյակ չլինելով նախարարության գործունեությանը, այն ոլորտներին ու նախաձեռնություններին, որոնք այսօր դարձել են մեր գերատեսչության ուշադրության կենտրոնները, այն հանգրվանները, որտեղ ծավալում ենք մեր գործունեությունը: Երբեմն քաղաքական շահարկումները, երբեմն՝ անտեղյակությունը ծնում են գնահատականներ, որոնք, բնականաբար, իրականության հետ որևէ աղերս չունեն: Իհարկե, մենք ուսումնասիրում ենք ամեն մի քննադատություն, փորձում հետազոտել՝ այդ ամենով առավել արդյունավետ դարձնելով մեր գործունեությունը: Ես հասկանում եմ նաև բոլոր նրանց, ովքեր դեռ բավարարվածություն չեն զգում: Տասնամյակներ շարունակ հսկայական խնդիրներ են կուտակվել Սփյուռքի հետ հարաբերություններում, Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցների իրավական պաշտպանվածության, սոցիալական, կրթական և մշակութային հիմնահարցերում: Անկախության հռչակումից հետո մեր սփյուռքահայ քույրերն ու եղբայրները սպասում էին, որ Հայրենիքը միանգամից պիտի դեմքով շրջվեր դեպի իրենց, առաջնային դարձներ Սփյուռքի հիմնահարցերը: Սակայն մենք մեծ փորձությունների միջով անցանք, երկիրը կարծես շատ քիչ ժամանակ ուներ ամբողջապես Սփյուռքով զբաղվելու, որովհետև միանգամից հայտնվեցինք պատերազմի և շրջափակման մեջ, ավերվեցին շատ ենթակառուցվածքներ, առաջադիր դարձան երկրի պաշտպանության ու մարդկանց հաց հանապազօրյայի խնդիրները… Պատահական չէ, որ Սփյուռքի նախարարությունը ստեղծվեց 2008 թվականին: Փոքր-ինչ ուշացած ժամանակ էր, բայց դա հենց այն տարին էր, երբ փոխվեցին երկրի արտաքին քաղաքականության շառավիղները, երբ արձանագրվեցին մի շարք հաջողություններ միջազգային դիվանագիտության մեջ, երբ տարիների ընթացքում ուսումնասիրվեց և հետազոտվեց Սփյուռքը՝ արդեն հրամայական դարձնելով համակարգող կառույցի գոյությունը: Իհարկե, կան մարդիկ, որ դիմում են նախարարություններ՝ ակնկալելով իրենց բոլոր խնդիրների լուծումները, սակայն կան օրենսդրականմ ակտեր, կան սահմանափակումներ, կան հնարավորություններին կապակցվող խնդիրներ… Վազքով մենք չեն կարող հասնել ամեն ինչի: Ժամանակ է պետք, նոր օրենսդրական նախաձեռնություններ են պետք… Բայց որ մարդիկ դիմում են նախարարություն, արդեն նշանակում է, որ հավատում են ու վստահում…
2013 թվականն արդեն հրաժեշտ է տալիս բոլորիս: Եվս մի քանի օր, ու մենք կմտնենք նոր տարվա սահմաններից ներս: Միշտ էլ, տարեփոխի ժամանակ, հետադարձ հայացք հառելու անհրաժեշտություն է առաջանում: Եթե հիմա հետադարձ հայացք հառենք 2013-ին, ի՞նչը կարժևորեինք: Բարեբախտաբար, այնքան բան է արվել, որ դժվար է միայն հիշողությանն ապավինելով խոսել: Նախ, մենք շարունակեցինք ավանդական դարձած մեր նախաձեռնությունները, որոնց մեջ առաջնայիններից մեկը «Արի տուն» ծրագիրն է: Համոզվածորեն ասենք, որ այս ծրագիրը դարձել է մեր երկրի գլխավոր ձեռքբերումներից մեկը: Օրավուր ավելանում է թիվն այն պատանիների ու աղջիկների, ովքեր ուզում են Հայաստան գալ, տեսնել աշխարհում մեր միակ Հայրենիքը, ապրել մի ժամանակաշրջան Հայաստանում, որը, որքան էլ դժվար օրեր ունենա, այնուհանդերձ, իր փոքրիկ հայրենակիցներին դիմավորում և ընդունում է հոգու ջերմությամբ, սիրով, անգամ՝ ճոխությամբ: Հայրենիքում պրած ամեն մի օրը նրանց համար դառնում է կյանքի դպրոց, մեր արմատներին կապող հրաշալի հանգրվան: Բոլորս էլ մի քիչ ռոմանտիկ ենք, հուզական ենք, սիրում ենք մեր խոսքը հագեցնել բանաստեղծական զեղումներով, սակայն ճշմարիտ հուզումներն ու զեղումներն այդ պատանիների մոտ են, նրանց անկեղծ հիացումների, բաժանվելիս՝ նրանց աչքերում կուտակվող