Նիդերլանդների Վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ է թողել «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը» արտահայտության հեղինակի վճիռը
Նիդերլանդների Զվոլե քաղաքի վերաքննիչ դատարանը նոյեմբերի 14-ին անփոփոխ է թողել թուրք ազգայնամոլ, Հաագայի Թուրք-ադրբեջանական մշակութային միության նախագահ Իլհան Աշկինինի դեմ 2017թ.մարտի 17-ին Օվերեյսլի մարզային դատարանի արձակած դատավճիռը:
«Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով «Նիդերլանդական օրագրին» հայտնում է, որ Վերաքննիչ դատարանի նիստը կայացել է 2018 թվականի հոկտեմբերի 17-ին, իսկ որոշումը հրապարակվել է նոյեմբերի 14-ին: Նիստին և դատավճռի հրապարակմանը ներկա է գտնվել «Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիա»-ի նախագահ Մաթո Հախվերդյանը, որի հավաստմամբ Իլհան Աշկինը կրկին փորձել է քաղաքականացնել հարցը և այն ուղղորդել ադրբեջանա-հայկական հակամարտության շրջանակներ:
Երբ դեռ հայտնի չէր դատավճիռը, Աշկինն իր ֆեյսբուքյան էջում հետևյալն էր գրել. «Եթե նույնիսկ դատարանը որոշի, որ ես ճիշտ եմ, այս պայքարը կշարունակվի: Եթե մենք վախենայինք երկաթից, մենք չէինք նստի գնացք: Կանգառ չունենք մինչև այն օրը, երբ հայերը դուրս կգան գրաված հողերից…»:
Այդ կարծիքին չի եղել դատարանը և այն դիտարկել է ազգային անհանդուրժողականության և բռնության կոչ:
Հիշեցնենք, որ 2017թ.Մարտի 17-ին Օվերեյսլի մարզային դատարանը Ալմելոյում 2014 թվականին արտաբերած «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը» վիրավորական արտահայտության համար Հաագայի Թուրք-ադրբեջանական մշակութային միության նախագահ Իլհան Աշկինինի դեմ արձակեց դատավճիռ, որով նա դատապարտվեց մեկ ամսվա պայմանական բանտարկության՝ 120 ժամ պարտադիր աշխատանքի ներգրավումով: Դատախազն ավելի մեղմ պահանջ էր առաջադրել`80 ժամ տևողությամբ հարկադիր աշխատանք, պայմանական երկշաբաթյա բանտարկությամբ:
Ահա այս որոշումը Իլհան Աշկինը Նիդերլանդներում հայտնի իր փաստաբան Պլասմանի հետ բողոքարկել էր Վերաքննիչ դատարանում:
Հնարավոր է, որ այս գործընթացը երկարի, քանի որ Աշկինը իր ասածի համար չի զղջում և մտադիր է բողոքարկել գերագույն դատարան:

Апелляционный суд Нидерландов оставил без изменений приговор автора фразы «Карабах станет могилой для армян»
Апелляционный суд города Зволле 14 ноября подтвердил решение суда первой инстанции Оверейса, который 17 марта 2017 года признал виновным  �?льхана Ашкына,турецкого националиста, председателя Турецко-азербайджанского культурного союза Гааги  заявившего, что «Карабах станет могилой армян».
Как сообщает «Hayern aysor» ссылаясь на «Голлансдкий дневник» , заседание Апелляционного суда состоялось 17 октября 2018 года,а решение было опубликовано 14 ноября. На заседании и оглашении приговара присуствовал глава  «Федерации армянских организаций Нидерландов »  Мато Ахвердян, который считает,  что  �?льхан Ашкын в суде попытался политизировать этот вопрос и направить в русло армяно-азербайджанского конфликта.
Еще до оглашения приговора Ашкын на своей странице в Facebook написал: «Даже если суд решит, что я прав, эта  битва будет продолжена. Если бы мы боялись железа, у нас не было бы поездов. Мы продолжим борьбу  до того дня, когда армяне выйдут из оккупированных земель … »
Суд не согласен с этим утверждением и рассматривает данное заявления как призыв к агрессии и несдержанность.
Прокурор потребовал более мягкое требование в отношении 80 часов принудительного труда с двухнедельным условным приговором.
Данное обращение �?лхана Ашкина вместе со своим адвокатом Пласманом,  известного в Нидерландах, представил Апелляционному суду.
Возможно, этот процесс длится, потому что Ашкын не жалеет о сказанном и намерен обратиться в Верховный суд.