Հայկական «Ադամյան» ապրանքանիշի հեռուստացույցները շուտով կլինեն շուկայում
Հայկական «Ադամյան» ապրանքանիշի հեռուստացույցների առաջին խմբաքանակն արդեն պատրաստ է, այն հաշված օրերի ընթացքում կներկայանա սպառողներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին մայիսի 23-ին Արմավիրի մարզի Մերձավան գյուղում գտնվող գործարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ինթերնեշնլ մանուֆաքչրինգ գրուպ» ՓԲԸ տնօրեն Ռամի Ջուդին:
«Այժմ օրական հավաքում ենք մոտ 100-150 հատ հեռուստացույց: Մոտ օրերս դրանք կարող եք գտնել ՀՀ ողջ տարածքում գործող խոշոր մասնագիտացված խանութ սրահներում»,- ասաց Ռամի Ջուդին:
Ընկերության տնօրենը նշեց, որ թեև գործարանի բացումը տեղի էր ունեցել 2018թ. դեկտեմբերի 5-ին, իրենք արտադրությունը կարողացել են սկսել միայն մայիսին, քանի որ սպասում էին կառավարության կողմից ներմուծման մաքսային արտոնության տրամադրմանը:
«Մենք սպասում էինք կառավարության կողմից մաքսային արտոնության տրամադրմանը, որովհետև այն գինը, որը մենք խոստացել էինք վաճառքի համար, չէինք կարող սահմանել, եթե նաև մաքսային տուրք վճարեինք: Արտոնությունը կառավարությունը մեզ տրամադրեց ապրիլին»,- նշեց տնօրենը:
«Ինթերնեշնլ մանուֆաքչրինգ գրուպ» ՓԲԸ-ի հնգամյա ներդրումային ծրագիրը բաղկացած է 3 փուլից: Այժմ գործարանում հեռուստացույցների արտադրության համար անհրաժեշտ սարքավորումները ներկրվում են, որից հետո դրանք հավաքվում են Հայաստանում: Մեկ ու կես ամիս անց ընկերությունը պլանավորում է գործարկել նաև երկրորդ հոսքը, որի արդյունքում կկոմպլեկտավորվի 2000 օդորակիչ և 3000 հեռուստացույց: Երկրորդ հոսքի գործարկման արդյունքում ընկերությունում կստեղծվի ևս 30 աշխատատեղ: Հայկական արտադրության լվացքի մեքենաները, սառնարանները և օդորակիչները սպառողին կներկայանան «ԱՅՈ» (AIO) ապրանքանիշի ներքո:
«Ծրագրի առաջին փուլը տևելու է 2 տարի: Երկրորդ փուլում կենցաղային սարքավորումների արտադրության համար անհրաժեշտ մոտ 20% բաղկացուցիչ ու համալրող մասերի արտադրությունն ու վերջնական կենցաղային սարքավորումների հավաքումն իրականացվելու է այստեղ, 80% բաղկացուցիչ մասերը ներմուծվելու են: Այս փուլից սկսած կենցաղային սարքավորումների ծրագրային ապահովման բոլոր աշխատանքները նույնպես կիրականացվեն ՀՀ-ում։ Փուլի տևողությունը ևս 2 տարի է։ Երրորդ փուլում կենցաղային սարքավորումների արտադրության համար անհրաժեշտ մոտ 60% բաղկացուցիչ ու համալրող մասերի արտադրությունն ու վերջնական կենցաղային սարքավորումների հավաքումն արդեն կիրականացվի Հայաստանում, իսկ բաղկացուցիչ մասերի 40%-ը կներմուծվի։ Այս փուլի տևողությունը 1 տարի է»,- ասաց Ջուդին:
«Ինթերնեշնլ մանուֆաքչրինգ գրուպ» ՓԲԸ hասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Քնարիկ Առաքելյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ ընկերությունը պատրաստվում է նաև արտահանել հայկական կենցաղային տեխնիկան, սակայն այդ հարցում ակնկալում են նաև ՀՀ կառավարության աջակցությունը:
«Մենք այժմ ակտիվ բանակցություններ ենք վարում արտադրանքը դեպի ԵԱՏՄ երկրներ, մասնավորապես` Ռուսաստան արտահանելու ուղղությամբ, և այս գործընթացում ակնկալում ենք Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աջակցությունը»,- ասաց Առաքելյանը:
Գործարանում այժմ ստեղծվել է 13 աշխատատեղ` միջինում 200 հազար դրամ աշխատավարձով: Գործարանի ամբողջական գործարկման դեպքում կստեղծվի 60-70 աշխատատեղ` 200 000 դրամ միջին աշխատավարձով և տարեկան կարտադրվի 126 հազար միավոր կենցաղային սարքավորում: Մինչև օրս կոմպլեկտավորվել է 190 հեռուստացույց: Առաջին խմբաքանակում նախատեսվում է կոմպլեկտավորել 1200 հեռուստացույց:

