«Եթե Հայաստանի հետ համատեղ նախագիծ լինի, Վանի օդանավակայանը Թուրքիայում կարող է լինել ամենամեծը». Կարո Փայլան
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը մասնակցել է մշակույթի և տուրիզմի նախարարության բյուջեի քննարկումներին։
Փայլանը, քննադատելով մշակույթի նախարարության ձեռնարկած մի շարք քայլերը և նախագծերը, ասել է.
«Նախարարությունը ոչ մի տեսլական չունի Վանի նահանգի համար։ Հավատացեք Վանի օդանավակայանը տարողունակությամբ կարող  է գերազանցնել Անթալիայի և Դալամանի օդանավակայաններին։ Վանում լուրջ քաղաքակրթություն կա։ Եթե այնտեղ պրոֆեսիոնալ նախագիծ իրականացվի, եթե Հայաստանի և Վրաստանի հետ համատեղ նախագիծ լինի, Վանի օդանավակայանը Թուրքիայում կարող է լինել ամենամեծը։ Օրինակ՝ Վանի Էդրեմիթ (պատմ Արտամետ) շրջանը  դրախտի անկյուն է։  Վանը հայտնի է 4 հազար տարվա պատմություն ունեցող ուրարտական թագավորությամբ։  Վանում հայկական եկեղեցի կա, այնտեղ է նաև Արշիլ Գորկու գյուղը։ Սակայն այստեղ քաղաքապետարանի հոգաբարձուի հանձնարարությամբ հայկական գերեզմանոցի վրա զուգարան է կառուցում»,-ասել է Փայլանը։ Նա հիշեցրել է, որ հայկական գերեզմանատան վրա կառուցված զուգարանն այդպես էլ չի ապամոնտաժվել՝ չնայած ժամանակին զբոսաշրջության և մշակույթի նախարարը հրահանգել էր ապամոնտաժել այն:
Հիշեցնենք, որ Արտամետի քաղաքապետարանի հոգաբարձուի հանձնարարությամբ հանրային լողափի հարևանությամբ գտնվող պատմական բլրի և հայկական գերեզմանոցի վրա հանրային զուգարան և հանդերձարաններ են կառուցվել:

«Если будет сотрудничество с Арменией, то аэропорт «Ван » может стать крупнейшим в Турции». Каро Палян
Турецкий депутат армянского происхождения, представитель прокурдской Народно-демократической партии Каро Палян принял участие в обсуждении бюджета Министерства культуры и туризма.
Критикуя действия и проекты Министерства культуры, Палян сказал:
«У министерства нет никакого видения перспективы провинции Ван. Поверьте, аэропорт Ван может по численности превзойти аэропорты Анталии и Даламана. В Ване есть культурная цивилизация. Если там будет реализован профессиональный проект, и будут осуществлены совместные проекты с Арменией и Грузией, то аэропорт «Ван »может стать крупнейшим в Турции. Например, район ВанаЭдремит (историческое название Адрамит) является райским уголком. Ван славится урартским королевством, которое имеет 4000-летнюю историю. В Ване есть армянская церковь, и расположена деревня Аршила Горького. Но, к сожалению, здесь по распоряжению попечителей городского совета на армянском кладбище строят туалет», – сказала Палян. Он напомнил, что туалет, построенный на армянском кладбище, еще не демонтирован, несмотря на распоряжение министра туризма и культуры.
Напомним,что по парспоряжению попечителей городского совета Адрамита, рядом с общественным пляжем, на историческом холме и армянском кладбище, были построены общественные туалеты и раздевалки.