արցունքի կաթիլների մեջ են… Մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի Սփյուռքում ապրող մեր փոքրիկ հայրենակիցները չկտրվեն մայրենիից, Հայաստանից… Ցավով ենք արձանագրում, որ Սփյուռքը կանգնած է ուծացման վտանգի առջև, այսօր արդեն նոր սերունդը գրեթե հայերեն չի խոսում, ոմանք գուցե չգիտեն էլ, որ հայրենիք ունեն, որը Հայաստանն է: Ուստի «Արի տուն» ծրագիրն այս իմաստով եզակի է: Պատահական չէ, որ կան պատանիներ, որոնք երկրորդ, երրորդ անգամ են գալիս Հայաստան: Շատ պիտի ուզեինք, որ մեր հնարավորություններն անսահմանափակ լինեն, որպեսզի յուրաքանչյուր տարի կարողանանք մի քանի հազար երեխա բերել Հայրենիք: Կարծում եմ, որ օրավուր պիտի մեծանա նաև Սփյուռքի շահագրգռվածությունն այս հարցում: Մենք ողջ տարվա ընթացքում ներկայացրել ենք նախարարության իրականացրած ծրագրերը, որոնք նաև ավանդական լինելով, համապատսխանեցվում են ժամանակին, նրա պահանջներին: Ամեն ինչի հիմքում, անշուշտ, հայապահպանությունն է, ուստի մեր քայլերն էլ ուղղված են հայապահպանությանը: Ամառային դպրոցի կազմակերևպումը, համահայկական հավաքներն ու խորհրդաժողովները, հատկապես երիտասարդ առաջնորդների համաժողովը, մշակութային բազմաթիվ նախաձեռնությունները, այցերը տարբեր համայնքներ, համայնքային խնդիրների ուսումնասիրությունները, այլ ծրագրեր ու նախաձեռնություններ առաջնային նշանակություն են ստացել:
Չենք ուզում այսօր անդրադառնալ սիրիահայերի խնդիրներին նվիրված բազմաթիվ նախաձեռնություններին, որովհետև դրանք ակնհայտ են, բացառիկ: Նախարարությունն ահռելի աշխատանքներ է կատարել, և դեռ շատ աշխատանքներ էլ առջևում են: Ինչպիսի՞ն կուզենայինք, որ լիներ 2014 թվականը նախարարության համար: Նախ, կուզենայինք, որ վերջապես Սիրիայում խաղաղություն հաստատվեր, մեր դասական գաղթօջախը վերագտներ իր բնականոն կյանքը, ապրեր լիարժեքորեն, բոլոր նրանք, ովքեր այսօր ծվարել են աշխարհի տարբեր երկրներում, տունդարձի երջանկությունն ունենային: Խոսքս չի վերաբերում այն սիրիահայերին, որոնք արդեն Հայաստանում պատրաստվում են Նոր Հալեպ ավանում ապրել և դառնալ հայաստանցի: Իհարկե, շատ կուզենայի, որ մենք մեծ հայրանադարձություն ապրեինք, ու մի օր լուծարվեր մեր նախարարությունը՝ այլևս Սփյուռք չունենալու պայմանով… Բայց գիտեմ, որ դա միայն երազանքէ… Շատ կուզենայի, որ 2014 թվականին մեր ավանդական ծրագրերին մասնակցեին շատերը՝ և՛ լրագրողները, և՛ ուսուցիչները, և՛ ամառային դպրոցի ունկնդիրները: Ի վերջո, «Արի տունը» դառնար ամենաբաղձալի ծրագիրը… Ուզում ենք շնորհավորել բոլոր սփյուռքահայերին Ամանորի և Սուրբ Ծնունդի առթիվ, մազթել արևշատություն… Բայց ամենից շատ ուզում եմ մաղթել, որ Հայրենիք բերող ճանապարհը բոլորի համար դառնա իրականություն…

Пять лет уже зрелость
2013-й стал для Министерства Диаспоры РА годом маленького юбилея. �?сполнилось пять лет со дня основания ведомства. Таким образом, весь год стал периодом подведения итогов, достижений, отчета о достигнутом, когда юбилей порождал не только ощущение праздника, но и стал временем отчета и анализа. Эти размышления родились в беседе с руководителем аппарата Министерства Фирдусом Закаряном. Он помог своеобразно обобщить проделанную работу, акцентировать приоритеты. А в начале 2014 года господин Закарян обещал дать интервью, в частности, о работе, проводимой среди сирийских армян, поскольку сегодня общенациональную значимость приобрела задача обеспечения пребывания в Армении 11 тысяч соотечественников.