Телевизоры армянского бренда “Адамян” уже готовы быть представленными перед потребителями
Первая партия телевизоров армянского бренда “Адамян” уже готова, она в считанные дни будет представлена потребителям. Как передает «Арменпресс», об этом 23 мая в беседе с журналистами сказал директор ЗАО “�?нтернешнл мануфакчринг групп”, Рами Джуди.
”Сейчас мы ежедневно собираем около 100 – 150 телевизоров. В ближайшие дни их можно будет увидеть в крупных специализированных магазинах, действующих на всей территории Армении”, – сказал Рами Джуди.
Директор компании отметил, что хотя открытие завода состоялось 5 декабря 2018 года, они смогли начать производство только в мае, так как ожидали предоставления правительством таможенных льгот на импорт.
“Мы ждали предоставления правительством таможенных льгот, потому что мы не смогли бы установить ту цену для продажи, которую мы обещали, если бы платили и таможенную пошлину. Льготы правительство предоставило нам в апреле”, – отметил директор.
Пятилетняя инвестиционная программа ЗАО “�?нтернейшнл мануфакчринг групп” состоит из 3 этапов. В настоящее время детали, необходимые для производства телевизоров на завод импортируется, после чего они собираются в Армении. Через полтора месяца компания планирует запустить вторую линию, в результате чего будут собираться 2000 кондиционеров и 3000 телевизоров. В результате запуска второй линии в компании будет создано еще 30 рабочих мест. Стиральные машины, холодильники и кондиционеры армянского производства будут представлены потребителю под торговой маркой “Айо”.
“Первый этап программы продлится 2 года. На втором этапе 20% производства необходимых деталей, составных и комплектующих частей для бытовых приборов и сбор конечного бытового оборудования будет осуществляться здесь, а 80% составных частей будут импортироваться. С этого этапа все работы по программному обеспечению бытовых приборов также будут осуществляться в Армении. Длительность этого этапа также 2 года. На третьем этапе 60% производства деталей необходимых для производства бытовой техники и сбор конечного бытового оборудования уже будет осуществляться в Армении, а 40% составных частей будет импортировано. Длительность этого этапа – 1 год”, – сказал Джуди.
Ответственная по связям с общественностью ЗАО “�?нтернешнл мануфакчринг групп”, Кнарик Аракелян в беседе с нами отметила, что компания собирается также экспортировать армянскую бытовую технику, однако в этом вопросе ожидается содействие правительства РА.
“Мы сейчас ведем активные переговоры по экспорту продукции в страны ЕАЭС, в частности, в Россию, и в этом процессе ожидаем содействия правительства Республики Армения”, – сказала Аракелян.
В настоящее время на заводе создано 13 рабочих мест с зарплатой 200 тысяч драмов. В случае полного запуска завода будет создано 60 -70 рабочих мест со средней зарплатой в 200 000 драмов и ежегодно будет производиться 126 тысяч единиц бытового оборудования.