«Էրեբունի-Երևան-2800» թեմայով բաց-դաս Տյումենում
Հոկտեմբերի 21-ին ՌԴ Տյումեն քաղաքի Մ. Մաշտոցի անվան հայկական մշակույթի կենտրոնում (կից՝ Տյումենի մարզի «Հայերի միություն» ՀՀԿ, նախագահ՝ Ա. Հովեյան) տարեդարձ էր։
2800-ամյա հոբելյարը վարդագույն այտերով, հավերժ երիտասարդ, մեր սրտի մայրաքաղաք Երևանն էր։ Միջոցառմանը ներկա էին հայկական մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Ռ. Դանիելյանը, ծնողներ և ուսուցիչներ: Գեղեցիկ և ուսանելի միջոցառում էր կազմակերպել հայոց լեզվի ուսուցչուհի Ալվան Պողոսյանը:
Դասը սկսվեց ՀՀ օրհներգի կատարմամբ, այնուհետև անցկացվեց «Մտագրոհ» թեմայի շուրջ: Հայաստանի 12-րդ մայրաքաղաքի հիմնադրման մասին պատմող տեսահոլովակով միջոցառման մասնակիցները վերհիշեցին Երևանի առաջին քայլերը: Այնուհետև սահիկահանդեսի միջոցով հանդիսատեսին ներկայացվեց հին Երևանի անցած ուղին՝ մինչև մեր օրերը:
Մշակույթի կենտրոնի սաները պատմեցին Հայաստանի բոլոր մայրաքաղաքների մասին, առանձնահատուկ մանրամասներ ներկայացնելով, իհարկե, օրվա «հերոսի» կյանքից։
Պատմել Երևանի մասին, չհիշելով Ալեքսանդր Թամանյանին, նշանակում է կիսատ թողնել պատմությունը։ Երևանի ճարտարապետության մասին պատմող տեսանյութը միջոցառման մասնակիցներին տեղափոխեց 1924 թ., երբ Թամանյանը ներկայացրեց իր զեկույցը Երևանի հատակագծի մասին՝ շունչ տալով սիրո մայրաքաղաքին։ Անդրադարձ կատարվեց նաև աշխարհի հնագույն քաղաքներից մեկի խորհրդանիշերին, որին հաջորդեց «Էրեբունի-Երևան» երգը՝ կենտրոնի սաների գեղեցիկ կատարմամբ: Աշակերտները առանձնակի սիրով կատարեցին տրված գործնական առաջադրանքը. յուրաքանչյուր խումբ իր կատարած աշխատանքի հիման վրա ներկայացրեց որևէ տեսարժան վայր:
Միջոցառման ամենապարտավորեցնող հատվածը վիկտորինան էր, որի ընթացքում աշակերտները ցուցաբերեցին իրենց գիտելիքները սիրելի քաղաքի մասին։ Ու կրկին առողջ մրցակցություն, գիտելիքների փոխանակում և, իհարկե, խրախուսանքներ։
Կենտրոնի սաները սիրո խոստովանություն արեցին Երևանին և բանաստեղծություններ ու երգեր նվիրեցին սիրո քաղաքին. «…Երևանի գիշերներում լուսնի ափսեն է գլորվում, և հեռավոր արվարձանում արծաթե հետքն է իր թողնում….»։

В Тюмени состоялся открытый урок «Эребуни-Ереван-2800»
21 октября в Тюмени, Россия, в Армянском Центре Культуры имени Маштоца (при Союзе армян Тюмени, во главе с А. Овеяном) состоялось большое торжество. Юбиляром в этот день была 2800-летняя, вечно юная, розовощекая столица Ереван. В мероприятии участвовали директор Армянского Центра Культуры Р. Даниелян, родители учащихся и педагоги. Учительница армянского языка Алван Погосян подготовила красивое и ознакомительное представление. Урок начался с исполнения государственного гимна Армении. Темой урока стало «Размышление». Видеоурок напомнил учащимся о создании 12-ти столиц Армении и о первых шагах основания Еревана. Затем, по слайдам учащиеся смогли проследить историю древнего Еревана до наших дней.
Учащиеся Центра Культуры рассказали обо всех столицах Армении, во всей красе представив детали из жизни «героя» дня. Рассказ о Ереване, был бы не полным, если не вспомнить об Александре Таманяне. Сюжет об архитектуре Еревана перенес учащихся в 1924 год, когда Таманян представил свой проект Еревана, тем самым заложив основы города любви. Также были представлены символы одного из древнейших городов мира, после чего, учащиеся Центра исполнили песню «Эребуни-Ереван». Ученики с большим удовольствием выполнили задание- каждая группа в своей работе должна была представить какую-либо достопримечательность Еревана. Самой интересной частью урока стала викторина, в ходе которой ученики смогли продемонстрировать свои знания о любимом городе. Все это прошло в атмосфере здоровой конкуренции, ученики смогли обменяться знаниями и, конечно же, получили поощрительные призы.
Учащиеся Центра в форме стихов и песен признались в любви к городу- «… В ночи по Еревану катится серебряный диск луны, оставляя свой след в любимом городе …».