Воздержусь от озвучивания оценок, поскольку оценивать работу Министерства – дело трудное и ответственное. Попытаюсь охарактеризовать пройденный Министерством путь, который назову периодом самоутверждения и самовыражения. Все сформированные в нашей стране в период независимости министерства имели свои предпосылки, за спиной у них имелся пройденный путь, тогда как Министерство Диаспоры сформировалось на базе традиций, заложенных всего лишь общественной организацией – Комитетом по культурным связям с армянами Диаспоры. Отсюда следует, что как ведомство, орган государственного управления Министерство все должно было начинать с нуля. То, что сделано за этот короткий срок доказывает: цель была оправдана, нам удалось позаботиться не только о становлении Министерства, но и возведении надежного, основанного на взаимном уважении моста Армения-Диаспора. Будем откровенны: Диаспора, согласно старой традиции и сформировавшемуся мышлению, всегда настороженно относилась к Родине, не всегда удавалось достичь здорового и всестороннего диалога. Причины не только в стереотипах, но и функционирующих в Диаспоре различных традиционных партиях, различная ориентация многих национальных структур. Министерство было призвано скоординировать, внести определенные коррективы, предложить связи, концепции… �? это, к частью, удалось. Самое главное – разбились, исчезли неверные представления о Родине, и Диаспора была оценена во всем своем потенциале.
Сегодня в нашем обществе еще имеются люди, недооценивающие деятельность Министерства Диаспоры, даже в Диаспоре кое-кто еще озвучивает негативные оценки, говорит о неудовлетворенности. Как ответить носителям такой тенденциозности? Я лично и негативно отношусь к критиканам, и с пониманием… Многие, естественно, говорят, и даже озвучивают критику, будучи не осведомлены о деятельности Министерства, тех сферах и инициативах, которые сегодня находятся в центре внимания нашего ведомства, сферы, в которых мы сегодня развиваем свою деятельность. Порой политические спекуляции, порой неосведомленность порождают оценки, которые, естественно, не имеют ничего общего с реальностью. Конечно, мы изучаем каждое критическое замечание, пытаемся исследовать, тем самым делая нашу деятельность более эффективной. Я понимаю также всех тех, кто пока не испытывает удовлетворенности. На протяжении десятилетий в отношениях с Диаспорой накопилось огромное количество проблем в вопросах, связанных с правовой защищенностью наших соотечественников, живущих в Диаспоре, в социальной, образовательной и культурной сферах. После провозглашения независимости наши братья и сестры в армянской Диаспоре ожидали, что Родина сразу повернется к ним лицом, сделает приоритетными проблемы Диаспоры. Однако мы прошли большие испытания, страна имела очень мало времени целиком заниматься Диаспорой, ибо мы сразу оказались в условиях войны и блокады, были уничтожены многие инфраструктуры, приоритетными стали оборона страны и вопросы хлеба насущного… Не случайно, что Министерство Диаспоры было создано в 2008 году. Время было немного упущено, но это был именно тот год, когда сменились векторы внешней политики нашей страны и был констатирован ряд успехов в международной дипломатии, когда в течение продолжительного времени была изучена и исследована Диаспора – сделав требованием времени наличие координирующей структуры. Конечно, есть люди, которые обращаются в министерства, ожидая решения всех их проблем, однако есть законодательные акты, ограничения, есть проблемы, связанные с возможностями… Бегом мы ничего достичь не сумеем – требуется время, новые законодательные инициативы… Но само то, что люди обращаются в Министерство, уже означает, что верят и доверяют…
