Ուկրաինայի հայերը նշում են Սումգայիթում հայկական ջարդերի 31-րդ տարելիցը
Ուկրաինայի հայերը Սումգայիթում հայկական ջարդերի 31-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ են անցկացնում:
Ուկրաինայի բոլոր հայկական եկեղեցիներում Սումգայիթում հայկական ջարդերի զոհերի հիշատակին նվիրված հոգեհանգստի արարողություն տեղի կունենա: Ինչպես տեղեկացնում է AnalitikaUA.net -ը, այս մասին կայքին հայտնել է Տեր Կարապետ քահանա Ղարիբյանը: Աղոթքը կանցկացվի Ուկրաինայի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ: Սպասվում է Ուկրաինայում Հայաստանի նորանշանակ դեսպան Տիգրան Սեյրանյանի ներկայությունը:
Ուկրաինայի հայերի միության մամլո ծառայության հաղորդմամբ, կազմակերպության հովանավորությամբ մարտի 2-ին Այրումում ( ՀՀ Լոռու մարզ) տեղի կունենա Սումգայիթյան ողբերգության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարի տեղադրումը:
Կայքը նշում է, որ երկրի շատ մարզերում հայկական համայնքները ավանդաբար անցկացնում են Սումգայիթի ողբերգության զոհերի հիշատակին նվիրված տարբեր միջոցառումներ: Սումգայիթում հայերի կոտորածների մասին նյութը ցուցադրվել է հայտնի ուկրաինական հեռուստաալիքի եթերում:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ուկրաինայի հայերի միության ղեկավար Վիլեն Շատվորյանի նախաձեռնությամբ` չորս տարվա ընթացքում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված ավելի քան 20 խաչքար է տեղադրվել երկրի տարբեր մարզերում:

В Украине отмечают 31-ю годовщину армянских погромов в Сумгаите
Армяне Украины проводят мероприятия, приуроченные к 31-й годовщине армянских погромов в Сумгаите. В армянских церквях страны проходят поминальные службы по жертвам армянских погромов в Сумгаите.
Как сообщил AnalitikaUA.net отец Карапет Гарибян, в Киеве молебен состоится 3 марта в 11:00, в Часовне Србоц Наатакац. Службу возглавит Глава Украинской епархии ААЦ епископ Маркос Оганесян. Ожидается присутствие новоназначенного посла РА в Украине Тиграна Сейраняна.
Согласно сообщению пресс-службы Союза армян Украины, усилиями организации, 2 марта в Айруме (Лорийская область) состоится установка хачкара посвященного памяти жертв страшной трагедии.
�?здание отмечает, что во многих регионах страны армянскими общинами ежегодно проводятся разные мероприятия, посвященные памяти жертв Сумгаитской трагедии. Материал про погромы армян в Сумгаите был показан в эфире известного украинского телеканала.