Գերմանիայի Հալլեի համալսարանի ՄԵՍՐՈՊ հայագիտական կենտրոնի 20-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառում
Հոկտեմբերի 18-ին ԳԴՀ Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Մարթին Լյութերի անվան Հալլեի համալսարանում կազմակերպվել էր ՄԵՍՐՈՊ հայագիտական կենտրոնի 20-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառում։ Համալսարանի ռեկտորի բացման խոսքից հետո, ծավալուն ելույթով հանդես եկավ երկրամասի գիտության և տնտեսության պետքարտուղար Մ. Ուդեն։ Ներկաներին իր խոսքն ուղղեց Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը, կարևորելով Գերմանիայում համալսարանական միակ հայագիտական կենտրոնի դերն ու բացառիկ նշանակությունը։
«Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով Գերմանիայում ՀՀ դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջին, հայտնում է, որ միջոցառմանը մասնակցում էր ՀՀ ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որը հոկտեմբերի 17-19-ը պաշտոնական այցով գտնվում էր Գերմանիայում:
Գերմանիա կատարած այցի ընթացքում հայկական պատվիրակությունը հանդիպել է ԳԴՀ կրթության և գիտահետազոտության դաշնային նախարարության պետքարտուղար Գեորգ Շյութեի, ԳԴՀ մասնագիտական կրթության դաշնային ինստիտուտի Ծրագրային քաղաքականության, ռազմավարության և միջազգային կապերի վարչության տնօրեն Բիրգիթ Թոմանի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են հայ-գերմանական համագործակցության հեռանկարները գիտության, կրթության և հետազոտության ոլորտում:
Հոկտեմբերի 18-ին հայկական պատվիրակությունը հյուրընկալվել է ԳԴՀ Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասում, որտեղ հանդիպումներ է ունեցել երկրամասի Գիտության, տնտեսության և թվայնացման հարցերով նախարար պրոֆ. Արմին Վիլինգմանի, Մագդեբուրգի Օթթո ֆոն Գերիքեի անվան համալսարանի ռեկտոր, պրոֆ. Յենս Շտրաքելյանի, պետքարտուղար դր. Յուրգեն Ուդեի, ինչպես նաև Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Լուսավորության նախարար Մարկո Թուլների և երկրամասի կրթության և գիտության ոլորտը համակարգող պաշտոնյաների հետ:
Նախարարի պաշտոնակար Ա. Հարությունյանը Հալեի համալսարանում մասնակցեց ‹‹ՄԵՍՐՈՊ» հայագիտական կենտրոնի 20-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Ա. Հարությունյանն իր ելույթից հետո ՄԵՍՐՈՊ կենտրոնի ղեկավար պրոֆ. Արմենուհի Դրոստ-Աբգարյանին պարգևատրեց ՀՀ ԿԳՆ ոսկե մեդալով։
Հոկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությանը ընդունել է ԳԴՀ Բունդեսթագի կրթության, գիտահետազոտության և տեխնոլոգիաների հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ դր. Էրնսթ Դիթեր Ռոսմանը:

18 октября в Галле-Виттенбергско университете имени Мартина Лютера в Саксонии-Ангальт состоялось мероприятие, посвященное 20-летию Арменоведческого центра МЕСРОП. После вступительной речи ректора университета, госсекретаря Департамента науки и экономики области М. Удэ. Посол Республики Армения в Германии Ашот Смбатян также обратился к собравшимся, отметив в своей речи важностьи значимость единственного Центра армянских исследований в Германии.
Как передае
т«Hayern aysor», ссылаясь на официальную страницу посольства Армении в Германии, в мероприятии участвовала делегация во главе с исполняющим обязанности министра образования и науки Араиком Арутюняном, который находился с официальным визитом в Германии с 17 по 19 октября.
В ходе визита делегация встретилась с государственным секретарем Федерального министерства образования и научных исследований, Георг Шуте и руководителем немецкого департамента Федерального института профессионального образования по программам политики, стратегии и международных отношений Биргит Томаном.
В ходе встреч обсуждались перспективы армяно-германского сотрудничества в области науки, образования и исследований.
18 октября армянская делегация посетила Саксонию-Ангальт, где она встретилась с министром науки, экономики региона Армин Виллингманом, ректором Университета имени Отто фон Герике в Магдебурге профессором Йенс Стракеляном, государственным секретарем Йорген Удэ, а также с министром образования Саксонии-Ангальтского района Марко Тулдером и и другими представителями образования и науки в регионе.
�?сполняющий обязанности министра А. Арутюнян выступил с докладом, посвященным 20-летию Центра армянских исследований МЕСРОП в Университете Галле. После выступления Арутюняна директор Центра,профессор Арменуи Дрост-Абгарян наградила золотой медалью министра образования и науки РА.
19 октября делегацию во главе с исполняющим обязанности министра образования и науки Араиком Арутюнян в Бундестаге принял председатель Постоянного комитета по образованию, исследованиям и технологиям Германии доктор Эрнест Дитер Росман.