Օծվեց Շահումյանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին
Դեկտեմբերի 21-ին,  ձեռամբ Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի  և  մասնակցությամբ  Սամցխե-Ջավախքի ընդհանուր  առաջնորդական փոխանորդ   Տեր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանի, Մառնեուլի շրջանի և հարակից գյուղերի հոգևոր հովիվ Տեր Մովսես քահանա Աշուրյանի և հոգևոր դասի  ներկայացուցիչների, օծվեց Մառնեուլի շրջանի Շահումյան ավանի Սուրբ Աստվածածին  եկեղեցին: Օծման արարողությանը  ներկա էին  Վրաստանի նախագահի խորհրդական Վան Բայբուրթյանը, Վրաստանի նկարիչների միության նախագահ Մերուժան Շահումյանը, Գարի Դավթյան տիկնիկային մշակույթի տան  տնօրեն  Ժաննա Դավթյանը, բարերար Միքայել Արաբաջյանը, գործարար Ռաֆայել Աղաջանյանը, Շահումյանի  գյուղական խորհրդի պատգամավոր Էդուարդ Գասպարյանը, տեղի  հանրային դպրոցի տնօրեն  Արտյուշ Ուրումյանը, Կարմիր գյուղի դպրոցի տնօրեն Հմայակ Սայադյանը   և ուրիշներ:
Շահումյանը  Վրաստանի Մառնեուլի շրջանի քաղաքատիպ  հայաբնակ  ավան է: Բնակիչների նախնիները  գաղթել են  Արցախից և Վրաստանի այլ վայրերից: Գյուղը  հիմնադրելու ժամանակ, 1715-20-ական թվականներին ժողովրդի միջոցներով կառուցվել է  Սուրբ Աստվածածին անունով եկեղեցին: 1848 թվականին այն  ենթարկվել է  հիմնական վերանորոգման:
Տասնամյակներ  անց եկեղեցին կրկին հայտվում է   ավերված և թշվառ վիճակում: Առաջացավ եկեղեցու հիմնական վերանորոգման  անհրաժեշտություն: Վիրահայոց թեմը ոչ միայն նախաձեռնեց և կազմակերպեց եկեղեցու  վերանորոգչական աշխատանքները, այլև ամբողջացրեց և հասցրեց ավարտին:
Եկեղեցու օծումից հետո  մատուցվեց անդրանիկ Սուրբ Պատարագը: Պատարագիչն էր  Տեր Հուսիկ քահանա Հարությունյանը: Սբ. Պատարագն ընթացավ Թբիլիսիի Սբ. Գևորգ եկեղեցու երգչախմբի անդամների կողմից շարականների կատարումների ներքո:
Հավարտ Սբ. Պատարագի  ներկա հասարակությանը  օրհնության և գնահատանքի   խոսքով  դիմեց  Թեմակալ առաջնորդը: Սրբազան Հայրը շնորհավորեց  շահումյանցիներին եկեղեցու  բացման կապակցությամբ,  գնահատանքի  խոսքեր ուղղեց  բարերարներ Հրաչ և Վիտալի Մանասյաններին,  Միքայել  Արաբաջյանին, Վիրահայոց թեմի  վարչա-տնտեսական բաժնի պատասխանատու Կարեն Երիցյանին, Տեր Հուսիկ քահանա Հարությունյանին, որոնց  ջանքերով  վերանորոգվեց այս եկեղեցին ու նվիրվեց ավանի հայ ազգաբնակչությանը:
Շահումյան ավանում, բացի հայերից բնակվում են նաև  ադրբեջանցիներ,  վրացիներ, ռուսներ, հույներ: Սեփական աղոթատեղի ունենալը հայերի  վաղեմի երազանքն էր, որը վերջապես իրականություն դարձավ Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու բացմամբ:  Շահումյանցին ունեցավ առ Աստված աղոթելու,   մկրտվելու, պսակ անելու, Հայ Առաքելական  Սուրբ Եկեղեցու  կանոններով ապրելու հնարավորություն:

Освящение церкви Сурб Аствацацин поселка Шаумян
21 декабря, Его Преосвященством Епископом Вазгеном Мирзаханяном и при участии главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети архимандрита Бабкена Салбияна, духовного пастыря Марнеульского района и близлежащих деревень священника Мовсеса Ашуряна и духовных лиц была освящена церковь Сурб Аствацацин поселка Шаумян. На церемонии освящения присутствовали советник президента Грузии Ван Байбуртян, председатель Союза армянских художников Грузии Меружан Шаумян, хозяйка кукольного дома культуры «Гари Давтян» Жанна Давтян, благодетель Михаил Арабаджян, бизнесмен Рафаэль Агаджанян, депутат сельского совета поселка Шаумян Эдуард Гаспарян, директор местной публичной школы Артюш Урумян, директор школы села Красное Амаяк Саядян и другие.
Шаумян – армянонаселенный поселок городского типа в Марнеульском районе Грузии. Предки жителей эмигрировали из Арцаха и других регионов Грузии. Во время основания деревни, в 1715-20-х гг. на средства населения была построена церковь Сурб Аствацацин (Пресвятой Богородицы). В 1848 году была проведена тщательная реконструкция церкви.
Спустя десятилетия церковь пребывает в опустошении и запустении. Появилась необходимость тщательного восстановления церкви. Епархия ААЦ в Грузии инициировала, организовала и завершила восстановительные работы в церкви.
После освящения церкви была отслужена первая Святая Литургия. Богослужение провел священник Усик Арутюнян. Во время Св. Литургии члены хора церкви Сурб Геворг города Тбилиси исполнили духовные песнопения.
По завершении Св. Литургии предводитель Епархии обратился со словом к населению поселка Шаумян, он благословил присутствующих. Его Преосвященство поздравил жителей поселка Шаумян с открытием церкви, поблагодарил благодетелей Грача и Виталия Манасянов, Михаила Арабаджяна, ответственого за административно-экономический отдел Епархии ААЦ в Грузии Карена Ерицяна, священника Усика Арутюняна, усилиями которых церковь была восстановлена и подарена армянскому населению поселка.
В поселке Шаумян, помимо армян, проживают еще азербайджанцы, грузины, русские и греки. Армяне давно мечтали о собственном доме молитвы, и наконец с открытием церкви Сурб Аствацацин их мечта осуществилась. Теперь жители поселка Шаумян имеют возможность молиться Богу, креститься, венчаться и жить согласно канонам Армянской Апостольской Святой Церкви.