Հայերը խելացի և աշխատասեր ժողովուրդ են. Դոնալդ Թրամփ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է Կոնգրեսի կողմից ընդունված օրինագիծը, որով Միացյալ Նահանգներն ուղղակի աջակցություն է ցուցաբերելու Մերձավոր Արեւելքում բնակվող քրիստոնյաներին, եզդիներին և այլ փոքրամասնություններին։
«Այս օրենքը շարունակությունն է իմ վարչակազմի աշխատանքի, որով ԱՄՆ-ի օգնությունը հասցեական ուղղվում է հալածվող համայնքներին»,-ասել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
«Ամերիկայի ձայնը» հաղորդում է, որ ստորագրման արարողությունը ներկա է գտնվել նաեւ Հայ առաքելական եկեղեցու արքեպիսկոպոս Վիգեն Այկազյանը: Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի օգնությունը նախատեսվում է բաշխել ինչպես Սիրիայում և Իրաքում բնակվող արդեն փոքրաթիվ քրիստոնյա համայնքների, այնպես էլ հալածանքների պատճառով այլ երկրներ տեղափոխված քրիստոնյաների և եզդիների միջև:
«Նրանք, ովքեր գաղթական են, պետք է օգտվեն այս աջակցությունից»,-ասել է արքեպիսկոպոսը:
Ստորագրման արարողությանը նախորդած զրույցներում պետքարտուղարության ներկայացուցիչը հատուկ ընդգծել է Հայաստանի ներդրումը Մերձավոր Արևելքից քրիստոնյան փախստականներին ընդունելու գործում: Հայաստան կատարած այցից հատուկ տպավորված էր ԱՄՆ-ի նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը:

Армяне – умный и трудолюбивый народ: Дональд Трамп
Президент США Дональд Трамп подписал законопроект, принятый Конгрессом США, которым США обязуются оказать помощь проживающим на Ближнем Востоке христианам, езидам и другим нацменьшинствам.
«Этот закон является продолжением работы моей администрации, в соответствии с чем США оказывает помощь преследуемым общинам»,- сказал президент США Дональд Трамп.
Oб этом сообщает «Голос Америки, освещая подписание этого документа.
В церемонии подписания присутствовал архиепископ ААЦ Виген Айказян. По его словам, помощь будет распределена между христианами, езидами и другими нацменьшинствами в Сирии и �?раке, а также теми, кто был вынужден покинуть родину и перебраться в другие страны.
«Этой помощью смогут воспользоваться беженцы»,- сказал архиепископ ААЦ Виген Айказян. По его словам, в беседе до подписания законопроекта представитель Госдепа особо подчеркнул роль Армении в приеме беженцев из региона. Своим впечатлением от визита в Армению поделился Джон Болтон.
Что касается Трампа, то он был хорошо осведомлен об армянах.
«Когда я сказал, что я армянин, Трамп сказал: О, армяне – умный и трудолюбивый народ»,- сказал архиепископ ААЦ Виген Айказян.