2013-й год уже прощается с нами. Еще несколько дней, и мы вступим в границы нового года. При смене года всегда возникает необходимость окинуть ретроспективным взглядом. Что бы мы оценили, обратив ретроспективный взгляд на 2013 год? К счастью, сделано столь много, что трудно говорить, полагаясь исключительно на память. Во-первых, мы продолжили ставшие традиционными наши инициативы, одной из первых среди которых является программа «Ари тун». С уверенностью скажем, что эта программа стала одним из главных достижений нашей страны. День ото дня растет число юношей и девушек, которые хотят приехать в Армению, увидеть нашу единственную в мире Родину, какое-то время пожить в Армении, которая, сколь трудные дни ни переживала бы, тем не менее, встречает и принимает своих юных соотечественников с теплотой, любовью, даже роскошью. Каждый день, прожитый на Родине, становится для них жизненной школой, прекрасным средством, привязывающим их к нашим корням. Все мы немного романтики, эмоциональны, любим обогатить нашу речь поэтическими нотками, однако подлинные эмоции и чувства – у этих юношей, в их искреннем восторге, капельках слез в глазах при расставании… Мы делаем все, чтобы наши маленькие соотечественники, живущие в Диаспоре, не отрывались от родного языка, Армении… С болью констатируем, что Диаспоры стоит перед угрозой ассимиляции, новое поколение сегодня почти не говорит на армянском, некоторые, возможно, и не знают о существовании Родины – Армении. В этом плане программа «Ари тун» является исключением. Не случайно, что есть юноши, которые во второй, третий раз приезжают в Арменнию. Очень хотелось бы, чтобы наши возможности были безграничны, чтобы могли ежегодно несколько тысяч детей привозить в Армению. Думаю, день ото дня должна возрастать заинтересованность в этом вопросе и Диаспоры. На протяжении всего года мы представляли осуществленные Министерством программы, которые, будучи также традиционными, приводятся в соответствие времени, его требованиям. В основе всего, несомненно, лежит сохранение армянства, и потому наши шаги направлены именно на это. Организация Летней школы, общеармянские слеты и форумы, особенно форум молодых лидеров, многочисленные культурные инициативы, посещение различных общин, изучение общинных проблем, другие программы и инициативы приобрели первостепенное значение.
Не хочется сегодня затрагивать бесчисленные инициативы, посвященные проблемам сирийских армян – они очевидны и исключительны. Министерство проделало колоссальную работу и многое еще предстоит сделать. Каким мы бы хотели видеть 2014 год для Министерства? Прежде всего, хотелось бы, чтобы в Сирии окончательно утвердился мир, наша классическая колония вновь обрела свою нормальную жизнь, жила полноценно, все, кто сегодня приютились в разных странах мира, обрели счастье возвращения домой. Речь не идет о тех сирийских армянам, которые уже готовятся жить в Армении в квартале «Новый Алеппо» и стать гражданами Армении. Конечно, очень хотелось бы, чтобы мы пережили большую репатриацию и однажды расформировалось наше Министерство в силу отсутствия самой Диаспоры… Но знаю, что это только мечта… Очень хотел бы, чтобы в 2014 году в наших традиционных программах участвовали многие – и журналисты, и педагоги, и слушатели Летней школы. Чтобы «Ари тун» стала, наконец, самой заветной программой… Хотим поздравить всех армян Диаспоры по случаю Нового года и Святого Рождества, пожелать долгих лет жизни… Но больше всего хочу пожелать, чтобы дорога, ведущая к Родине, стала для всех реальностью…